Markéta Irglová zpívá v aporverštině

Praha – Držitelka Oscara, Markéta Irglová, přijela do Česka nahrát hudbu k novému filmu Tomáše Krejčího Poslední z Aporveru. Velkofilm s kulisami připomínajícími legendu českých animovaných snímků, Karla Zemana, bude mít premiéru letos na podzim. Od šedesátých let je to první český fantasy film, který spojuje živé herce a animaci. Koprodukční film, na kterém se podílí i Česká televize, zatím přišel kvůli moderním technologiím na víc než sto milionů korun.

Osmdesát výtvarníků už svoji práci odvedlo. Teď je na řadě hudba. Tu skládá Ondřej Brousek, pět písní napsala i Markéta Irglová. „Mým úkolem bylo vytvořit hudbu, která by jakoby pocházela z jiné planety. Využila jsem i smyčce a harfu. Bavilo mě psát tímto způsobem,“ prozradila Irglová, která na nahrávce spolupracuje se svým manželem, baskytaristou Timem Iselerem a s bubenicí a vokalistkou Aidou Šahghasemiovou. Ve studiu se k nim připojil zpěvák a herec Radomír Švec. 

Písně, které Markéta Irglová napsala, přeložila na přání režiséra do vymyšlené řeči, do aporverštiny. Na soundtracku, který vyjde spolu s filmem, budou ale texty i v angličtině. „Když písně znějí ve spojení s vizuální stránkou filmu, měl režisér pocit, že by se více hodily texty v aporverštině, kterou jsem si tedy vymyslela,“ přiznala hudebnice. 

Video Reportáž Ivy Němcové
video

Reportáž Ivy Němcové

Poslední z Aporveru 

Režisér Krejčí, který je i spoluscenáristou a producentem snímku, začal film připravovat v roce 2009. Umožnila mu to Česká televize, která do něj vstoupila jako první koproducent. Rozpočet od té doby vzrostl na dvojnásobek a dnes přesahuje 200 milionů korun. „Zvýšilo ho především to, že jsme se nakonec rozhodli poskytnout divákům výtvarnou podobu filmu ve spojení s animací a živými herci, tedy fantastický svět zcela odlišný od reality, ve 3D. Tak uvidí svět obřích rostlin, na nichž stojí města a kde místo zvířat žijí létající květiny,“ popsal režisér.

Před pěti lety režisér investoval vlastní čtyři miliony korun, aby vznikla ukázka, jak bude snímek vypadat. „Naším záměrem bylo vzdát hold filmaři a výtvarníkovi Karlu Zemanovi, jehož snímky dodnes žijí například v Japonsku. Právě odtamtud máme první nabídky na distribuci. Ozvala se nám i společnost Disney z Německa a máme radost, že se právě tato teritoria sama ohlásila,“ řekl Krejčí.

Z filmu Tomáše Krejčího Poslední z Aporveru
Zdroj: ČT24

Film je příběhem chlapce snažícího se vyrovnat se ztrátou svého otce, jehož zabily zlé příšery - Tokrejové. Stahují lidi do mračen, která jsou dole pod houbami, kde lidé žijí, a dělají z nich další netvory. Hrdina musí zjistit, zda je ještě šance otce zachránit, případně pomoci dalším lidem.

Na střihu spolupracuje Terry Rawlings, který se podílel s Ridleym Scottem na Vetřelci či Blade Runnerovi. Obyvatele planety jménem Aporver ztvárnili Susan May Prattová (Odsouzeni zemřít), Tami Stronachová (Nekonečný příběh), Filip Cíl, David Vobořil, Jana Pidrmanová, Petr Forman a Tomáš Klus. V jedné z posledních rolí se objeví loni zesnulý Bořivoj Navrátil.

Z filmu Tomáše Krejčího Poslední z Aporveru
Zdroj: ČT24

Původně měl film vstoupit do kin už dříve. Za zpožděním je náročnost triků a také to, že vše se do filmu ručně kreslí, a pak teprve zpracovává na počítači. „Máme pět postprodukčních studií, jedno další v Mnichově, právě trpíme nedostatkem animátorů,“ podotkl Krejčí. Ve filmu je podle něj 1500 trikových záběrů, zatímco v prvních dvou dílech Pána prstenů jich byla necelá polovina.