I takoví jsme byli. Východoevropské divadlo na Divadle

Plzeň – Národní identita a její prověření dějinami je, zdá se, společným tématem východoevropských inscenací, které nabídne program mezinárodního festivalu Divadlo. Jednadvacátý ročník se koná opět v Plzni, od 11. do 18. září.

Teatr Polski z Wroclawi odehraje inscenaci O Matce a Vlasti. „Inscenace zpochybňuje vžité pojetí dějin polského národa, jeho hrdinství i vztah k vlasti. Příběh židovky, jež přežila holocaust, a její dcery zde slouží jako východisko k podobenství o závislosti, duchovním otroctví a hledání svobody,“ přiblížila hru vedoucí dramaturgické rady festivalu Kamila Černá.

Tematicky podobnou je inscenace slovenského dramatika Viliama Klimáčka Holocaust. „Příběh, na který by Slovensko nejraději zapomnělo,“ zní podtitul hry, jejíž hrdinka se v devadesátých letech vrací do vlasti a chce restituovat majetek, ale zjistí, že ho její rodina ve skutečnosti arizovala. První část hry se odehrává za války v kavárně a druhá kdesi mezi nebem a zemí, v době, kdy jsou hrůzy spojené s holocaustem slovenských Židů téměř zapomenuté.

Nové rižské divadlo představí neokázalou, ale výpovědí silnou inscenaci Černé mléko. „Režisér Alvis Hermanis zde hledá ztracenou lotyšskou identitu. Nachází ji na venkově, kde doposud přetrvává tradiční způsob života,“ doplnila dramaturgyně Jitka Sloupová.

Slečna Julie (hra Augusta Strindberga, Schaubühne)
Slečna Julie (hra Augusta Strindberga, Schaubühne)

Místo bude i pro komedie – autorská hra 42. týden vypráví o gynekoložce, která se věnuje pouze své kariéře a kašle na lásku a přátelské vztahy – až do chvíle, kdy se zamiluje do umělce. V Plzni ji odehraje budapešťské Divadlo Bély Pintéra. „Jak už to u Pintérových inscenací bývá, určující složkou představení je hudba a maďarský temperament. A také velmi svérázný groteskní humor,“ dodává Dora Viceníková z dramaturgické rady.

Hlavním zahraničním lákadlem je zřejmě nejznámější hra Augusta Strindberga Slečna Julie, kterou přiveze berlínské Schaubühne. „Slavný příběh je přenesen do dnešního Ruska: ona je dcera oligarchy, on je její řidič,“ prozradila o inscenaci vedoucí dramaturgické rady festivalu Kamila Černá.

Prostor v programu dostanou jako každý ročník i tuzemské soubory. „Letošní domácí program nabízí o něco více menších inscenací netradičního divadla než v letech předchozích. Sleduje trend českého divadla, v němž se často to zajímavé odehrává 'na okraji'. Kabarety, autorské projekty, objevné dramatizace, nový cirkus, loutky…,“ prozradil dramaturg Jan Kerbr.

Vstupenky na 21. ročník festivalu Divadlo budou v prodeji od 19. srpna.