Filmová upoutávka týdne: Kámen není bronz. Oscarové studio Aardman se vydalo do pravěku

Režisér oscarového animovaného filmu Wallace a Gromit: Prokletí králíkodlaka Nick Park se příští rok vrátí s novým filmem. Studio Aardman totiž uvede komedii, která prozkoumává pravěkou éru. Narazí při tom i na fotbal.

Pravěk byla tvrdá doba, v novém filmu od Nicka Parka se ale ukáže v humornějším světle. Ústřední zápletka je totiž postavena na střetu dvou kultur – jedné z doby kamenné a druhé z doby bronzové. Jeskynní muž Dug se bude muset vyrovnat s pokrokem.

Animované dílo se ale nebude snažit o historickou věrnost, jako ve všech předchozích filmech hraje velkou roli nadsázka, takže se divák nesmí divit, že si postavy dokonce zahrají fotbal.

V éře, kdy filmům dominují počítačové triky a počítačová animace, se studio Aardman drží archaičtějších postupů a produkuje svá díla s pomocí pookénkové animace a loutek. Tomuto přístupu zůstává studio Aardman věrné i v Pračlověkovi, jehož tým dokázal vytvořit vždy 30 až 40 sekund filmu za jeden den.

V minulosti si sice studio vyzkoušelo i kompletně digitální filmy, a to ve Spláchnutém a Velké vánoční jízdě, ale základ věhlasu tvoří loutkové postavy Wallace a Gromita.

Režisér Nick Park je oživil nejprve v trojici krátkých filmů (hned v prvním se vydali na Měsíc kvůli sýru), než je v roce 2005 poslal do kin v celovečerním dobrodružství s podtitulem Prokletí králíkodlaka. Film, který byl vtipnou poctou hororům, dosáhl i na Oscara za nejlepší animovaný film. Nominaci si studio vysloužilo i s Piráty! a Ovečkou Shaun ve filmu.

Mlok Scamander a Loki v éře pravěku

Je obvyklé, že pro dabing svých postaviček získává Aardman výrazné herce a herečky. V celovečerní verzi Wallace a Gromita tak nové postavy namlouvali Ralph Fiennes a Helena Bonham Carterová. Ve snímku Piráti! zase ústřední roli namluvil Hugh Grant a dalších se ujali Martin Freeman (Bilbo Pytlík v nedávné trilogii Hobit) nebo Selma Hayeková.

V posledním celovečerním snímku Ovečka Shaun ve filmu se počet hvězd zkrátil, ale hlavně kvůli tomu, že film je de facto němý.

Eddie Redmayne
Zdroj: Reuters
Autor: Andrew Kelly

V případě Pračlověka hlavní postavičku jeskynního muže daboval Eddie Redmayne, který se po několika dramatických rolích (zatím jim kraluje ztvárnění Stephena Hawkinga v Teorii všeho, za což dostal Oscara) loni transformoval v celosvětovou hvězdu. Stal se ústřední tváří nové série Fantastická zvířata a kde je najít, jež vychází ze světa Harryho Pottera.

Lorda Bafoně namluvil Tom Hiddleston
Zdroj: CinemArt

Diváci originálního znění ale budou moct zaslechnout i Toma Hiddlestona. Ten mohl v Pračlověkovi vycházet ze svých zkušeností v marvelovských filmech, kde si zahrál Thorova zrádného bratra Lokiho. V Pračlověkovi totiž také namluvil padoucha. Svérázný hlasový projev pak prozradí i Richarda Ayoadea, kterého proslavil seriál Ajťáci.