Až budeme dávno pryč. Fotograf Pavel Baňka uchovává blízkost

Tváře známých lidí, přátel, rodiny i naprostých cizinců zachytil fotograf Pavel Baňka na svých snímcích. Autorovy dosud neprezentované cykly, které vznikaly od konce sedmdesátých let do současnosti, vystavuje nyní pod názvem Blízkost Galerie hlavního města Prahy v Domě fotografie.

Fotografováním lidí chce Pavel Baňka uchovat konkrétní okamžiky, které tak zůstanou nezměněné i navzdory plynoucímu času. „Když fotka vydrží sto let, my budeme už dávno pryč. Takhle vnímám třeba fotky z první republiky, což mě vlastně kdysi inspirovalo. Na snímcích, které jsem viděl ve starých albech, jsem si najednou uvědomil, že ten čas je pryč,“ říká Baňka. 

Jeho fotografie jsou deníkem, dobovou výpovědí i cestopisnou vzpomínkou. Domácími fotografiemi navazuje na klasické prvorepublikové ateliéry a potírá v nich autorství. Portrétuje často v improvizovaných fotoateliérech.

2 minuty
Pavel Baňka vystavuje v Domě fotografie
Zdroj: ČT24

Jiná část jeho tvorby odkazuje do jisté míry ke klasickému americkému novinářskému dokumentu. Na konci osmdesátých let odletěl Baňka do Spojených států, na rezidenční pobyt ve městě Syracuse. Tam objevil komunitní centrum pro převážně afroamerické obyvatele – a v něm pokračoval ve focení skupinových portrétů.  

Baňkova portrétní tvorba má sociální podtext. „Rozhodně ale není fotografem-sociologem nebo etnografem. Nevytváří žádné sondy do společnosti, spíše je pozorovatelem, kterého zajímá přímý kontakt s lidmi,“ doplňuje kurátor Martin Mazanec.

Na výstavu Blízkost spolu s autorem vybíral snímky z více než dvou tisíc fotografií, které Baňka shromáždila za čtyřicet let práce. Seznámit se s jehou tvorbou mohou návštěvníci Domu fotografie do 7. ledna. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Kvíz: Vyznáte se v dobrodružstvích barona Prášila?

Jeho život byl plný neuvěřitelných dobrodružství. Většinou ale vymyšlených. Před 305 lety se narodil Karl Friedrich Hieronymus von Münchhausen, předobraz barona Prášila. Nejen své sousedy v rodném dolnosaském městečku Bodenwerder bavil notně přibarvenými historkami z vojenské služby. V Česku je řada fantastických příběhů známá hlavně díky filmu z roku 1961. Ověřte si v kvízu, jak dobře znáte – nebo aspoň dovede odhadnout – barona Prášila a jeho fantaskní eskapády.
před 38 mminutami

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
9. 5. 2025

Na Bartošku vzpomíná Eben, Trojan i Crowe. Ve Varech by mohl mít ulici

Velkorysý, charismatický herec i člověk se smyslem pro humor, opakuje se ve vzpomínkách na Jiřího Bartošku. Filmový a divadelní herec zemřel 8. května. O trvalejší vzpomínku usiluje petice, která se zasazuje o přejmenování ulice Moskevská v Karlových Varech na ulici Jiřího Bartošky. Ten byl několik desetiletí prezidentem tamního filmového festivalu. Na setkání s ním zavzpomínala i jedna z festivalových hvězd Russell Crowe.
9. 5. 2025Aktualizováno9. 5. 2025

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
9. 5. 2025

„Obrovský frajer, rovný chlap“. Zemřel herec Jiří Bartoška

Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Filmografie tohoto herce, oblíbeného i díky charismatu, čítá desítky rolí. Zapsal se například v trilogii z pravěké Osady Havranů, jako lékař záchranné služby v seriálu Sanitka či v komedii Teorie tygra, za niž získal Českého lva. Přes tři desetiletí stál také v čele filmového festivalu v Karlových Varech, který po sametové revoluci pomohl znovu vybudovat.
8. 5. 2025Aktualizováno8. 5. 2025

Euforii i obavy zachycuje program ČT k výročí konce války

Česká televize připravila k připomenutí osmdesáti let od konce druhé světové války desítky premiérových dokumentů a dílů dokumentárních cyklů. Přinášíme výběr některých z nich, k vidění jsou či budou na obrazovce i v iVysílání.
8. 5. 2025

„A hrdý buď, žes vytrval...“ Hrdý Budžes dosáhl tisícovky repríz, nejvíc to není

Inscenace Hrdý Budžes slaví tisící reprízu. Hra podle bestselleru Ireny Douskové získala diváckou popularitu i díky obsazení Báry Hrzánové do hlavní role osmileté Helenky, která ze svého pohledu komentuje život v normalizaci. Tisícáté přestavení je na českých scénách určitě úspěch, i když do rekordmana, jímž je Kouzelný cirkus, Hrdému Budžesovi ještě pár tisíc chybí.
7. 5. 2025

Hudební ceny Apollo za rok 2024 ukázaly na Ankiho a Pam Rabbit

Ceny české hudební kritiky Apollo označily za nejlepší loňské album I Want To Feel Safe od rappera Ankiho, které už letos obdrželo i cenu Vinyla. Oceněna byla i zpěvačka Pam Rabbit za singl Space.
7. 5. 2025
Načítání...