Průmysl v lednu po dlouhém růstu oslabil, stavebnictví díky teplému počasí posílilo

Více než o pět procent vzrostla v lednu stavební výroba, a to ve srovnání se začátkem minulého roku i ve srovnání s loňským prosincem. Byla to zásluha toho, že se více stavěly domy, naopak výstavba silnic či telekomunikačních a energetických sítí zeslábla. Podle Českého statistického úřadu se pak v lednu utlumila průmyslová produkce, která klesla meziročně o 1,4 procenta a meziměsíčně o 2,7 procenta. Pokles nastal, přestože výrazně rostla výroba motorových vozidel. Podle statistiků k výsledkům přispělo teplé počasí. Na jedné straně se vyrábělo méně energie, na druhé se mohlo více stavět.

Na vliv počasí poukázal Český statistický úřad jak v souvislosti s lednovým poklesem průmyslové výroby, tak s růstem stavebnictví. Průmyslu poměrně teplá zima spíše uškodila, protože výrazně klesla výroba elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu. Stavebnictví šlo naopak nezvyklé teplo, kdy se hlavně v první polovině ledna zelenaly i Krkonoše, k duhu.

„V lednu umožnily příznivé klimatické podmínky stavbařům provádět veškeré stavební práce bez omezení a produkce meziročně vzrostla o 5,4 procenta. Tahounem růstu byly pozemní stavby, které zaznamenaly meziroční růst o 7,9 procenta,“ uvedla vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ Petra Cuřínová.

Pozemní stavitelství, které zahrnuje stavby bytových i nebytových budov, převážilo meziroční oslabení inženýrského stavitelství, do kterého patří například výstavba silnic a inženýrských sítí – to bylo 4,2procentní.

I když stavebnictví v lednu celkově rostlo, stavební úřady vydaly za měsíc o 7,4 procenta povolení méně než před rokem. Počet zahájených bytů v lednu meziročně klesl o 8,8 procenta na 2687, počet těch dokončených byl nižší o 15,4 procenta, bylo jich 2981.

Vzrostla orientační hodnota povolených staveb, a to o 35,8 procenta na 45,6 miliardy korun. „Lednový růst orientační hodnoty byl ovlivněn povolením významných staveb dopravní infrastruktury a také nebytových budov. Po jejich modelovém vyloučení a zohlednění cenového vývoje se v orientační hodnotě dostaneme na úroveň ledna 2022,“ podotkl ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka.

Výroba aut rostla, ale k posílení průmyslu to nestačilo

Z průmyslových odvětví v lednu rostla především výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů, a to o 12,7 procenta. „Ani dvouciferný růst ve výrobě motorových vozidel nedokázal převážit pokles ve většině dalších průmyslových odvětví,“ poznamenal Matějka.

Kromě výroby energií o pětinu poklesla produkce chemických přípravků i základních kovů, hutnictví a slévárenství. „Tento trend potvrdil i pokles hodnoty nových zakázek,“ dodala vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ Veronika Doležalová.

Celkově se hodnota nových zakázek pro český průmysl v lednu meziročně zvýšila o 1,6 procenta. Zakázky ze zahraničí meziročně klesly o 3,5 procenta, vynahradil to ale růst hodnoty tuzemských, a to o 13,6 procenta.

K mírnému růstu nových zakázek nejvíce přispěly výroby strojů, elektrických zařízení a ostatních dopravních prostředků. Ve výrobě motorových vozidel byla hodnota nových zakázek meziročně srovnatelná. 

Výsledek zůstal za očekáváním analytiků

Průmysl zaznamenal na začátku roku první pokles po mnoha měsících. Rostl nepřetržitě od loňského dubna. Lednový výsledek tak zůstal za očekáváním analytiků, kteří nyní předpokládají, že bude průmysl dál slábnout.

„Klesající domácí i zahraniční poptávka značí, že dramatické zlepšení v následujících měsících očekávat nelze,“ uvedl ekonom Deloitte Filip Pastucha. Podle Petra Dufka z Banky Creditas přispívají k útlumu domácí i zahraniční poptávky také výpadky v dodavatelských řetězcích. 

Stagnaci průmyslové výroby za celý rok očekává analytik Raiffeisenbank Vratislav Zámiš. „Rozhodující bude oživení poptávky, kdy v posledních měsících docházelo k oslabení zahraniční poptávky, a letošní oživení v eurozóně je tak zásadní podmínkou pro to, aby česká průmyslová produkce v roce 2023 neklesala,“ uvedl.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Dálničních známek se letos prodalo víc, už pět milionů

Téměř pět milionů dálničních známek ke konci června koupili řidiči. To je o skoro 400 tisíc víc než vloni ve stejném období. Největší nárůst zájmu je o jednodenní známky, které jsou v prodeji teprve od loňského března. Vyplývá to z dat Centra dopravních informačních systémů ministerstva dopravy (CENDIS). Nejvíc dálničních známek si řidiči kupují s přicházejícím létem, vrchol prodeje se proto i letos očekává v červenci a srpnu.
před 2 hhodinami

Nová dohoda EU a Kyjeva zvyšuje kvóty na ukrajinský cukr i pšenici

Obchodní dohoda mezi EU a Ukrajinou zavádí nové kvóty pro vývoz citlivých ukrajinských produktů. Například pro cukr jde podle nejmenovaného vysokého unijního představitele o kvótu sto tisíc tun ročně z dřívějších dvaceti tisíc tun, u pšenice pak jde o zvýšení na 1,3 milionu tun z původní kvóty jeden milion tun. Na dovoz levných zemědělských produktů z Ukrajiny si stěžují zemědělci v některých zemích EU, poukazují hlavně na nerovné podmínky.
před 23 hhodinami

Inflace v červnu podle odhadu zrychlila na 2,9 procenta

Spotřebitelské ceny v Česku se v červnu meziročně zvýšily o 2,9 procenta. Inflace tak dále zrychlila z květnových 2,4 procenta. Proti předchozímu měsíci ceny v červnu vzrostly o 0,3 procenta, vyplývá z předběžného odhadu, který v pátek na webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Konečnou hodnotu statistici zveřejní ve čtvrtek 10. července, v předchozích měsících pokaždé potvrdili svůj odhad.
včera v 10:43

Zástupci sedmi politických uskupení debatovali o bezpečnosti a ekonomice

Česko musí investovat peníze do obrany efektivně, shodli se krajský volební lídr Pirátů Ivan Bartoš a pražský zastupitel Jiří Pospíšil (TOP 09). Volební lídr Motoristů Vladimír Pikora míní, že je důležité utrácet peníze při zvyšování výdajů v tuzemsku. Krajská volební lídryně SPD Markéta Šichtařová (Svobodní) nevidí ve zbrojení smysl. Krajský volební lídr Stačilo! Roman Roun (KSČM) by byl pro referendum o setrvání v NATO, senátor Ondřej Lochman (STAN) naopak vidí Alianci jako oporu Česka. Místopředseda sněmovny Aleš Juchelka (ANO) spatřuje důležitost v komunikaci se spojenci, řekl v Událostech, komentářích moderovaných Terezou Řezníčkovou.
3. 7. 2025Aktualizovánovčera v 08:21

O červencových svátcích zůstanou obchody otevřené

Potravinové řetězce i obchodní centra mohou být během červencových svátků otevřené. Letos připadá Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje na sobotu 5. července, Den upálení mistra Jana Husa pak vychází na neděli 6. července. Česká obchodní inspekce nicméně doporučuje lidem, aby se o prodejní době raději informovali dopředu.
včera v 06:30

Dávat víc peněz na obranu je fér, míní Zajíček. Kde na to vzít? ptá se Středula

Je zcela férové a spravedlivé, aby se Evropa postavila na vlastní nohy a vynakládala na obranu více prostředků než v minulosti, řekl v Událostech, komentářích moderovaných Danielem Takáčem prezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček. Odborový předák Josef Středula nicméně upozorňuje, že není jasné, kde Česko na vyšší vojenské výdaje vezme peníze. Předseda národní rozpočtové rady Mojmír Hampl dodal, že Unie má v současnosti mnoho drahých priorit a některé z nich bude nutné přehodnotit.
3. 7. 2025

ČNB oslabila korunu a přivodila inflaci, velká chyba, říká Michl

„Nad inflací ještě nemáme vyhráno ze dvou důvodů – před covidem byly příliš dlouho nulové úrokové sazby, vytvořila se tak spousta nových peněz. A pak Česká národní banka udělala velkou chybu a sama přivodila inflaci tím, že oslabila korunu. Tam jsme doopravdy chybovali a nesmíme to znovu dopustit,“ prohlásil v Interview ČT24 moderovaném Ninou Ortovou guvernér centrální banky Aleš Michl s odkazem na působení svého předchůdce ve funkci Jiřího Rusnoka.
3. 7. 2025

Koruna se startem léta posiluje, turisté v cizině ušetří

Koruna posílila vůči euru, což pro Čechy znamená, že se pro ně státy eurozóny stávají výhodnějšími destinacemi na léto. Levnější pro ně budou nejen hotely, ale i suvenýry a občerstvení. Euro aktuálně stojí 24,65 koruny, což je nejméně za poslední rok. Koruna ale posílila i k řadě jiných měn, takže jsou pro Čechy dostupnější i destinace mimo eurozónu. Vyšší zájem je i o fakultativní výlety, které se platí v místní měně. Díky silné koruně by tak mohl do ciziny vyjet rekordní počet turistů. Analytici věří, že česká měna bude na konci prázdnin ještě silnější.
2. 7. 2025
Načítání...