Červená se nenechala zastavit. Osud operní pěvkyně v emigraci i po návratu ukáže Sommerová

3 minuty
Olga Sommerová představuje Soňu Červenou v novém dokumentu
Zdroj: ČT24

Dokumentaristka Olga Sommerová představuje ve svém novém celovečerním filmu příběh operní pěvkyně a herečky Soni Červené. Dokument nazvaný Červená uvede ve středu mezinárodní hudební festival Pražské jaro, ale do běžné distribuce v kinech půjde až v září, a to u příležitosti 92. narozenin stále aktivní umělkyně. V minulých letech připravila Sommerová filmy také o Věře Čáslavské nebo Martě Kubišové.

Život Soni Červené je malými dějinami Evropy dvacátého století. Rodiče byli vězněni nacisty. Matka koncentrační tábor přežila, ale komunistické vězení už ne. Samotné Soně Červené pak zakázali působit v Národním divadle a nakonec odešla za nabídkou do Berlína. Po útěku na Západ si Červenou zvaly operní domy v San Francisku, Miláně nebo Paříži.

„Třicet let byla vymazána z povědomí národa, protože jako mnoho jiných emigrantů odešla do světa za svobodou, a já jsem to cítila jako povinnost, učinit o ní celovečerní film,“ přiblížila režisérka Olga Sommerová.

10 minut
Olga Sommerová: Soňa Červená je zázrak přírody
Zdroj: ČT24

Ve filmu se Soňa Červená nečekaně podívá i do bytu, kde žila jako malá. V domě, který před válkou zčásti patřil její rodině, je v současnosti Archiv bezpečnostních složek. Sommerová ale využila i v Česku neznámé záběry z německé kariéry Soni Červené. Archivy nalezla v Berlíně.

V Národním divadle po návratu prosadila operu o Miladě Horákové

Na předpremiéře filmu pokřtila Soňa Červená i svou novou knihu Stýskání zažehnáno, ve které rekapituluje čtvrtstoletí po návratu do vlasti. „Vrátila jsem se k Vltavě, a tím jsem to všechno zažehnala. V emigraci jsem potkala mnoho Čechů, kteří na to stýskání skoro zahynuli,“ vysvětluje.

V Praze začala novou českou kariéru v 77 letech. Úspěch se dostavil. Byla to právě Soňa Červená, kdo v Národním divadle prosadil operu o Miladě Horákové, kterou označuje za svou největší hrdinku 20. století.

Osobnost Soni Červené zajímala Olgu Sommerovou už v minulosti. Připravila o ní díl 13. komnaty, Červená se také stala jednou z protagonistek dokumentu Moje 20. století.

27 minut
13. komnata Soni Červené
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Turisté se na hradech a zámcích vydají po stopách italské šlechty

Letošní sezona na hradech a zámcích bude ve znamení italské šlechty. Věnovat se jí bude projekt Národního památkového ústavu (NPÚ) Po stopách šlechtických rodů. Představí kulturní vlivy a umělecké inspirace, které na naše území přinášeli Italové zejména v sedmnáctém století. Hlavními objekty budou zámky Uherčice na Znojemsku, Opočno na Rychnovsku a Náchod. Kromě prohlídek jsou na programu výstavy a přednášky.
před 49 mminutami

Udavač, nebo undergroundový básník? Kniha rozkrývá mýtus Egona Bondyho

O kvalitách poezie Egona Bondyho není proč pochybovat, o to větší rozpaky se však vynořují nad jeho osobností, tedy nad mírou jeho angažmá ve službách StB. Kniha Zbyněk Fišer / Egon Bondy a Státní bezpečnost k tomu přináší mnoho důkazů, které značně otřásají obrazem Bondyho bojovníka, jaký o sobě vytvářel nejen on sám, ale i jeho obdivovatelé.
před 7 hhodinami

Výstava Enter the Room je úvahou o roli videoher a budoucnosti

Galerie hlavního města Prahy v interaktivní expozici Enter the Room ukazuje díla mladých umělců, kteří využívají herní prvky a zabývají se tématy, jako je budoucnost lidstva či klimatická krize. Výstava je členěná do dvou pater. V prvním z nich se instalace týkají především oblasti ekologie a spekulací nad alternativními budoucnostmi civilizace. V druhém patře pak výstava analyzuje herní principy jako takové. Záměrem Enter the Room ale nemá být kritika hraní. Naopak ukazuje, že videohry jsou součástí společnosti a pro mladé umělce jsou přirozeným jazykem.
před 8 hhodinami

Zemřel Alois Švehlík. Hlas Nicholsona i osobnost Národního divadla

Zemřel herec Alois Švehlík. Přes tři dekády patřil k nejvýraznějším postavám hereckého souboru Národního divadla, na kontě má také řadu filmových rolí, za snímek Na střeše získal nominace na Českého lva. Uplatnil se také v dabingu, kde propůjčil hlas třeba Jacku Nicholsonovi. Aloisi Švehlíkovi bylo 85 let. Lidé z oboru na něj vzpomínají jako na představitele silných osobností s citlivou duší. Poslední rozloučení bude ve středu 16. dubna v Národním divadle.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Nepřehlédnutelný, srdečný, všestranný, vzpomínají na Švehlíka kolegové

Představitel silných mužů a jemných hnutí jejich duší a osobnost, která dokázala zaujmout i beze slov. Tak vzpomínají lidé z umělecké branže na herce Aloise Švehlíka, který zemřel v úterý ve věku 85 let.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

Andersenův život nebyl vždy pohádka, ani ty jeho nekončí jen šťastně

Nejspíš nebude mnoho těch, kterým se při vyslovení jména Hans Christian Andersen automaticky nevybaví některá z jeho pohádek, jako je Sněhová královna či Císařovy nové šaty. Andersen, od jehož narození je to 220 let, byl ovšem nejen slavným pohádkářem. I k tomuto výročí nyní vyšly poprvé česky všechny Andersenovy pohádky v ilustrovaném třísvazkovém vydání.
včera v 11:00

Zemřel herec Val Kilmer. Batman i Cruiseův rival v Top Gunu

Ve věku 65 let v úterý zemřel americký herec Val Kilmer, píše web Variety. Během své kariéry ztvárnil například miliardáře a bojovníka proti zločinu Bruce Waynea ve snímku Batman navždy či pilota Icemana v Top Gunu po boku Toma Cruise. Zazářil také ve snímku The Doors jako hudebník Jim Morrison.
včeraAktualizovánovčera v 08:55

Kvíz: Jak dobře znáte Andersenovy pohádky?

Hans Christian Andersen napsal za svůj život na sto padesát pohádkových příběhů. Malá mořská víla, Ošklivé káčátko nebo Císařovy nové šaty patří k těm nejznámějším. Ověřte si v kvízu, připomínajícím 220 let od narození slavného pohádkáře, jestli je dobře znáte i vy.
včera v 07:00
Načítání...