Zemřel Radoslav Brzobohatý

Praha - Den před oslavou svých osmdesátých narozenin zemřel populární herec Radoslav Brzobohatý. Ostře řezané rysy ve tvářích i duších jeho „skutečných chlapů“ nechávaly lhostejným jen málokoho. František z filmu Všichni dobří rodáci, F. L. Věk či Řek Zorba - to je jen malý výčet z jeho nazapomenutelných rolí. Letos byl Brzobohatý v televizní anketě TýTý uveden do Dvorany slávy.

Česká televize odvysílá dnes od 20:00 hod. místo dalšího dílu seriálu Ententýky film Vojtěcha Jasného Všichni dobří rodáci s Radkem Brzobohatým v hlavní roli.

S herectvím začínal již v 50. letech minulého století, první film natočil v roce 1959. Od té doby se Radoslav Brzobohatý divákům představil ve stovkách rolí na divadle, ve filmu i v televizi a stále patřil mezi nejpopulárnější české herce a osobnosti vůbec.

Vzpomínky herečky Gabriely Vránové

„Radek byl fantastický herec a dobrý kolega. Moje vzpomínka na něj bude vždycky krásná.“


První velkou vlnu popularity přinesla Brzobohatému role Martina Edena v televizním přepisu románu Jacka Londona, v šedesátých letech zazářil například i v komedii Ladislava Rychmana Dáma na kolejích či válečné tragédii Martina Friče Hvězda zvaná Pelyněk. Sám za své největší úspěchy pokládal trojici filmů Atentát Jiřího Sequense, Ucho Karla Kachyni a Všichni dobří rodáci Vojtěcha Jasného. Seriál a především „trezorové“ filmy Ucho a „Rodáci“ znamenaly určitý zlom v jeho kariéře. Komunistický režim se kvůli nim v době normalizace postaral o to, aby o výraznější filmovou roli delší dobu nezavadil.

  • Ceny TýTý 2011
    Ceny TýTý 2011 autor: Michal Kamaryt, zdroj: ČTK
  • Vrásky z lásky
    Vrásky z lásky zdroj: Falcon

Brzobohatý byl kromě herectví znám i jako valašský patriot a milovník Slovenska. Ve Vrútkách na Slovensku se narodil a díky práci zde poznal i svou současnou manželku herečku Hanu Gregorovou. Na Valašsku, kde se po válce usadila jeho rodina, prožil dětství. Odtud pramení i jeho láska k lidovým písním, které zde slýchával. Od dětství také hrál na několik nástrojů - housle, basu, kytaru, trubku. Veřejně začal vystupovat již při středoškolských studiích ve Valašském Meziříčí a později v Krnově. Hrál s ochotníky a taky v kapelách.

Vzpomínky herce Tomáše Töpfera

„Když se řekne Divadlo na Vinohradech, tak se vybaví několik tváří - a na přední místo mezi nimi patří právě Radek Brzobohatý, který tu zanechal na své pouti českými divadly nesmazatelnou stopu.“


Video Odešel Radoslav Brzobohatý
video

Odešel Radoslav Brzobohatý

Odešel Radoslav Brzobohatý

Telefonický rozhovor s Jiřinou Bohdalovou

Rozhovor s publicistou J. Sedláčkem

Reportáž Pavly Sedliské

Rozhovor s Jiřím Strachem

Po studiích na pražské DAMU nakonec zakotvil na vytoužené scéně Divadla Na Vinohradech, kde zůstal přes 30 let. Odtud je i jeho slavný Clavellův a Hubačův Král Krysa či Goethův Faust. Z vinohradského divadla odešel až v roce 2000 po delším období, kdy nebyl obsazován do velkých rolí. S divadlem chtěl údajně skončit, jeho žena mu to však rozmluvila. Zkusil to tedy v Karlínském hudebním divadle, kde exceloval v roli Řeka Zorby. V roce 2004 pak spolu s manželkou Hanou Gregorovou založili Divadlo Radka Brzobohatého, na jehož prknech se například ve hře Dva na smetišti sešel se synem Ondřejem.

Radoslav Brzobohatý ve filmu Všichni dobří rodáci (1968)
Radoslav Brzobohatý ve filmu Všichni dobří rodáci (1968)
Více fotek
  • Radoslav Brzobohatý ve filmu Všichni dobří rodáci (1968) zdroj: Městská kina Uherské Hradiště http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/34/3308/330751.jpg
  • Radoslav Brzobohatý a Jana Hlaváčová v seriálu Rodáci (1988) zdroj: Česká televize http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/34/3308/330746.jpg
  • Dobrodružství kriminalistiky zdroj: ČT http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/33/3266/326549.jpg
  • Vlčí halíř zdroj: ČT http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/33/3222/322116.jpg

Radoslav Brzobohatý, který byl letos při vyhlašování cen TýTý uveden do televizní dvorany slávy, byl potřetí ženatý, pokaždé si vzal herečku. Z prvního manželství s Jarmilou Kolářovou má dceru Radanu. Jeho druhou ženou byla Jiřina Bohdalová, svazek však brzy skončil rozvodem. S Hanou Gregorovou žil od roku 1981. Jeho žena přivedla do manželství svoji dceru Rolu, narodil se jim syn Ondřej.

Vzpomínky režiséra Jiřího Stracha

„Je to velká škoda, nenahraditelná. Byl to člověk čestný, charismatický a spravedlivý. Pro mě byl tak blízký, že jsem ho považoval skoro za svého tátu nebo dědu.“