Zlatá šedesátá ukončí Ivan Passer a jeho naturščici

Praha - Závěrečný díl cyklu Zlatá šedesátá bude dnes večer patřit režisérovi Ivanu Passerovi. Diváci budou moci zhlédnout také díla, která stála na počátku jeho kariéry a dnes patří k tomu nejlepšímu, co v 60. letech v Československu vzniklo - středometrážní povídku Fádní odpoledne (1965) a Passerův celovečerní debut Intimní osvětlení (1965). Cyklus Zlatá šedesátá představil od začátku roku na ČT2 celkem 26 osobností, které se podílely na tvorbě "československého filmového zázraku" (mj. Miloš Forman, Juraj Herz, Věra Chytilová, Stanislav Milota). Autoři projektu se chystají uvést celovečerní film o kinematografii 60. let a další cyklus věnovaný delšímu úseku v československé kinematografii.

Ivan Passer (1933) studoval v letech 1955-1958 režii na FAMU, poté byl z kádrových důvodů vyloučen. Pracoval jako asistent režie, jako člen tvůrčího týmu Forman - Passer - Papoušek se podílel na námětech a scénářích filmů Miloše Formana Konkurs (1963), Lásky jedné plavovlásky (1965) a Hoří, má panenko (1967). Jako pomocný režisér pracoval na Konkursu, Černém Petrovi (1963) a Láskách jedné plavovlásky.

Jeho debut, povídka Fádní odpoledne (1965), se měla stát součástí generačního manifestu nové vlny Perličky na dně podle próz Bohumila Hrabala. Nakonec tam stejně jako povídka Juraje Herze (Sběrné surovosti) zařazena nebyla. Passerovou prvotinou a zároveň jediným dlouhometrážním filmem natočeným v Československu bylo Intimní osvětlení. V mozaikovitě roztříštěné skladbě filmu přibližuje zdánlivě nezajímavý víkend dvou bývalých spolužáků, kteří se definitivně loučí s iluzí, že naplní své mladické ideály. Film, v němž vystupovala řada neherců a scénář se přizpůsoboval situacím vzniklým „na place“, získal významná ocenění, mj. zvláštní cenu poroty mladých na VII. mezinárodním setkání filmů pro mládež v Cannes.

Po srpnu 1968 odešel Passer do USA, kde začínal přednáškami a hereckými kurzy a poté natočil téměř 20 filmů, např. Zrozen k vítězství (1971), Cutterova cesta (1981) či Stvořitel (1985). Velkou pozornost získal jeho snímek Stalin z roku 1992. Vloni Passer předsedal hlavní porotě na MFF Karlovy Vary a publicista a pedagog Přemysl Voráč představil knihu Ivan Passer - Filmový vypravěč rozmanitostí, věnovanou životu tohoto významného tvůrce.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Seriáloví tvůrci oznámili, kdo budou noví Potter, Hermiona a Ron

V titulní roli seriálového Harryho Pottera i jeho nejbližších kamarádů se objeví neokoukané tváře. Tvůrci chystané série jako představitele mladého kouzelníka vybrali Dominica McLaughlina, Hermionu si zahraje Arabella Stantonová a Rona Alastair Stout.
před 24 mminutami

Z basy do divadla. Dobrovolníci doprovází za kulturou vězně i seniory

Dva odsouzení z věznice v Jiřicích nedávno mohli zajít do divadla. Díky platformě Snížit kultuře práh, jejíž snahou je umožnit návštěvu kina, koncertu nebo galerie sociálně znevýhodněným osobám, kteří by si jinak takovou návštěvu nemohli dovolit. Platforma vybudovala a rozšiřuje databázi institucí, které volné vstupy nabízejí.
před 18 hhodinami

Obrazem: Walt Disney Východu. Výstava přibližuje Jiřího Trnku

Průkopník animovaného filmu Jiří Trnka natáčel s loutkami, ilustroval i maloval. Svou poetikou okouzlil celý svět a ovlivnil několik generací filmařů. Jeho tvorbu teď připomíná výstava v pražské Galerii Villa Pellé s názvem Trnka – Příběh legendy.
před 19 hhodinami

Kvíz: Lassie i Dášeňka. Jsou vaše znalosti psích hrdinů pod psa?

Už čtvrtstoletí se uděluje cena Palm Dog za nejlepší herecký psí výkon ve filmu. Vítězem aktuálního ročníku, vyhlašovaného v rámci festivalu v Cannes, se stal islandský ovčácký pes jménem Panda za islandské rodinné drama Ástin sem eftir er (volně přeloženo Zbývající láska). Pandu v její nejlepší roli zatím mohli vidět jen festivaloví diváci, na rozdíl od jiných psích – nejen filmových – hrdinů. Ověřte si v kvízu, jestli vaše znalosti nejsou pod psa.
před 21 hhodinami

Výstavy ve Sladovně ukazují svět Malého prince i jak skartovat emoce

Galerie Sladovna v Písku otevřela tři nové výstavy. Dvě z nich – Plešouni a Malý princ – vycházejí z tvorby výtvarnice Elišky Podzimkové, třetí pod názvem HRAna SEBE o odvaze objevovat připravila Hana Železná. Výstavy jsou interaktivní a propojují umění a hru.
26. 5. 2025

Macbeth v Opavě připomíná, jak nebezpečné je zneužití moci

Slezské divadlo v Opavě uvedlo nové nastudování jednoho z nejslavnějších dramat Williama Shakespeara. Režisér Vladimír Morávek vložil do více než čtyři století staré tragédie Macbeth obraz dnešního světa. Ukazuje, jak touha po moci plodí zlo.
26. 5. 2025

Cena pro íránského režiséra v Cannes vyvolala diplomatickou přestřelku

Írán si předvolal francouzského chargé d'affaires v Teheránu na protest proti vyjádřením Paříže na adresu íránského režimu. Kritická slova francouzského ministra zazněla v souvislosti s letošním vítězem filmového festivalu v Cannes. Hlavní cenu převzal v sobotu politicky stíhaný íránský režisér Džafar Panahí.
26. 5. 2025

Festival Khamoro přibližuje romskou kulturu hudbou, výstavami i průvodem

V Praze v neděli začal festival romské kultury Khamoro neboli Slunce. Program dvacátého sedmého ročníku nabízí koncerty romské hudby, výstavy, promítání filmů i tradiční průvod centrem metropole. Do Prahy dorazí kromě tuzemských také romští umělci z Itálie, Španělska, Maďarska, Francie, Srbska a vůbec poprvé z Řecka. Odborná část se pak zaměří na problém domácího násilí v romské komunitě. Přehlídka vyvrcholí v sobotu 31. května galakoncertem.
26. 5. 2025
Načítání...