Josef Sudek „pracoval“ i v ateliérech jiných umělců

Josef Sudek je znám pro svá intimní zátiší nebo snímky pražských zákoutí, jeho tvorba byla ale mnohem širší. U příležitosti 120. výročí narození a 40. výročí úmrtí tohoto významného českého fotografa vystavil Ústav dějin umění AV ČR fotografie, na nichž Sudek zachytil ateliéry pražských umělců. O Sudkově tvorbě připravil také vědeckou konferenci.

Návštěvníci výstavy se prostřednictvím téměř šedesátky snímků seznámí s ateliéry deseti umělců. „Sudek se je rozhodl zachytit jako určitý doklad vývoje díla a toho, co umělce obklopuje a tvoří pro umělecké dílo kontext,“ vysvětlila Taťána Petrasová z Ústavu dějin umění AV ČR.

Sudek tak zvěčnil například vznik sochy Jana Žižky na pražském Vítkově, na níž sochař Bohumil Kafka pracoval čtrnáct let. Nahlédl také do tvůrčí dílny Josefa Wagnera, Josefa Mařatky, Hany Wichterlové nebo svého přítele Andreje Bělocvětova.

Vystavené fotografie se ale dochovaly pouze jako negativy. Proto bylo nutné z nich vytvořit tzv. newprinty. „Newprint je označení pro novodobou kopii. Jde o nový otisk autorova materiálu. V tomto případě jsou použity kontaktní kopie, negativ je kopírován přímo na plochu fotografického papíru. Je to trochu interpretace, ale nejde o snahu vytvořit nového Sudka,“ vysvětlil autor vystavených newprintů Vlado Bohdan. 

Expozice chce připomenout i intimní atmosféru Sudkova ateliéru, proto před ní – na pomyslné zahrádce – stojí jeho fotoaparát, jímž umělec zahradní zátiší často zachycoval.

2 minuty
Ateliéry umělců pohledem Josefa Sudka
Zdroj: ČT24

Přenést se do uměleckých ateliérů minulého století mohou návštěvníci v Galerii Věda a umění, která sídlí v budově Akademie věd, do 27. ledna. U příležitosti výročí Josefa Sudka ale uspořádala akademie také mezinárodní sympozium, na němž se odborníci pokusí odpovědět například na otázku, v čem spočívá Sudkova jedinečnost. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Festival ve Varech vyhráli šumavští samotáři, ocenění má i Falbrová ze Sbormistra

Vítězem padesátého devátého ročníku filmového festivalu v Karlových Varech se stal dokumentární snímek Raději zešílet v divočině od slovenského režiséra Miro Rema. V hereckých kategoriích uspěli španělsko-německý herec Alex Brendemühl a jeho norská kolegyně Pia Tjeltaová. Zvláštní uznání patří neherečce Kateřině Falbrové z českého dramatu Sbormistr. Čestné ceny za přínos kinematografii převzali střihač Jiří Brožek a herec Stellan Skarsgard. Slavnostní ceremoniál vysílá Česká televize ze záznamu.
19:52Aktualizovánopřed 24 mminutami

Neuschwanstein a megality v Carnacu přibyly na seznam UNESCO

Známý německý zámek Neuschwanstein a tři další sídla bavorského krále Ludvíka II., stejně jako megalitické řady v Carnacu na západě Francie, byly zapsány na seznam kulturního dědictví Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu UNESCO.
před 3 hhodinami

Herkules přemůže Otáčivé hlediště

Výpravná hudební inscenace Herkules bude letošní premiérou na Otáčivém hledišti v Českém Krumlově. Poprvé před diváky předstoupí mytický silák 12. července. Představení souboru Malého divadla doplňují písně Davida Hlaváče a spolupráce se studenty DAMU.
před 12 hhodinami

Stellan Skarsgard přivezl do Varů Citovou hodnotu a vzpomínky

Předposlední den karlovarského filmového festivalu ovládl švédský herec Stellan Skarsgard, který uvedl snímek Citová hodnota. V sobotu, na závěrečném ceremoniálu letošního ročníku, převezme Křišťálový glóbus za mimořádný přínos světové kinematografii.
včera v 20:20

Do kin vletěl nový Superman

I v českých kinech se promítá nový Superman. Snímek s Davidem Corenswetem v titulní roli režíroval James Gunn. A nejde o jeho první superhrdinský film, je totiž tvůrcem všech tří Strážců Galaxie nebo Sebevražedného oddílu.
včera v 16:08

Dvojčata, a přece tak různí. Dokument o šumavských samotářích soutěží ve Varech

Za šumavskými samotáři se nejprve ve svých knihách vydal spisovatel Aleš Palán a později s kamerou i slovenský dokumentarista Miro Remo. Dokument Raději zešílet v divočině, v němž zachycuje život dvou bratrů, soutěží na festivalu v Karlových Varech o hlavní cenu.
včera v 15:15

Kosti z Národního muzea patří slavnému baroknímu lékaři, zjistili vědci

Tým českých odborníků identifikoval ostatky významné barokní osobnosti, lékaře, šlechtice a rektora Univerzity Karlovy Jana Františka Löwa z Erlsfeldu. Na objevu se podíleli antropologové Národního muzea, Kriminalistický ústav Policie ČR, Ústav soudního lékařství Ústřední vojenské nemocnice, archiváři a také knihovníci.
10. 7. 2025

Rozpočet ministerstva kultury je rekordní, říká Baxa

„Objem peněž, který má moje ministerstvo k dispozici, je historický,“ podotkl v Interview ČT24 moderovaném Terezou Willoughby ministr kultury a místopředseda ODS Martin Baxa. Zároveň zdůraznil, že činnost dotačních komisí rozhodujících o podpoře akcí živé kultury je objektivní.
10. 7. 2025
Načítání...