Námět výstavy se vyhýbá monumentálním a všeobecně známým památkám. Zaměřuje se na osobité a výjimečné vily a rodinné domy, které měly velký význam pro vývoj české architektury. Návštěvníci se tak dozví více o Trojském zámku, Náhlovského nebo Müllerově vile, o tvorbě Dušana Jurkoviče, Adolfa Loose nebo Jana Kotěry.
Expozice zahrnuje nejenom vnější vzhled staveb, ale i interiérovou tvorbu známých architektů. Užité umění a nábytek je totiž přinejmenším stejně důležitý jako samotný exteriér stavby, řekla spolukurátorka výstavy Daniela Karasová z Uměleckoprůmyslového muzea Praha.
„Výstava Slavné pražské vily je jedním z velkých milníků projektu Slavné vily Čech, Moravy a Slezska, který vznikl v roce 1999,“ uvedl Marek Veselý ze spolupořádající agentury Foibos. Hlavním záměrem je zmapovat slavné vily všech jednotlivých krajů celé republiky. Doposud agentura představila brněnské nebo olomoucké stavby, v blízké budoucnosti vyjde publikace o vilách Jihočeského kraje.
Výstavu doplňuje stejnojmenná kniha. Třetí přepracované a doplněné vydání prezentuje několik desítek výjimečných staveb vilové architektury v Praze.
Výstava v Praze potrvá do 6. ledna 2008 a návštěvníci ji mohou zhlédnout každý den kromě pondělí od 10:00 do 18:00.