Quo vadis, Národní galerie?

Praha - Ředitel Národní galerie v Praze (NG) Vladimír Rösel měl do konce července předložit ministerstvu kultury dopracovanou koncepci dalšího směřování své instituce. Ani rok působení nového ředitele NG totiž nepřinesl odpovědi na to, zda bude galerie i nadále spíše muzeem umění, což prosazoval bývalý ředitel, nebo se více zaměří na pořádání krátkodobých výstav. Vladimír Rösel zatím odmítá koncepci zveřejnit. Čeká prý na výsledky jednání o rozpočtu.

Galerie dosud jen zveřejnila, že chce výrazně změnit prezentaci moderního a současného umění. Francouzské umění 19. a 20. století, které je tahákem Veletržního paláce, by se mělo dostat do paláce Kinských, tedy do centra Prahy, kde si jej údajně mohou lépe najít turisté. Gotika se přesune z kláštera sv. Anežky do Salmovského paláce, tedy zpět na Hrad. Do Anežského kláštera se vrátí umění 19. století. Reorganizaci expozic NG plánuje uskutečnit do roku 2016, kolik bude stát, není zřejmé.

Rekonstrukcí snad co nejdříve projde nevzhledný a dlouhodobě kritizovaný prostor před Veletržním palácem. Má to být výkladní skříň každé velké galerie, v zahraničí zásadně pulsující prostor, v Praze nepřístupná betonová plocha ohraničená železným plotem. To se má teď změnit. Jako první budou odstraněny sochy.

Video Reportáž Maria Kubaše
video

Reportáž Maria Kubaše

Model řízení by podle Rösela měl být příjmový, nikoli nákladový; výše příjmů by měla určit rozsah aktivit NG, nákladový model podle něj vede k zadlužování organizace. Po svém nástupu do funkce prý zjistil, že NG má závazky za nesplacené faktury ve výši téměř 50 milionů korun. Postupně je splácí, avšak na úkor výstavního programu. 

Na koncepci se čeká také kvůli tomu, že již od loňského září není obsazené místo ředitele Sbírky moderního a současného umění, spekulovalo se totiž také o tom, že by změny mohly nastat i v organizaci jednotlivých sbírek NG. 

Objekty Národní galerie
Zdroj: Národní galerie

NG letos dostala od státu 227 milionů korun, ale ani s výnosy ze vstupného a pronájmů podle vedení NG nepokryje příspěvek potřeby spojené s veřejnou službou, zvláště s výstavním programem. Loni totiž byly celkové náklady NG i po úsporách 330 milionů korun. 

Podle neoficiálních informací ale není ministerstvo kultury s jednáním o koncepci dlouhodobě spokojeno a vrátilo ji k dalšímu přepracování. Schválena má být nejdříve v září.