Lustigova Colette jde proti lidskému zapomínání

Praha – Příběh tajné lásky na pozadí drastické mašinérie koncentračního tábora v Osvětimi chce být mementem největší hrůzy minulého století. Nový český film Collete na motivy novely Arnošta Lustiga vznikl v koprodukci České televize a dnes vstoupil do českých kin.

Scénář k filmu napsali společně režisér Milan Cieslar s Lustigem podle stejnojmenné novely slavného spisovatele. Krásná belgická Židovka jménem Colette (Clémence Tiolyová) přijíždí s celou rodinou do koncentračního tábora Auschwitz-Birkenau. Zde se zamiluje do mladého, ale houževnatého vězně Viliho (Jiří Mádl).

Nečekaná láska pomáhá mladému páru přežít v nelidském prostředí tábora smrti. Třetí úhel zvráceného milostného trojúhelníku tvoří nacistický důstojník Weissacker (Eric Bouwer), který si Collette vybere jako sexuální otrokyni. „I když se o té době mluví, není mnoho knih ani filmů o nucené prostituci během druhé světové války,“ říká Bouwer.

Je šílené, jak lidé zapomínají

Film připomínající nejtragičtější události dvacátého století a dějin lidstva vůbec má být podle tvůrců zároveň mementem v době trvajícího antisemitismu v Evropě a vzrůstajícího rasismu v Česku i na Slovensku. „Hodně lidí tvrdí, že se to nestalo. Je šílené, jak lidé zapomínají, na knihy, na národy,“ zlobí se představitelka titulní role Thiolyová.

Film je zároveň poctou všem lidem, kteří přežili peklo holocaustu, a především samotnému Arnoštu Lustigovi, který za války přišel téměř o celou rodinu. „Věřím, že to někde sleduje a je si vědom toho, jak to dopadlo,“ uvedl po premiéře Cieslar. Lustig zemřel roku 2011.

Dokončení Colette se však dočkala Lustigova sestra Hana Hnátová, která také přežila holocaust. „Po válce jsem řekla, že do Osvětimi nikdy nepůjdu. Teď jsem prožila dvě hodiny v Osvětimi. Doufám, že to bude působit i na druhé, aby si uvědomili, co se v těch letech válečných dělo,“ uvedla po novinářské projekci zjevně dojatá Hnátová.

Slovenské herce nedabovat

Film měl téměř stomilionový rozpočet a mohl si tedy dovolit na české podmínky netradičně mohutnou výpravu. Koncentrák Osvětim–Březinka byl ve studiích UPP dokreslen složitými počítačovými triky, aby vynikl monstrózní rozměr tábora. Realistické zpodobnění Osvětimi doplňují věrné kostýmy a přesná kamera Marka Jíchy. Jeden z mála tuzemských velkofilmů vznikal v česko-slovenské koprodukci.

2 minuty
Film Colette
Zdroj: ČT24

Ve filmu se proto objeví i mnoho vynikajících slovenských herců, mezi jinými také Andrej Hryc nebo Zuzana Mauréry. Ačkoliv film byl původně natáčen celý v angličtině, v českých kinech zazní čeština a snad překvapivě i slovenština. „Přišlo mi neslušné slovenského herce předabovat do češtiny,“ říká Cieslar, který tak jde proti převládající tendenci.

Žádný vaudeville

V zahraničí se film bude promítat v originálním anglickém znění s výraznými akcenty národních jazyků. Lingua franca má filmu ulehčit vstup na evropský a americký trh. Colette by se mohla objevit také na zahraničních festivalech, ačkoliv to není jeho ambicí. „Film jsem nedělal pro festivaly, jinak by to byl vaudeville. Festivalové publikum je cynické a chce něco nového,“ vysvětluje Milan Cieslar klasickou podobu snímku.

Film Colette uvedla do kin dvanáctého září společnost Bioscop. Snímek koprodukovala Česká televize. Záštitu filmu poskytl prezident republiky Miloš Zeman.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Chrám Hagia Sofia čeká velká rekonstrukce, má odolat i zemětřesení

Jedna z nejznámějších sakrálních staveb světa, istanbulská Hagia Sofia, má před sebou jednu z nejrozsáhlejších renovací ve své dlouhé historii. Turečtí experti chtějí opravit a zpevnit její kupole tak, aby lépe odolaly případnému zemětřesení. Patnáct set let starý kostel přeměněný na mešitu patří k nejnavštěvovanějším památkám. Otevřená veřejnosti má zůstat i během stavebních prací.
před 6 hhodinami

Aparecium. Seriál Harry Potter prozradil část obsazení

Oficiálně potvrzeno je obsazení některých dalších rolí v chystaném seriálu o Harrym Potterovi. V bradavickém učitelském sboru se objeví Paapa Essiedu, Janet McTeerová, Nick Frost a jako školník Paul Whitehouse. Na představitele ústřední trojice, tedy kouzelnického učně a jeho kamarádů Rona a Hermiony, se ještě čeká.
před 16 hhodinami

Kolegové i veřejnost se v Národním divadle rozloučili s Aloisem Švehlíkem

Herečtí kolegové i veřejnost se v Národním divadle rozloučili s Aloisem Švehlíkem. Herec, mimo jiné dlouholetý člen první scény, zemřel 2. dubna.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Výdejní boxy by neměly „křičet“ vedle památek, zaznělo v 90' ČT24

Výdejních boxů po Česku přibývá, jejich umístění se však někdy setkává s kritikou. Třeba v Hradci Králové sousedí s plastikou od Vladimíra Preclíka. Jednotná pravidla pro regulaci ale chybí. „Box není z hlediska zákona stavba,“ podotkl v pořadu 90' ČT24 ředitel Institutu plánování a rozvoje města Prahy Ondřej Boháč, v čem může spočívat komplikace. „Nejlepší je ukázat dobré a špatné příklady,“ míní historik architektury Zdeněk Lukeš. To se týká nejen umístění, ale i designu boxů.
15. 4. 2025

Weinstein se vrací před soud. A s ním případ, který spustil hnutí MeToo

Výběrem poroty začíná nový proces s bývalým hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem. Obvinění kdysi mocného muže filmové branže vedlo před osmi lety k hnutí MeToo. Weinsteina už původně odsoudili za sexuální napadení a znásilnění ke třiadvaceti letům vězení, ale tento verdikt byl zrušen v odvolacím řízení na základě procesních chyb. Sám Weinstein tvrdí, že se nikdy nedopustil nekonsenzuálního pohlavního styku.
15. 4. 2025

Urny a tetování Dominika Adamce jsou mementem smrtelnosti i života

Dominik Adamec, jeden z letošních laureátů Ceny Jindřicha Chalupeckého, na své sólové výstavě The End of Pyramids v pražské Karpuchina Gallery představuje sérii keramických pohřebních uren, autorskou knihu i kresby. Vlastním hravým způsobem tak řeší téma, které společnost spíš tíží – vztah člověka ke smrti.
14. 4. 2025

Nejde jen o scény sexu či líbání, říká koordinátorka intimity

Poměrně novou součástí štábu v Česku i ve světě je koordinátor/ka intimity. V tuzemsku působí zatím dvě. „Hodně lidí má představu, že na všechno dohlíží,“ podotkla jedna z nich Martina Čurdová. „Moje práce je sladit režisérskou vizi s hranicemi herců,“ upřesnila v rozhovoru s moderátorkou Nikolou Reindlovou pro Studio 6. Čeští tvůrci prý zatím koordinátora intimity přijímají různě. Skeptické jsou ale i třeba některé hollywoodské hvězdy, jako Michael Douglas nebo Gwyneth Paltrowová.
14. 4. 2025

Zemřel akademický malíř Jan Sovák

Po dlouhé těžké nemoci zemřel ve dvaasedmdesáti letech akademický malíř Jan Sovák. Rodák z Tábora, jenž v 80. letech emigroval do zámoří, mimo jiné ilustroval sci-fi román Jurský park, podle něhož natočil Steven Spielberg stejnojmenný film. O úmrtí informoval mluvčí táborského městského úřadu Luboš Dvořák.
14. 4. 2025
Načítání...