Wanastowky po třech letech na pódiu

Praha - Vyprodaný pražský Kulturní dům Mlejn byl svědkem koncertního návratu skupiny Wanastowi Vjecy. Zhruba tři stovky lidí rozezpívala už úvodní skladba. Kapela s lídrem Robertem Kodymem, který vystoupil v typickém klobouku, nabídla výběr svých největších hitů, zazněly i písně z období působení Kodyma ve skupině Lucie.

V sestavě, kterou loni v říjnu kvůli svým vedlejším projektům opustil baskytarista Petr Břetislav Chovanec vystupující jako P.B.Ch., se představil nový baskytarista. Radek Havlíček je známý jako manažer skupiny Kabát, v kapele Wanastowi Vjecy již působil v 90. letech jako kytarista. Na kytaru nyní hraje Tomáš Vartecký a za bicí usedl Štěpán Smetáček.

Publikum, jehož valná část zjevně dorazila kvůli nostalgickým vzpomínkám, si s chutí zazpívalo staré hity jako Kočárek, Jsem nevinej, Panic, Sbírka zvadlejch růží, Nahá nebo Lži, sex & prachy. Skladbu Škola je kráva Kodym věnoval J. A. Komenskému.

Z poslední studiové nahrávky Torpédo z roku 2006 se rozjaření posluchači dočkali skladeb Slečna Anna je za vodou a Mašinführer. Nadšené rozezpívané a roztančené publikum si vyžádalo přídavek, v němž kapela zahrála písně Tak mi to teda nandey a Kouzlo.

Show podpořenou světelnými efekty poté populární „Wanastovky“, které naposledy vystoupily na turné před třemi lety, zakončily skladbou Dotknu se ohně z repertoáru Lucie.

2Wanastowi Vjecy vznikly v Praze v březnu 1988 pouze jako studiová punková kapela. V první polovině devadesátých let však excelovaly a patřily k nejpopulárnějším souborům na scéně domácí pop-music. Alba Tak mi to teda nandey z roku 1991 a Lži, sex & prachy z roku 1993 vévodila českým hitparádám, skupina vyprodávala největší haly.

Později vydaly Wanastowi Vjecy desky Divnoalbum, Andělé, 333 stříbrnejch stříkaček, Hračky a v roce 2006 Torpédo. Po turné v roce 1998 se skupina odmlčela na dlouhých devět let. Wanastowi Vjecy prodaly přes 726 tisíc nosičů. V prodejích jim v dobách jejich největší slávy mohli z českých kapel a zpěváků konkurovat jen Daniel Landa a skupina Kabát.

Nyní kapela pracuje na novém CD, které by mělo vyjít na podzim. Zároveň Wanastowi Vjecy chystají další vystoupení. „Kromě let 1992 a 1993, kdy skupina Lucie neexistovala, byly Wanastowky opravdu jen vedlejší a občasný projekt Lucie. Nyní stavíme kapelu, které je dvacet tři let, má své jméno, ale už nikdy nebude vedlejší projekt. Budeme pracovat kontinuálně,“ uvedl před časem Kodym. „Rozhodně nebudeme hledat rychlovýtah ke slávě. Půjdeme po schodech, v klidu a stále,“ dodal.