Albertina ukazuje Michelangela jako kreslíře

Vídeň - Ve vídeňské galerii Albertina je k vidění více než stovka kreseb italského génia Michelangela Buonarrotiho. Jde o první velkou výstavu tohoto slavného mistra v Rakousku po více než dvaceti letech. Zhlédnout ji bude možné do 9. ledna příštího roku. Expozice se soustředí na Michelangela jako kreslíře. „Kresba pro něj není vedlejší produkt, ale základ tvorby. Slouží mu jako podklad pro malbu, fresky i sochy,“ vysvětlil kurátor výstavy Achim Gnann. Podotkl, že u jiných malířů není kresba takovou samozřejmostí jako u Michelangela. I jeho nejmenší kresby prý mají přesně svůj účel.

Hlavním motivem je lidské tělo. Podle kurátora zachycoval malíř hlavně muže. Ženské modely prý v jeho době nebyly. Michelangelo studuje na kresbách anatomii a ukazuje podle Gnanna tělo v jeho síle a monumentalitě, jaké byly do té doby nevídané. Transformuje postavy „do heroična“, napětím svalů vyjadřuje také napětí vnitřní a tělo je i výrazem charakteru, uvedl kurátor.

Michelangelo se narodil v roce 1475 a zemřel v roce 1564. Byl sochařem, malířem i architektem. Výstava přibližuje celou jeho tvůrčí dráhu. Vystavená díla se řadí chronologicky do skupin.

Video Reportáž Jana Moláčka
video

Reportáž Jana Moláčka

K vidění jsou kresby, které autor vytvořil jako sedmnáctiletý mladík. Následují studie k některým obrazům či k freskám pro Sixtinskou kapli. Na závěr čeká na návštěvníky pozdní zobrazení ukřižování, které malíř načrtl ve svých skoro 80 letech. Podrobně jsou zaznamenány i jeho projekty pro jednotlivé papeže. Nechybí ani sádrový odlitek sochy Mojžíše.

Výběr doplňují práce Michelangelových přátel a kolegů, jimž se některá jeho díla dříve připisovala, přestože měli odlišný styl. Na výstavě jsou i malby a reliéfy, které podle Michelangelových návrhů vznikly. Mezi ně patří například jedno z Rubensových pláten. Na velkoplošných obrazovkách se pak promítá třeba krátký film o Sixtinské kapli. V něm mají zájemci možnost vidět, čeho byly vystavené kresby předobrazem.

Kurátor Gnann začal s přípravami výstavy před více než třemi lety. Vybraná díla pocházejí ze sbírek 30 muzejních institucí z Evropy i zámoří. Výstavu doplní odborné sympozium, které Albertina pořádá spolu s institutem umění münsterské univerzity. Akce se koná 19. a 20. listopadu. Experti se budou věnovat Michelangelovým figurálním kresbám a jejich datování.


Po Bruselu a Berlíně hostí Vídeň také retrospektivu prací nejslavnější mexické malířky Fridy Kahlo.