Fotograf Župník poprvé ukazuje Praze její přes třicet let staré noci

Vůbec poprvé jsou v České republice k vidění snímky ze souboru Paměti noci slovenského fotografa Petera Župníka. Zachytil na nich atmosféru noční Prahy v roce 1983. Představitele Slovenské nové vlny vystavuje Nikon Photo Gallery na pražském Újezdě.

Video Události
video

Události: Župník vystavuje soubor Paměti noci z Prahy v roce 1983

Peter Župník je známý především jako jeden z nejvýraznějších členů Slovenské nové vlny. Skupina osmi studentů FAMU svou hravou tvorbou v první polovině 80. let nabourala zaběhlý pohled na tehdejší fotografii a svými často provokativními snímky bořila tabu.

Župník se jako jediný obešel bez inscenované fotografie. Své dokumentární snímky vycházející z černobílé reportážní fotky upravoval formou domalby, čímž vznikl jeho umělecký rukopis. „Výsledné fotografie jsou působivé posunem hranic reality, nacházejí skryté tajemné významy pod povrchem všedních věcí a výjevů,“ napsala kurátorka výstavy Nadia Rovderová.

Po Paříži Praha

Cyklus fotografií z noční Prahy pořídil dvaadvacetiletý Župník v roce 1983. „Bylo to opravdu spoustu chození po Václaváku. Každý koukal, co je to za blázna, že tam fotí bleskem,“ popsal dobu, kdy soubor vznikal. Vzpomněl také na kulhavého, náhle se zjevujícího prodavače Večerní Prahy, jehož na jednom ze snímků zvěčnil.

Soubor z noční metropole socialistického Československa byl poprvé vystavován v Českém centru v Paříži v roce 2003. V Praze mají fotografie premiéru. Zájemci si je v Nikon Photo Gallery na malostranském Újezdě mohou prohlédnout do 20. srpna.

Peter Župnik
Profil

Peter Župník

Narodil se v roce 1961 na východě Slovenska. Studoval užitou fotografii na střední umělecko-průmyslové škole v Košicích a následně uměleckou fotografii na pražské Akademii múzických umění. Věnuje se dokumentární fotografii a umělecké fotografii, ve které mění význam zobrazovaných předmětů malířskými technikami. Patří do skupiny fotografů označované jako Slovenská nová vlna – spolu s Tono Stanem, Rudo Prekopem, Kamilem Vargou, Miro Švolíkem a Vasilem Stankem, kteří v první polovině 80. let bourali zaběhnutá klišé inscenované fotografie.

Od roku 1995 žije v Paříži. Jeho fotografie jsou součástí kolekce Evropského domu fotografie v Paříži, najdeme je v Centru Georges Pompidou, v Elysejském muzeu v Lausanne, v UMPRUM v Praze a v soukromých sbírkách.

Zdroje: Wikipedie,  Niikon Photo Gallery