Začátek vodníků v Čechách. Ondřej Havelka natáčí Hastrmana

Ondřej Havelka natáčí svůj celovečerní debut - film Hastrman. Koprodukční snímek České televize vzniká na motivy románu Miloše Urbana oceněného Magnesií Literou za nejlepší prózu roku 2001. V hlavní roli dramatu s podtitulem „Zvíře v člověku, člověk ve zvířeti“ se představí Karel Dobrý.

Video Události v kultuře
video

Ondřej Havelka točí film Hastrman

Děj filmu se odehrává na vesnici 19. století, vrcholí ale v současnosti. V usedlost Hastrmana, který vystupuje jako baron de Caus, se pro potřeby natáčení proměnil mlýn ve středočeské obci Střemy.

„Je to zvláštní žánr. Někdo říká ekologický thriller, někdo mysteriózní, někdo mluví o takové zvláštní pohádce pro dospělé,“  snaží se příběh přiblížit jeden z herců Jiří Lábus. Vypráví ho hastrmanovi, pro něhož se osudovým stane setkání s venkovskou dívkou Katynkou. Její postava je první velkou filmovou příležitostí pro Simonu Zmrzlou, kterou mohli diváci vidět ve filmech Piko a Kuličky nebo v seriálech Četníci z Luhačovic či Labyrint.

Když se zamiluje hastrman

 „Vždycky když potká nějakou ženu, zamiluje se do ní. Ve chvíli, kdy ona odhalí, že není z říše lidí, musí ji zabít, aby se nic nevyzradilo. Tímhle způsobem putuje staletími, nese v sobě to prokletí. Pak se ale zamiluje tak, že onu dívku nechce zabít, naopak, chce si ji uchovat navždy,“ prozradil více o Hastrmanově údělu Karel Dobrý.

Nešťastná láska se vedle lásky k přírodě stane smyslem Hastrmanova života i zkázy. „Najednou poznává cit. Začíná se s ním něco dít, začnou se v něm rodit běsy, jestli má být víc člověkem, nebo dál zůstat spíš zvířetem,“ vysvětluje režisér Havelka. Spolu s Petrem Hudským napsal také scénář.

Natáčet Hastrmana budou filmaři do začátku září. Přesunou se mimo jiné ještě do skanzenu v Kouřimi nebo ke Stvolenským rybníkům, u nichž se odehrává i děj knižní předlohy. Do kin by měl Hastrman vstoupit příští rok v dubnu.