Ceny Czech Press Photo mají fotografové konečně doma

Praha Staroměstská radnice v hlavním městě se stala místem slavnostního předávání cen jubilejního 20. ročníku novinářské soutěže Czech Press Photo 2014. Současně s ceremoniálem se do konce ledna 2015 veřejnosti otevřela letošní výstava fotografií. Zvláštní pocty se dostalo Janu Šibíkovi, Andreji Reiserovi, Péteru Kornissovi a Pavlu Markovi. Další ceny převzalo dvaatřicet tuzemských i slovenských fotografů, kterým v osmi kategoriích udělila ocenění mezinárodní porota už v říjnu.

Video Jan Šibík: Fotky "bez krve" už lidem přijdou nezajímavé
video

Jan Šibík: Fotky "bez krve" už lidem přijdou nezajímavé

Jan Šibík si odnesl poctu Křišťálové oko za to, že během dvaceti let soutěže získal nejvíc ocenění. Porotci Andrej Reiser a Péter Korniss si zase poctu vysloužili za svou vytrvalost a loajalitu k uplynulým ročníkům. Pavel Marek, generální ředitel Nikonu, získal poděkování za dlouholetou podporu Czech Press Photo.

Obdiv za svou práci sklidila mimo jiné pětice autorů videí, jež už byla oceněna mezinárodní porotou. Už posedmé byly předány zvláštní ceny pro mladé fotografy do pětadvaceti let a bylo rozdáno dalších šest Canon Junior Awards.

  • soutěže se účastnilo 267 umělců
  • porota rozhodovala mezi 3 360 fotografiemi

Vítězné fotografie jsou prezentovány na internetu na adrese: www.czechpressphoto.cz


Czech Press Photo 2014 - Fotografie roku. Začátek, Kyjev, Ukrajina, zima 2013
Zdroj: Czech Press Photo
Autor: Filip Singer

Letošní ročník Czech Press Photo vyhrál v říjnu Filip Singer s fotografií z Ukrajiny. „Fotografie roku na osudu jednotlivce zobrazuje nejvýznamnější současnou evropskou událost. Osobní bolest neznámého muže je věcí nás všech. Zdá se, že muž na fotografii pláče krev a zástup svatých jen mlčky přihlíží. Mnohovýznamovou fotografii považujeme za metaforu lidského utrpení ve válečných konfliktech,“ objasnila svůj tehdejší výběr porota.