Ještěd slaví čtyřicítku, historii připomíná výstava

Liberec – Uplyne půl století od doby, kdy architekt Karel Hubáček nakreslil návrh horského hotelu a televizního vysílače Ještěd. O deset let později se projekt uvedl do provozu. Objekt tedy slaví hned dvojí výročí a při té příležitosti se v Severočeském muzeu koná výstava mapující celou historii slavné stavby. Kurátoři ji připravovali rok a půl.

2 minuty
Ještěd slaví dvojí výročí
Zdroj: ČT24

Futuristický tvar Ještědu doplňovalo originální vybavení, jež ho činilo atraktivním jak zvenku, tak zevnitř. Vše od nábytku až po nádobí v restauraci nebo ložní povlečení v hotelu bylo vyrobeno přímo pro Ještěd - v šedesátých letech věc nevídaná. 

Kurátoři chtěli na výstavě předvádět jen originály, což byl první kámen úrazu. Sehnat je nebyl snadný úkol, Ještěd totiž v devadesátých letech vystřídal hned několik majitelů a vybavení bylo rozkradeno. Muzeum ve finále vyhlásilo veřejnou sbírku a lidé nakonec přinesli kolem tří stovek exponátů. 

Historie horského hotelu ve tvaru rotačního hyperboloidu se začala psát už v roce 1963, kdy architekt Hubáček zvítězil se svým návrhem v soutěži. Tehdejší společnost přitom futuristický návrh nepřijala a jak dosvědčil jeden ze stavitelů Miroslav Jirásek, někteří lidé proti němu dost brojili. 

V současnosti ale zažívá Ještěd zlaté časy. Češi ho ohodnotili jako stavbu století a obdržel také světovou architektonickou Cenu Augusta Perreta.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Do Íránu se vrátím, i když mě čeká vězení, říká režisér Bezpráví

Uvedení filmu Bezpráví v hlavní soutěži karlovarský festival utajoval do doby, kdy delegace k snímku mohla bezpečně opustit svou zemi. Snímek o dívce, která se chce stát zpěvačkou, totiž vznikl v Íránu. „V realitě se dějí tak silné příběhy, že by si divák mohl myslet, že je zveličuji, a nevěřil by tomu,“ uvedl režisér a autor scénáře Sohejl Bejraghí v rozhovoru s Pavlou Sedliskou.
před 23 hhodinami

Festival ve Varech vyhráli šumavští samotáři, ocenění má i Falbrová ze Sbormistra

Vítězem padesátého devátého ročníku filmového festivalu v Karlových Varech se stal dokumentární snímek Raději zešílet v divočině od slovenského režiséra Miro Rema. V hereckých kategoriích uspěli španělsko-německý herec Alex Brendemühl a jeho norská kolegyně Pia Tjeltaová. Zvláštní uznání patří neherečce Kateřině Falbrové z českého dramatu Sbormistr. Čestné ceny za přínos kinematografii převzali střihač Jiří Brožek a herec Stellan Skarsgard.
12. 7. 2025Aktualizováno12. 7. 2025

Neuschwanstein a megality v Carnacu přibyly na seznam UNESCO

Známý německý zámek Neuschwanstein a tři další sídla bavorského krále Ludvíka II., stejně jako megalitické řady v Carnacu na západě Francie, byly zapsány na seznam kulturního dědictví Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu UNESCO.
12. 7. 2025

Herkules přemůže Otáčivé hlediště

Výpravná hudební inscenace Herkules bude letošní premiérou na Otáčivém hledišti v Českém Krumlově. Poprvé před diváky předstoupí mytický silák 12. července. Představení souboru Malého divadla doplňují písně Davida Hlaváče a spolupráce se studenty DAMU.
12. 7. 2025

Stellan Skarsgard přivezl do Varů Citovou hodnotu a vzpomínky

Předposlední den karlovarského filmového festivalu ovládl švédský herec Stellan Skarsgard, který uvedl snímek Citová hodnota. V sobotu, na závěrečném ceremoniálu letošního ročníku, převezme Křišťálový glóbus za mimořádný přínos světové kinematografii.
11. 7. 2025

Do kin vletěl nový Superman

I v českých kinech se promítá nový Superman. Snímek s Davidem Corenswetem v titulní roli režíroval James Gunn. A nejde o jeho první superhrdinský film, je totiž tvůrcem všech tří Strážců Galaxie nebo Sebevražedného oddílu.
11. 7. 2025

Dvojčata, a přece tak různí. Dokument o šumavských samotářích soutěží ve Varech

Za šumavskými samotáři se nejprve ve svých knihách vydal spisovatel Aleš Palán a později s kamerou i slovenský dokumentarista Miro Remo. Dokument Raději zešílet v divočině, v němž zachycuje život dvou bratrů, soutěží na festivalu v Karlových Varech o hlavní cenu.
11. 7. 2025

Kosti z Národního muzea patří slavnému baroknímu lékaři, zjistili vědci

Tým českých odborníků identifikoval ostatky významné barokní osobnosti, lékaře, šlechtice a rektora Univerzity Karlovy Jana Františka Löwa z Erlsfeldu. Na objevu se podíleli antropologové Národního muzea, Kriminalistický ústav Policie ČR, Ústav soudního lékařství Ústřední vojenské nemocnice, archiváři a také knihovníci.
10. 7. 2025
Načítání...