Kvíčalovy zig zag čáry v DOX

Praha - Část Centra současného umění DOX zaplnily pestré geometrické linky, křivky a ornamenty, které jsou poznávacím znamením tvorby malíře Petra Kvíčaly. Výstava s názvem Sight-Specific návštěvníkům nabízí nejen klasické obrazy. Autor také využil nabídky galerie a po svém vymaloval část holešovických výstavních prostor. Kvíčalova tvorba připomínající počítačovou grafiku bude prostory galerie zdobit až do 20. června.

Na bílých stěnách Centra současného umění DOX se od dnešního dne vyjímají asi tři desítky obrazů, skic a studií, jimž vévodí linky a ornamenty v pestrých barvách. „Každý obraz tady má svůj kódovaný řád. Ten není důležité odhalit, ale jsem rád, když jej divák alespoň tuší,“ řekl ČTK Kvíčala. Malby jsou podle něj velmi pracné. Jen finální retuše hotového obrazu trvají i několik týdnů.

Expozice je rozdělena do dvou částí. Ta první je nazvaná Sight-Specific a okupuje poschodí ve věži. Návštěvníci v této části mohou obdivovat výběr z Kvíčalových akrylových pláten. „Některé jsem maloval jen pomocí štětce. Používám ale i lepicí pásky, které mi v jistém ohledu práci usnadnily a poskytly další možnosti,“ doplnil Kvíčala. Jeho geometricky přesné a zdánlivě digitalizované obrazy vznikaly v průběhu posledních několika let, ty nejnovější dokonce ještě letos.

6 minut
Kvíčalova abstrakce v DOX
Zdroj: ČT24

Součástí výstavy je také Kvíčalova výmalba 22 metrů dlouhé rampy spojující výstavní prostory s kavárnou centra DOX. Červenobílý Zig Zag Corridor vychází ze série maleb vznikajících od roku 2003, jejichž základem je kopírovaná pravoúhlá linie. Kvíčalův malířský zásah do interiéru nejen vizuálně mění architektonickou strukturu chodby, ale také vzbuzuje iluzi pohybu a změny ornamentů podle toho, kde divák právě stojí. „Z obou stran vypadá chodba díky optickému klamu trochu jinak. Výmalba trvala více než tři dny,“ uvedl Kvíčala.

„Autorovu tvorbu lze vnímat hned v několika rovinách. V jejích základech najdeme precizní abstraktní malbu, která je ale vizuálně velice přitažlivá. Spojuje konceptuální rozvrh i smyslovou atraktivnost,“ dodává kurátor výstavy Tomáš Pospiszyl. Malířská úprava chodby ale zanikne spolu s koncem výstavy.

Petr Kvíčala

se narodil v roce 1960. Od poloviny osmdesátých let jsou jeho základním výtvarným nástrojem ornamentální linie, nejčastěji vlnovky, lomené linie nebo smyčky, které různým způsobem kombinuje, zmnožuje, překrývá a vrství. V době studií přitom tíhl spíše k figurální malbě. „Portréty jsem uměl velice dobře, ale postupem času jsem zjišťoval, že malířství může být i o něčem jiném,“ doplnil Kvíčala.

V roce 1995 Kvíčala poprvé malířsky zasáhl do architektury a této činnosti se věnuje dodnes. Od roku 1994 působí na Fakultě výtvarných umění Vysokého učení technického v Brně, kde vede jeden z malířských ateliérů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Do Íránu se vrátím, i když mě čeká vězení, říká režisér Bezpráví

Uvedení filmu Bezpráví v hlavní soutěži karlovarský festival utajoval do doby, kdy delegace k snímku mohla bezpečně opustit svou zemi. Snímek o dívce, která se chce stát zpěvačkou, totiž vznikl v Íránu. „V realitě se dějí tak silné příběhy, že by si divák mohl myslet, že je zveličuji, a nevěřil by tomu,“ uvedl režisér a autor scénáře Sohejl Bejraghí v rozhovoru s Pavlou Sedliskou.
před 8 hhodinami

Festival ve Varech vyhráli šumavští samotáři, ocenění má i Falbrová ze Sbormistra

Vítězem padesátého devátého ročníku filmového festivalu v Karlových Varech se stal dokumentární snímek Raději zešílet v divočině od slovenského režiséra Miro Rema. V hereckých kategoriích uspěli španělsko-německý herec Alex Brendemühl a jeho norská kolegyně Pia Tjeltaová. Zvláštní uznání patří neherečce Kateřině Falbrové z českého dramatu Sbormistr. Čestné ceny za přínos kinematografii převzali střihač Jiří Brožek a herec Stellan Skarsgard.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Neuschwanstein a megality v Carnacu přibyly na seznam UNESCO

Známý německý zámek Neuschwanstein a tři další sídla bavorského krále Ludvíka II., stejně jako megalitické řady v Carnacu na západě Francie, byly zapsány na seznam kulturního dědictví Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu UNESCO.
před 22 hhodinami

Herkules přemůže Otáčivé hlediště

Výpravná hudební inscenace Herkules bude letošní premiérou na Otáčivém hledišti v Českém Krumlově. Poprvé před diváky předstoupí mytický silák 12. července. Představení souboru Malého divadla doplňují písně Davida Hlaváče a spolupráce se studenty DAMU.
včera v 09:03

Stellan Skarsgard přivezl do Varů Citovou hodnotu a vzpomínky

Předposlední den karlovarského filmového festivalu ovládl švédský herec Stellan Skarsgard, který uvedl snímek Citová hodnota. V sobotu, na závěrečném ceremoniálu letošního ročníku, převezme Křišťálový glóbus za mimořádný přínos světové kinematografii.
11. 7. 2025

Do kin vletěl nový Superman

I v českých kinech se promítá nový Superman. Snímek s Davidem Corenswetem v titulní roli režíroval James Gunn. A nejde o jeho první superhrdinský film, je totiž tvůrcem všech tří Strážců Galaxie nebo Sebevražedného oddílu.
11. 7. 2025

Dvojčata, a přece tak různí. Dokument o šumavských samotářích soutěží ve Varech

Za šumavskými samotáři se nejprve ve svých knihách vydal spisovatel Aleš Palán a později s kamerou i slovenský dokumentarista Miro Remo. Dokument Raději zešílet v divočině, v němž zachycuje život dvou bratrů, soutěží na festivalu v Karlových Varech o hlavní cenu.
11. 7. 2025

Kosti z Národního muzea patří slavnému baroknímu lékaři, zjistili vědci

Tým českých odborníků identifikoval ostatky významné barokní osobnosti, lékaře, šlechtice a rektora Univerzity Karlovy Jana Františka Löwa z Erlsfeldu. Na objevu se podíleli antropologové Národního muzea, Kriminalistický ústav Policie ČR, Ústav soudního lékařství Ústřední vojenské nemocnice, archiváři a také knihovníci.
10. 7. 2025
Načítání...