Vévodkyni Keiru Knightley milují všichni Angličané. Až na jednoho

Praha – Historický film Vévodkyně, odehrávající se v Anglii 18. století, není rozhodně jen výpravnou přehlídkou dobových šatů, nádobí a účesů a la Marge Simpsonová. Základní příběh, partnerský trojúhelník, respektive čtyřúhelník, by jistě šel zachytit mnohem banálněji – stejně tak i naopak syrověji, je třeba říct –, ale režisér Saul Dibb naštěstí na mělčině neuvízl. Především díky uvěřitelným, neteatrálním výkonům Keiry Knightley, představitelky vévodkyně Georgiany z Devonshiru, za svobodna Cavendish, a Ralpha Fiennese, který si zahrál Georgianina manžela, vévodu z Devonshiru.

Film vychází ze skutečného životního příběhu praprapratetičky princezny Diany – Georgiany Cavendish z rodu Spencerů. I když se paralela životních osudů obou žen téměř podbízí, prvotním záměrem snímku není. Režisér Saul Dibb se rozmáchl mnohem více doširoka. Po otázce, která je aktuální i dnes, kdy muži nenosí paruky a ženy mají volební právo: kde jsou hranice osobní svobody a jakou její část může člověk obětovat, aniž by se stal nesvobodným.

„Ženské šaty jsou tak komplikované, protože ženy, na rozdíl od mužů, nemají jinou možnost, jak se vyjádřit“

Georgiana se ještě poměrně mladičká (tedy mladá na dnešní poměry – bylo jí sedmnáct) provdá za o pár let staršího vévodu z Devonshiru . Není to sice sňatek z lásky, ale Georgiana se mu nijak nebrání – vévoda je vážený a dobře zajištěný muž. A od ní jako od své ženy očekává jediné – syna.


Georgiana při jedné z večeří s politickými přáteli svého manžela prohlásí: Nejde být napůl svobodný, stejně jako nejde napůl milovat. Netuší ještě, že nejenže oboje lze, ale že si i oboje vyzkouší na vlastní kůži, když se pokusí vymanit ze šněrujících společenských pravidel Anglie 18. století.

0 

Uběhne pár let, lidé Georgianu zbožňují, vévodovi přátelé oceňují její důvtip, ale za zavřenými domovními dveřmi je jen matkou dvou dcer, tedy manželkou, která nesplnila svoji „povinnost“. „Říká se, že vévodkyni všichni lidé milují, až na jednoho – jejího muže,“ šeptá se. Georgiana má pocit, že je pro svého manžela tím, co jeho psi – zábavou, když se nudí („Ach, jistě, jak mě mohlo napadnout, že bych měla se svým manželem o čem mluvit“), a příslibem papírového potomka.

Žebříček Anglie 18. století: Bůh, Anglie, muž … žena

Přesto snáší jeho avantýry se služebnými, a dokonce vychovává jeho nemanželskou dceru jako svou vlastní. Když ale zjistí, že se vévoda zapletl i s její přítelkyní Bess Fosterovou (Hayley Atwellová), které ve svízelné situaci nabídla střechu nad hlavou, ucho se utrhne. Poté, co se vévoda odmítne Bess vzdát, nabídne mu Georgiana, že bude jejich manželství ve třech akceptovat, pokud on bude tolerovat její lásku k mladému politikovi Charlesi Greyovi (Dominic Cooper).

Jenže… jenže je 18. století. Muž může mít manželku i milenku, žena ne. Muž může vychovávat své nemanželské dítě, žena se ho musí vzdát. Muž rozhoduje, žena poslouchá. Tak to prostě je. Georgiana se pokusí vzepřít, jenže… Jenže odejít s mužem, kterého miluje, znamená ho zničit. A pak jsou tu ještě děti, nitka, která se nikdy nepřetrhne a za kterou stačí jen trochu šikovně zatáhnout, aby se žena vrátila. Protože „pro své děti udělá matka cokoli“. I se vzdá části své svobody.

Být tak svobodný…

Vévodkyně ale není černo-bílý film, v němž Georgiana je ta hodná a její manžel ten zlý. Vévodu nelze posuzovat emancipačním měřítkem 21. století. Že není jediným osvíceným široko daleko, který by své ženě dopřál stejnou svobodu, jakou společnost dopřává jemu jako muži, mu těžko někdo může zazlívat. Je ke své manželce tvrdý, ano, ale neméně tak tvrdý je i sám k sobě.

„Doufala jsem, že bude jako otec. Pod skořápkou citlivý muž,“ stěžuje si Georgiana po svatbě své matce, že vévoda vůči ní neprojevuje dostatek ohleduplnosti, natož citů. On je ale projevuje, dvakrát dokonce poměrně okatě. Poprvé když se ujme svého nemanželského dítěte – to ale Georgiana jako důkaz, že má její manžel také srdce, nerozpozná. Podruhé v závěru filmu, když si před Georgianou povzdechne, jak by bylo krásné být svobodný. A že se neměl ženit, tím rozhodně nemyslí.


Vévodkyně (The Duchess). Filmové historické drama bylo natočeno podle knihy historičky Amandy Foremanové v koprodukci USA, Anglie, Itálie, Francie a Dánska. Snímek má na kontě cenu BAFTA (British Academy of Film and Television Arts) a Oscara za nejlepší kostýmy.

v kinech: od 26. února; režie: Saul Dibb; hudba: Rachel Portman; hrají: Keira Knightley, Ralph Fiennes, Charlotte Ramplingová, Hayley Atwellová, Dominic Cooper aj.

Georgiana s nemanželskou dcerou svého manžela
Georgiana s nemanželskou dcerou svého manžela
Více fotek
  • Georgiana s nemanželskou dcerou svého manžela zdroj: Bioscop http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/8/702/70199.jpg
  • Manželství pro tři zdroj: Bioscop http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/8/703/70214.jpg
  • Keira Knightley ve filmu Vévodkyně zdroj: Bioscop http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/8/703/70206.jpg