Architektonické vilové skvosty v plné kráse

Praha – Nový pohled do historie i současnosti architektury rodinného bydlení nabízí výstava s názvem Slavné pražské vily, ve Veletržním paláci v Praze. Výstavní panely s texty, aktuálními či starými fotografiemi, trojrozměrné modely, ale i vzácné historické dokumenty představují na výstavě 63 staveb, které vznikly v Praze od sklonku 17. století až do 21. století.

Námět výstavy se vyhýbá monumentálním a všeobecně známým památkám. Zaměřuje se na osobité a výjimečné vily a rodinné domy, které měly velký význam pro vývoj české architektury. Návštěvníci se tak dozví více o Trojském zámku, Náhlovského nebo Müllerově vile, o tvorbě Dušana Jurkoviče, Adolfa Loose nebo Jana Kotěry.

Expozice zahrnuje nejenom vnější vzhled staveb, ale i interiérovou tvorbu známých architektů. Užité umění a nábytek je totiž přinejmenším stejně důležitý jako samotný exteriér stavby, řekla spolukurátorka výstavy Daniela Karasová z Uměleckoprůmyslového muzea Praha.

„Výstava Slavné pražské vily je jedním z velkých milníků projektu Slavné vily Čech, Moravy a Slezska, který vznikl v roce 1999,“ uvedl Marek Veselý ze spolupořádající agentury Foibos. Hlavním záměrem je zmapovat slavné vily všech jednotlivých krajů celé republiky. Doposud agentura představila brněnské nebo olomoucké stavby, v blízké budoucnosti vyjde publikace o vilách Jihočeského kraje.

Výstavu doplňuje stejnojmenná kniha. Třetí přepracované a doplněné vydání prezentuje několik desítek výjimečných staveb vilové architektury v Praze.

Výstava v Praze potrvá do 6. ledna 2008 a návštěvníci ji mohou zhlédnout každý den kromě pondělí od 10:00 do 18:00.