Nejbohatším člověkem světa je podle Forbes Elon Musk, předstihl Bezose

Nejbohatším člověkem na světě je letos podle žebříčku časopisu Forbes šéf automobilky Tesla Elon Musk s majetkem 219 miliard dolarů (4,9 bilionu korun). Z Čechů letos skončila nejvýše, na 104. místě, Renáta Kellnerová s rodinou (16,6 miliardy dolarů).

Pořadím zamíchala mimo jiné pandemie covidu-19, ruská invaze na Ukrajinu či pomalý růst trhů. Žebříček letos obsahuje 2668 miliardářů, tedy o 87 méně než před rokem. Součet jejich majetku činí 12,7 bilionu dolarů. To je o čtyři sta miliard dolarů méně než loni. Stejně jako v roce 2021 je mezi nejbohatšími lidmi planety devět Čechů.

K nejdramatičtějším poklesům došlo v Rusku, kde po invazi na Ukrajinu ubylo ve srovnání s loňskem 34 miliardářů, a v Číně, kde vládní regulace technologického sektoru a dalších odvětví vedly k tomu, že na seznamu je o 87 čínských miliardářů méně.

Více než tisícovka miliardářů je podle Forbes bohatších než před rokem. Za poslední rok do klubu miliardářů vstoupilo 236 nováčků. Byli mezi nimi vůbec první z Barbadosu, Bulharska, Estonska a Uruguaye.

Světové žebříčky stále vedou Spojené státy se 735 miliardáři, kteří mají dohromady majetek 4,7 bilionu dolarů. Na druhém místě zůstává Čína (včetně Macaa a Hongkongu) s 607 miliardáři s úhrnným majetkem 2,3 bilionu dolarů.

Mezi devět nejbohatších Čechů se po vdově po Petru Kellnerovi řadí zakladatel KKCG Karel Komárek, který majetek zvýšil z 2,2 na 7,7 miliardy dolarů (304. místo), a na třetí pozici realitní magnát Radovan Vítek s majetkem 5,8 miliardy dolarů (438. místo).

Do první světové pětistovky boháčů se zařadil ještě majitel Energetického a průmyslového holdingu (EPH) Daniel Křetínský (5,4 miliardy dolarů, 490. místo). Ten je nejvýše postaveným českým podnikatelem z výběru, který nezbohatl na privatizaci, poznamenal český Forbes. Devítky nejbohatších Čechů stejně jako loni dále tvoří Andrej Babiš (4,4 miliardy dolarů, 654. místo), Pavel Tykač (3,4 miliardy dolarů, 883. místo), Pavel Baudiš (2,7 miliardy dolarů, 1163. místo), Marek Dospiva (1,5 miliardy dolarů, 1929. místo) a Eduard Kučera (1,5 miliardy dolarů, 1929. místo).

K výpočtu čistého jmění Forbes použil ceny akcií a směnné kurzy z 11. března 2022. Časopis se při sestavování žebříčku zaměřuje na jedince. Oceňuje různá aktiva, například společnosti, nemovitosti, umělecká díla a další. Denně aktualizované údaje o čistém jmění časopis vede v jiném žebříčku.

Musk členem správní rady Twitteru

V úterý také vyšla zpráva o tom, že se miliardář Elon Musk stane členem správní rady Twitteru. V pondělí se s podílem 9,2 procenta stal největším akcionářem provozovatele stejnojmenné sociální sítě.

Musk bude podle dohody zastávat funkci ředitele, jeho funkční období však skončí na výroční valné hromadě akcionářů v roce 2024. Po dobu, kdy bude členem správní rady, a 90 dní po ukončení členství nebude smět Musk sám nebo ve skupině vlastnit více než 14,9 procenta akcií Twitteru.

„Jsem nadšený, že se mohu podělit o to, že jsme jmenovali Elona Muska do naší správní rady,“ uvedl na svém účtu na Twitteru generální ředitel Parag Agrawal. „Je vášnivým vyznavačem i intenzivním kritikem naší služby, což je přesně to, co potřebujeme v Twitteru i ve správní radě, abychom byli v dlouhodobém horizontu silnější,“ dodal.

Akcie Twitteru v pondělí po oznámení, že Musk se stal největším akcionářem, posílily o 27 procent. V úterý si po zahájení obchodování připisují zhruba pět procent.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Objem hypoték v dubnu klesl meziměsíčně o dvě procenta

Banky a stavební spořitelny poskytly v dubnu hypotéky za 32,2 miliardy korun, což je proti březnu pokles o téměř dvě procenta. Nové úvěry bez refinancování klesly o čtyři procenta na 26 miliard korun. Úrokové sazby v březnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,68 procenta na 4,65 procenta, vyplývá ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
včeraAktualizovánovčera v 10:45

Bydlení v EU za dekádu zdražilo o desítky procent. Nejvíce si připlatí Maďaři

Ceny nemovitostí se v Evropské unii mezi lety 2015 a 2024 zvýšily v průměru o 53 procent, píše server Euronews s odvoláním na data Eurostatu a Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Server podotýká, že nárůst nebyl ve všech zemích jednotný. Největší skok pozorovali obyvatelé Maďarska, kterým vlastní bydlení zdražilo oproti roku 2015 zhruba trojnásobně. V Česku se náklady během necelých deseti let přibližně zdvojnásobily, uvádí Euronews.
15. 5. 2025

Auta je nesmí prorazit. V Liberty se opět rozjela výroba svodidel

Výroba svodidel se v huti Liberty po delší pauze znovu rozjela jako jedna z prvních. Svodidla je nutné nejprve vyválcovat, poté vytvarovat a nakonec pozinkovat. Pracovníci přitom nevyrábějí jen je samotná, ale vytvářejí také matematické modely, které jim pomáhají zjistit dopady srážky vozidel s těmito ochrannými prvky na silnicích. Vozidlo totiž nesmí prorazit žádný podélný prvek ani se dostat za svodidlo, vysvětlil konstruktér Radim Žídek, který jako jeden z mála v huti zůstal pracovat.
15. 5. 2025

Na den reaktorovým fyzikem. Vysoké školy se v dětech snaží vzbudit zájem o jádro

Zejména kvůli plánované výstavbě jaderných bloků v Dukovanech a vývoji malých modulárních reaktorů bude Česko potřebovat další odborníky v jaderné energetice, kterých je už nyní nedostatek. Na situaci se snaží reagovat vysoké technické školy a nabízejí například nové studijní obory. Umožňují také středoškolákům vyzkoušet si v předstihu, zda by je práce v tomto sektoru zajímala.
14. 5. 2025

Evropská banka pro obnovu a rozvoj zhoršila výhled růstu české ekonomiky

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) opět zhoršila výhled růstu české ekonomiky, zdůvodňuje to zejména situací v Německu. Na letošní rok očekává růst hrubého domácího produktu (HDP) o 1,6 procenta, zatímco v únorovém výhledu počítala s růstem o 1,9 procenta, uvedla banka v aktualizovaném výhledu. Na příští rok počítá s růstem české ekonomiky o 2,2 procenta, což je o dvě desetiny procentního bodu méně, než čekala v únoru.
13. 5. 2025Aktualizováno13. 5. 2025

Čína a USA omezí výběr cel

Spojené státy a Čína se dohodly na výrazném snížení cel a na 90 dnů přeruší výběr většiny z nich. Po víkendovém jednání v Ženevě to v pondělí oznámil americký ministr financí Scott Bessent. Dohoda, která dle Bílého domu začne platit nejpozději 14. května, předpokládá, že základní clo bude činit deset procent. Američané ale ponechají v platnosti i dvacetiprocentní clo zavedené kvůli fentanylu. Čína by tak podle agentury Reuters měla u dovozu z USA vybírat desetiprocentní clo, zatímco USA u dovozu z Číny třicetiprocentní.
12. 5. 2025Aktualizováno12. 5. 2025

EK podle dopisu žádá Česko o odklad podpisu smlouvy na Dukovany

Evropská komise (EK) žádá Česko o odložení podpisu smlouvy o stavbě dvou nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany. Vyplývá to z dopisu, který českému ministrovi průmyslu a obchodu Lukáši Vlčkovi (STAN) poslal místopředseda Komise Stéphane Séjourné. Premiér Petr Fiala (ODS) nicméně kontroval, že dopis není stanoviskem EK. Podle ministra Vlčka jde pouze o zdvořilostní dopis. Český eurokomisař Jozef Síkela (STAN) situaci okomentuje po úterním jednání se Séjourném.
12. 5. 2025Aktualizováno12. 5. 2025

Kondice důchodového systému se oproti loňsku lepší

Systém penzí byl další měsíc v lepší kondici než loni. V březnu skončil ve zhruba dvanáctimiliardovém mínusu, což je proti loňsku poloviční deficit. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) by příjmy a výdaje důchodového účtu mohly být vyrovnané už příští rok.
12. 5. 2025
Načítání...