Život s foťákem na krku. Fenomenální Jan Lukas by oslavil 100 let

„Je zřejmě dobré žít déle, člověk se dočká věcí nečekaných,“ prohlásil fotograf Jan Lukas. Mluvil z vlastní zkušenosti. Zažil totiž stěžejní události československé historie a díky svému fotoaparátu o nich podal svědectví. Doba, v níž žil, byla stejně „šílená“ a bohatá na události jako umělcův život. 10. srpna 1915 se narodil jeden z nejvýznamnějších tuzemských fotografů.

Otec Jana Lukase si pro syna vysnil kariéru v administrativě. Toto povolání znamenalo určitou životní jistotu. Avšak jakmile si ve dvanácti letech podržel první fotoaparát od strýce, změnil se Lukasovi život. „Uměl“ se narodit do té správné doby - během dospívání ve 20. letech tak spolu s Československem zažíval boom fotografie. Inspiraci pro své snímky čerpal ze zahraničních foto časopisů, na něž padlo jeho měsíční kapesné.

V sedmnácti letech mu Klub fotografů v pražské Nekázance udělil věkovou výjimku z plnoletosti a přijal ho mezi sebe. Fotil běžné věci plné života, což v tehdejší změti politických fotek působilo svěže, mladistvě a odhodlaně. Volný čas trávil navíc v Osvobozeném divadle Voskovce a Wericha, kde si formoval názor. Časem se vydal studovat grafiku do Vídně a o pár let později pracoval v Baťových filmových ateliérech.

Stopa v dějinách

Lukas je spjatý s moderními československými dějinami. S foťákem na krku si prožil období mnichovské dohody, druhou světovou válku i nástup komunistické totality. Svědkem doby se tak stal cyklus Pražský deník 1938–1965. Prosluněné tváře z jeho snímků se v té době začaly měnit na ustarané.

2 minuty
Od Beneše po Havla. Století Jana Lukase
Zdroj: ČT24

Českobudějovická galerie Měsíc ve dne pořádá až do 16. srpna výstavu Lukasových fotek. Pražská Artinbox ji zahájí 18. srpna.

Právě v té době, respektive v roce 1942, pořídil svou nejslavnější fotografii Před transportem. Židovští přátelé ho tehdy požádali o poslední dokumentaci rodiny ještě před tím, než je rozdělí transport. Dcera manželů Voglových, která je na zmíněném snímku zachycená, se mimo jiné s Lukasem o několik let později setkala v Americe, protože se jí spolu s maminkou podařilo utéct z pochodu smrti.

Po převratu v roce 1948 byl Lukas donucen k publikaci neškodných věcí. S komunistickou ideologií fotograf nikdy nesouhlasil a začal přemýšlet o emigraci. K té došlo teprve až v roce 1965, kdy ho režim poprvé pustil na dovolenou dohromady s rodinou. Následoval dramatický přejezd jugoslávsko-italských hranic v momentě, kdy se celník na vteřinu otočil zády. V Itálii rodina skončila v uprchlickém táboře, avšak podařilo se jí dostat do Ameriky, kde v roce 2006 Jan Lukas zemřel ve svém bytě. Bylo mu 91 let.

Po útěku z vlasti zmizelo z mistrova bytu 200 tisíc negativů a krabice plná pozitivů. Dodnes se neví, co se s nimi stalo. Lukasův odkaz ale dál přetrvává.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Urny a tetování Dominika Adamce jsou mementem smrtelnosti i života

Dominik Adamec, jeden z letošních laureátů Ceny Jindřicha Chalupeckého, na své sólové výstavě The End of Pyramids v pražské Karpuchina Gallery představuje sérii keramických pohřebních uren, autorskou knihu i kresby. Vlastním hravým způsobem tak řeší téma, které společnost spíš tíží – vztah člověka ke smrti.
před 6 mminutami

Nejde jen o scény sexu či líbání, říká koordinátorka intimity

Poměrně novou součástí štábu v Česku i ve světě je koordinátor/ka intimity. V tuzemsku působí zatím dvě. „Hodně lidí má představu, že na všechno dohlíží,“ podotkla jedna z nich Martina Čurdová. „Moje práce je sladit režisérskou vizi s hranicemi herců,“ upřesnila v rozhovoru s moderátorkou Nikolou Reindlovou pro Studio 6. Čeští tvůrci prý zatím koordinátora intimity přijímají různě. Skeptické jsou ale i třeba některé hollywoodské hvězdy, jako Michael Douglas nebo Gwyneth Paltrowová.
před 1 hhodinou

Zemřel akademický malíř Jan Sovák

Po dlouhé těžké nemoci zemřel ve dvaasedmdesáti letech akademický malíř Jan Sovák. Rodák z Tábora, jenž v 80. letech emigroval do zámoří, mimo jiné ilustroval sci-fi román Jurský park, podle něhož natočil Steven Spielberg stejnojmenný film. O úmrtí informoval mluvčí táborského městského úřadu Luboš Dvořák.
před 4 hhodinami

Zemřel nositel Nobelovy ceny za literaturu Vargas Llosa

Ve věku 89 let zemřel peruánský nositel Nobelovy ceny za literaturu Mario Vargas Llosa. Podle agentury AP to v neděli oznámil syn velikána latinskoamerické literatury, který je autorem oceňovaných románů jako Město a psi nebo Kozlova slavnost. Potomci spisovatele oznámili, že jejich otec bude zpopelněn a nebude se konat žádné veřejné poslední rozloučení.
06:31Aktualizovánopřed 9 hhodinami

Nákaza, monstra, ocenění. Vrací se seriál The Last of Us

Seriál The Last of Us ze světa pohlceného ničivou pandemií se vrací v druhé řadě. Příběh ověnčený osmi televizními cenami Emmy vznikl na motivy oceňované videohry. O pokračování ČT mluvila přímo s tvůrci. V herní předloze i v seriálu čelí hrdinové nákaze, která lidi proměňuje v nemrtvá monstra. Základ má přitom ve skutečném světě. Houba kordyceps reálně běžně parazituje na drobném hmyzu.
před 22 hhodinami

Na pražském Comic-Conu soutěžili cosplayeři

PragoCosplay je kostýmová soutěž na Comic-Conu v Praze. V prvním on-line kole kostýmy ohodnotila odborná porota a vybrala 12 nejlepších do druhého kola. V něm výtvory nejdřív neveřejně hodnotila zahraniční porota. Večer byl pak věnovaný show pro diváky, kde se hodnotilo nejen provedení kostýmu, ale také roleplay, který ke cosplayi patří.
12. 4. 2025

Celní bitva světových gigantů zasáhne v Číně i Hollywood

Americko-čínská obchodní válka má mnoho bitevních polí. Už léta čelí v Číně Hollywood tvrdé cenzuře. A nyní se chystá další omezení: sníží se roční počet povolených premiér.
12. 4. 2025

Nejhorší, okomentoval Trump portrét od britské malířky. Ten od Putina ho dojal

Americký prezident Donald Trump v nedávné době ohodnotil dva své portréty a jeho názory na umění se neobešly bez konfrontace. Zatímco obraz od britské malířky Sarah A. Boardmanové označil za „nejhorší ze všech“, jiná podobizna, namalovaná z podnětu ruského vůdce Vladimira Putina, mu připadala jako „laskavý“ dar.
12. 4. 2025
Načítání...