Rembrandt & Co. - Rembrandt jako podnikatel

Praha – Reprezentativní soubor 120 obrazů holandských mistrů 17. století včetně dvou originálních maleb slavného Rembrandta van Rijna vystaví ve Šternberském paláci v Praze Národní galerie. Výstava s názvem Rembrandt & Co. - Příběhy umění ve století blahobytu začne 10. února.

„Název uvádí na scénu nejznámějšího holandského malíře 17. století, který bude středobodem výstavy. Lehce ironický název 'And Company' ukazuje, že i v Rembrandtově ateliéru vznikala díla manufakturním způsobem, že Rembrandt byl nejen geniálním malířem, ale také podnikatelem, který ve své době produkoval velkoprodukci obrazů,“ vysvětlil ředitel sbírky starého umění Národní galerie (NG) Vít Vlnas.

Společně s nejvýznamnějšími holandskými díly ze sbírek NG budou uvedeny i zápůjčky ze zahraničí. „Nejvýznamnější ze zapůjčených obrazů bude Rembrandtův Muž v orientálním kostýmu z fondu Rijksmusea v Amsterdamu,“ upozornila kurátorka výstavy Anja Ševčík.

Obraz, namalovaný v roce 1635, zachycuje stejného muže, kterého Rembrandt zpodobnil na slavném Učenci v pracovně. „Ten je v držení pražské Národní galerie. Po staletích se tak ocitnou vedle sebe dvě díla spojená osobami autora i modelu,“ poznamenala kurátorka. Další unikátní dvojicí obrazů budou portréty samotného Rembrandta a jeho ženy, jak je vymalovali mistrovi žáci.

Ve druhém patře Šternberského paláce, který byl kvůli výstavě revitalizován, budou od února do 27. května k vidění obrazy zapůjčené z Lobkowiczké sbírky, z Oblastní galerie v Liberci, ale také z berlínské či brunšvické galerie.

Podle znalců umění existuje ve světě asi 650 děl, která se připisují největšímu holandskému mistru. Stoprocentní pravost byla prokázána asi u tří stovek z nich.

NG se snažila získat „svého“ Rembrandta už v 19. století, tehdy se ale ukázalo, že šlo o obraz jednoho z žáků. V roce 1923 dostala galerie dílo, které nese autentickou Rembrandtovu signaturu. „Jde ale o obraz z mistrova ateliéru, který skutečně podepsal, aby ho verifikoval jako ateliérovou práci,“ vysvětlil Vlnas. Svého pravého Rembrandta získala NG až v roce 1945 z Nostické sbírky; jde právě o zmíněný obraz Učenec v pracovně z roku 1634.

2 minuty
Reportáž Terezy Radvákové
Zdroj: ČT24

Výstavou se završí pětiletý proces, v rámci kterého byl celý soubor holandských mistrů z NG zrestaurován a zkatalogizován. Sbírka holandského malířství „zlatého věku“ je nejpočetnějším a nejcennějším souborem starého evropského umění, který NG spravuje, připomněl ředitel NG Vladimír Rösel. Z kolekce, která zahrnuje téměř 600 maleb, mohli vidět návštěvníci stálé expozice asi jen desetinu.

Do sbírek NG mohou zájemci nahlédnout i prostřednictvím webu ČT24, který každou neděli představuje ve spolupráci s galerií jedno významné dílo. Dozvědět se o nich více je možné na následujícím odkazu:

Jiné vzácné dílo – údajný portrét Leonarda da Vinciho – bude od 18. března k vidění na zámku Zbiroh.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Knihou roku 2024 je román Letnice pozdního debutanta Hlauča

Ceny Magnesia Litera vyzdvihly z více než třicítky nominovaných titulů ty nejlepší, které vyšly v Česku minulý rok. Knihou roku 2024 je román Letnice, jímž na prahu šedesátky prozaicky debutoval Miroslav Hlaučo.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Elity převzaly moc v každém režimu a teď i Audioknihu roku

Audioknihou roku 2024 se stalo dokumentární drama Elity. Adaptace původní divadelní hry Jiřího Havelky v režii Bely Schenkové s početným hereckým souborem v čele s Jiřím Vyorálkem sleduje příběh společenských elit minulého režimu, kterým díky jejich šikovnosti zůstal stále ekonomický a politický vliv. Interpretkou roku je Jitka Ježková za načtení románu Dům v Matoušově ulici, nejlepším interpretem se stal Jan Vlasák díky knize Dr. Alz. Ocenění udělila Asociace vydavatelů audioknih v celkem jedenácti kategoriích.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Lékárník z Horažďovic sloužil v Mexiku. Obrazy z jeho sbírek teď vystavují v Londýně

Aktuální výstava v britské Národní galerii propojuje Mexiko s Horažďovicemi. Ze západočeského města totiž pocházel lékárník František Kaska, který v devatenáctém století udělal kariéru v Mexiku, kde se spřátelil s malířem Josém Maríou Velascem. Obrazy výtvarníka, považovaného Mexičany za národní poklad, se z Kaskových sbírek dostaly přes české Národní muzeum až do londýnské výstavní síně.
23. 4. 2025

Naše deska je stejně monstrózní jako Caligula, říkají Deaf Heart

Tuzemská indie rocková skupina Deaf Heart vydala nové album. Nazvala ho Caligula. „V přeneseném smyslu to znamená divokost, hédonismus, ironii, je to brutální věc,“ vysvětlují muzikanti, proč si vypůjčili jméno římského císaře proslulého tyranií. O nové desce s nimi mluvil Petr Adámek. „Je také monstrózní,“ dodávají.
22. 4. 2025

Trabanty nahradila žába. Žlutý obojživelník se vypravil do Mongolska

Cestovatel Dan Přibáň vyměnil žluté trabanty za obojživelné vozidlo stejné barvy. S ním a s česko-slovenskou partou dobrodruhů vyrazil do Ulánbátaru – a od 24. dubna se vydá i do kin. Cestopisný film Žlutou žábou do země modrého nebe dokumentuje téměř osmnáct tisíc kilometrů mezi Prahou a hlavním městem Mongolska. Vznikl v koprodukci České televize.
22. 4. 2025

Hřebejk a Formanová řeší v komedii Na tělo krizi středního věku

Jan Hřebejk natáčí nový seriál podle knižní předlohy a scénáře Martiny Formanové. Ironická vztahová komedie Na tělo o krizi středního věku, dospívajících dětech a třídním srazu po třiceti letech zamíří na obrazovky jako hlavní titul jarní sezony 2026. V obsazení se vedle Ivy Janžurové či Zuzany Bydžovské objeví také Hřebejkovi režisérští kolegové.
21. 4. 2025

Čtení provází fantazie i nešvary, ukazují v Brně divadlo a výstava

Knihy se staly tématem hned dvou kulturních novinek z Brna. Jak inscenace pro děti Berta mezi řádky v divadle Polárka, tak výstava Člověk čtoucí v Památníku písemnictví se snaží návštěvníkům ukázat, jak je literatura v lidském životě důležitá. A také prozrazuje, že některé čtenářské nešvary se nemění ani po stoletích.
17. 4. 2025

Chrám Hagia Sofia čeká velká rekonstrukce, má odolat i zemětřesení

Jedna z nejznámějších sakrálních staveb světa, istanbulská Hagia Sofia, má před sebou jednu z nejrozsáhlejších renovací ve své dlouhé historii. Turečtí experti chtějí opravit a zpevnit její kupole tak, aby lépe odolaly případnému zemětřesení. Patnáct set let starý kostel přeměněný na mešitu patří k nejnavštěvovanějším památkám. Otevřená veřejnosti má zůstat i během stavebních prací.
16. 4. 2025
Načítání...