Hospodin ve Slováckém divadle ztrácí trpělivost. Uvedlo Čechovovu prvotinu

Platonova, zapomenuté a znovu objevené drama Antona Pavloviče Čechova, si jako poslední předprázdninovou premiéru vybralo Slovácké divadlo. V úpravě a režii Břetislava Rychlíka dostala hra i nový podtitul: Ztratil Hospodin trpělivost?

Platonov
Zdroj: Slovácké divadlo Autor: Marek Malůšek

První hra Antona Pavloviče Čechova se za jeho života nikdy nehrála. Příliš předběhla svou dobu, slavný ruský dramatik ji přitom napsal zhruba v dvaceti letech. „Jako každá prvotina má v sobě něco strašně dráždivého, syrového, jako když je člověk mladý a chce strašně moc říct o světě,“ domnívá se Břetislav Rychlík.

Kompletní text by podle režiséra vydal na devítihodinové představení. Hra si proto vyžádala úpravy a škrty, Rychlík scénář zkrátil na třetinu a přidal vlastní podtitul, ptá se v něm, jestli Hospodin ztratil trpělivost. „Jako kdybychom nevnímali určitý přesah, který nad námi je. Jako kdybychom si mysleli, že se můžeme všemu vysmát, pánubohu skoro,“ vysvětlil význam této otázky.

Video Události v kultuře
video

Slovácké divadlo uvedlo první Čechovovo drama

Slovními zbraněmi připravenými ruským klasikem se postavy na jevišti strefují i do české současnosti. Do lidí, kteří mají sice plné peněženky, ale přesto někdy žijí prázdný život. Titulním hrdinou zůstává samozvaný filozof a sžíravý kritik, vesnický učitel Michail Platonov. Darebák a donchuán, který uráží druhé z vlastní nešťastnosti.

„Je to široká, velmi komplikovaná duše. Trošku se s tím biju, protože já jsem v osobním životě spořádaný člověk,“ přiznal představitel Platonova Tomáš Šulaj. Do konce června se s ním diváci ve Slováckém divadle mohou potkat ještě čtyřikrát.