Dvacet let v Česku objektivem Herberta Slavíka

Praha - Fotograf Herbert Slavík výstavou na Staroměstské radnici mapuje dvacet let své tvorby a také dvě desetiletí České republiky. Jako dokumentarista se dostal v řadě klíčových okamžiků blízko centru dění. Více než 150 jeho fotografií zachycuje události od sportu po politiku.

Pro výstavu Dvacet let v Česku vybral Slavík záběry z dob, kdy česká a slovenská vláda jednala o rozdělení Československa, z volby prvního i druhého českého prezidenta a dalších okamžiků, které významně poznamenaly život celé společnosti - ničivé povodně nebo mise českých vojáků v Afghánistánu.

Součástí jsou i portréty předních osobností veřejného života, které vznikly v rámci autorova dlouhodobého projektu Tváře. Výstava také zahrnuje snímky oceněné v soutěži Czech Press Photo a kolekci fotografií Osobnosti Prahy podpořenou grantem pražského primátora.

Herbert Slavík před svými fotografiemi
Herbert Slavík před svými fotografiemi

Na výstavu zařadil i snímky, které vznikly úplnou náhodou. „Prostě jsem jen prostrčil ruce s fotoaparátem do místnosti, kde probíhala audience Václava Havla u Svatého Otce Jana Pavla II. Až poté, kdy jsem si ty fotografie mohl prohlédnout, tak jsem viděl, že se mi to nejen podařilo vyfotografovat, ale že snímky působí i intimní dojmem,“ vzpomíná Slavík.

Dvacet let v Česku očima Herberta Slavíka si zájemci na Staroměstské radnici mohou připomenout do 20. října 2012.

Herbert Slavík, který příští rok oslaví padesátiny, začínal jako fotoreportér tehdejší Mladé fronty. Od roku 1990 vedl 13 let fotooddělení deníku, z něhož se stala Mladá fronta DNES, od roku 2003 je na volné noze. Z jeho projektů z poslední doby jsou známé Tváře, které vystavil na mnoha místech v ČR i zahraničí, nebo Tváře české armády, jež představují činnost českých vojáků v zahraničních misích.


Video Reportáž Ondřeje Moravce
video

Reportáž Ondřeje Moravce