Červená se nenechala zastavit. Osud operní pěvkyně v emigraci i po návratu ukáže Sommerová

Dokumentaristka Olga Sommerová představuje ve svém novém celovečerním filmu příběh operní pěvkyně a herečky Soni Červené. Dokument nazvaný Červená uvede ve středu mezinárodní hudební festival Pražské jaro, ale do běžné distribuce v kinech půjde až v září, a to u příležitosti 92. narozenin stále aktivní umělkyně. V minulých letech připravila Sommerová filmy také o Věře Čáslavské nebo Martě Kubišové.

Video Události
video

Olga Sommerová představuje Soňu Červenou v novém dokumentu

Život Soni Červené je malými dějinami Evropy dvacátého století. Rodiče byli vězněni nacisty. Matka koncentrační tábor přežila, ale komunistické vězení už ne. Samotné Soně Červené pak zakázali působit v Národním divadle a nakonec odešla za nabídkou do Berlína. Po útěku na Západ si Červenou zvaly operní domy v San Francisku, Miláně nebo Paříži.

„Třicet let byla vymazána z povědomí národa, protože jako mnoho jiných emigrantů odešla do světa za svobodou, a já jsem to cítila jako povinnost, učinit o ní celovečerní film,“ přiblížila režisérka Olga Sommerová.

Video Studio 6 Víkend
video

Olga Sommerová: Soňa Červená je zázrak přírody

Ve filmu se Soňa Červená nečekaně podívá i do bytu, kde žila jako malá. V domě, který před válkou zčásti patřil její rodině, je v současnosti Archiv bezpečnostních složek. Sommerová ale využila i v Česku neznámé záběry z německé kariéry Soni Červené. Archivy nalezla v Berlíně.

V Národním divadle po návratu prosadila operu o Miladě Horákové

Na předpremiéře filmu pokřtila Soňa Červená i svou novou knihu Stýskání zažehnáno, ve které rekapituluje čtvrtstoletí po návratu do vlasti. „Vrátila jsem se k Vltavě, a tím jsem to všechno zažehnala. V emigraci jsem potkala mnoho Čechů, kteří na to stýskání skoro zahynuli,“ vysvětluje.

V Praze začala novou českou kariéru v 77 letech. Úspěch se dostavil. Byla to právě Soňa Červená, kdo v Národním divadle prosadil operu o Miladě Horákové, kterou označuje za svou největší hrdinku 20. století.

Osobnost Soni Červené zajímala Olgu Sommerovou už v minulosti. Připravila o ní díl 13. komnaty, Červená se také stala jednou z protagonistek dokumentu Moje 20. století.

Video 13. komnata
video

13. komnata Soni Červené