Vladimír Suchánek / Osamění II

Neklid i zakotvení. Jubilanti Hollaru oslavují výstavou

Spolek Hollar, sdružující české grafiky, připravil tradiční výstavu jubilantů mezi svými členy. Nejmladší vystavující od nejstarších dělí půl století. 

 

Do dvacítky letošních jubilantů Hollaru patří i Bedřich Kocman, který oslavuje čtyřicetiny, o deset let starší Martin Velíšek, nebo Eduard Ovčáček a dlouholetý předseda Hollaru Vladimír Suchánek – oběma je letos pětaosmdesát let. Nejstaršími letošními jubilanty jsou Květa Pacovská a Jindřich Kovařík, na které čeká devadesátka.  

Každoroční výstava jubilantů Hollaru má podle kurátorky aspekty všech podobně koncipovaných skupinových výstav. „Vedle klasického, spíše ilustrativního pojetí grafiky se tak uplatňuje i projev rozmáchlejší, rozměrem a založením monumentálnější,“ konstatovala Alena Laufrová.

„Typické je, že chuť a odvaha odkrývat a rozšiřovat možnosti grafického umění nesouvisí s věkem umělce. Jsou grafici neklidu a neustálého hledání a grafici zakotvení v poctivé jednotě jednoho výtvarného postoje, grafici rozkročení ve více médiích a polohách a grafici věrní jedné technice,“ uvedla dále kurátorka.

Sdružení funguje už 101 let

Své jubileum slavil loni i sám spolek Hollar, který vznikl v roce 1917. Programem sdružení byla od jeho začátku technická dokonalost grafické práce a navázání na tradice 19. století. K jeho zakládajícím členům patřili František Bílek, František Kysela či Jan Konůpek.

První členská výstava se konala v roce 1918. Od roku 1956 fungoval jako skupina Hollar při Svazu československých výtvarných umělců, byl orientován na průbojnější a experimentální směry a propagaci české grafické tvorby v zahraničí.

Spolek nedobrovolně přerušil činnost roku 1972 v období normalizace. Po roce 1989 byl obnoven a později získal zpět galerii na Smetanově nábřeží. Nyní sdružuje 160 českých grafiků, teoretiků umění a tiskařů.

Video Události v kultuře
video

Jubilanti Hollaru oslavují výstavou

Výstava v galerii na Smetanově nábřeží potrvá do 28. ledna. Zájemci mohou přijít na komentovanou prohlídku s kurátorkou ve středu 10. ledna od 17 hodin.