Málo peněz, málo lidí, hodně dřiny. Novinářka si zkusila práci za minimální mzdu

V nemocniční prádelně, za pokladnou supermarketu, na třidicí lince s odpady nebo u zpracovatele masa. Všechny tyto profese spojuje nízký příjem na úrovni minimální mzdy, který na obživu sotva stačí. Taková zaměstnání si – se skrytou kamerou – zkusila novinářka Saša Uhlová. Dokument Hranice práce vznikl pro cyklus České televize Český žurnál.

Video Události
video

Novinářka zjišťovala se skrytou kamerou, jak se žije s minimální mzdou

Nechtěla „jen“ zachytit,  jak se pracuje lidem z nekvalifikovaných nízkopříjmových profesí, chtěla získat osobní zkušenost. Za podpory Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky se proto nechávala zaměstnávat v nejhůř placených profesích. V přestrojení a pod jiným jménem tak pracovala poslední půlrok, natáčela skrytou kamerou. Záběry využila ve svém dokumentu režisérka Apolena Rychlíková. 

Náročnost zvyšuje nedostatek zaměstnanců, třeba práci pro tři pak musí zvládnout jen dva lidé. Na tento problém narazila v podstatě na všech místech, na každém pracovišti se ale tímto způsobený stres odrážel jinak. K nejnáročnějším v tomto smyslu patřila práce v obchodním řetězci.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK
Autor: Drahoslav Ramík

„Když jsou fronty, tak se tomu všechno podřizuje,“ poznamenává Saša Uhlová. Zároveň ji prý ale tahle profese bavila. „Byla jsem z toho strašně unavená, měsíc jsem neviděla svoje děti, protože jsem tam byla každý den do noci, ale zároveň mi bylo líto to tam opustit, protože na mě byli hodní,“ setkala se prý s dobrým kolektivem.

Šéfová po ní házela maso

Dříve ale kvůli vztahům s kolegy odešla z masokombinátu. „Krabičky byly špatně zvážené a šéfová na pásu, u kterého jsem zrovna byla, je na mě házela a křičela, že jsem debil, že neumím vážit,“ popisuje novinářka příklad chování, s nímž se setkávala.

Jako velký problém také vidí, že lidé chodí často do práce nemocní, třídenní výpadek příjmu si řada z nich nemůže dovolit. K tomu, aby nezůstávali doma, je motivují i zaměstnavatelé – právě kvůli nedostatku pracovních sil. „To není dobře pro ně, pro ostatní ani třeba pro to maso, na které kýchají,“ podotýká Uhlová.

Zvýšit by se měla mzda i zájem lidí

Aby se všechny tyto problémy daly řešit, je podle ní důležitý postupný růst minimální mzdy. Ta se od ledna 2018 zvyšuje o 1200 korun. „Druhá věc je, že i ti lidé pro to musí něco sami udělat. Ne jen nadšeně přijímat, že je někdo vykořisťuje,“ pracovníci by si měli podle novinářky uvědomit, že mají změny i ve svých rukou.