Hostů v hotelech v Česku ubylo v létě o pětinu, jezdili hlavně Češi

Počet hostů v ubytovacích zařízeních v Česku klesl ve 3. čtvrtletí meziročně o 20,7 procenta na šest milionů. V hotelech nebo penzionech strávili turisté 17,4 milionu nocí, což bylo o 16,8 procenta méně než loni. Navzdory poklesu přinesla letní sezona oživení poptávky, protože ve druhém čtvrtletí ubylo hostů o více než osmdesát procent. Proti loňsku vzrostl v létě zájem Čechů, kvůli koronavirovým opatřením naopak výrazně méně jezdili cizinci, informoval Český statistický úřad (ČSÚ). Spolu s tím také v Česku poklesy tržby ve službách, ve třetím čtvrtletí se meziročně snížily reálně o dvanáct procent. Nejvýrazněji klesly právě v odvětvích spojených s cestovním ruchem.

„Různé akční cenové balíčky nalákaly Čechy mimo jiné i do hotelů vyšších kategorií. V pětihvězdičkových hotelích se tak příjezdy rezidentů meziročně zvýšily dvojnásobně a ve čtyřhvězdičkovém ubytování o 38 procent,“ uvedl vedoucí oddělení statistiky cestovního ruchu a služeb ČSÚ Pavel Vančura. Všechny klíčové zahraniční trhy ale zůstaly letos v létě hluboko pod loňskými čísly.

Do ubytovacích zařízení v Česku letos od července do září zavítalo 1,05 milionu zahraničních návštěvníků. Loni jich ve stejném období bylo zhruba o dvě třetiny více. Do hotelů, penzionů či kempů pak přijelo téměř pět milionů tuzemských turistů, což byl meziroční nárůst o více než 17 procent.

Turistika v Česku
Zdroj: ČSÚ

Celkem dorazilo do hotelů 2,76 milionu hostů, o 38 procent méně než loni. V penzionech ale počet návštěvníků vzrostl o necelou pětinu na 1,03 milionu. Také kempy zaznamenaly vyšší poptávku než v loňském roce, přijelo do nich 1,23 milionu lidí, což byl meziroční nárůst o téměř 14 procent.

Domácích turistů přibylo ve všech krajích Česka

Regionálně se návštěvnost zvýšila přibližně u poloviny krajů, domácích turistů ale přibylo ve všech krajích České republiky. Nejúspěšnější byl v tomto ohledu Karlovarský kraj, kam zavítalo o 62 procent Čechů více než loni. Následuje Liberecký kraj s nárůstem 26 procent. Také počty přenocování Čechů se meziročně zvýšily ve všech regionech, v průměru o 17,2 procenta.

Za celý letošní rok zatím klesla ubytovacím zařízením v Česku poptávka o více než 40 procent. Je pravděpodobné, že ve 4. čtvrtletí se bilance opět zhorší, protože od října kvůli nepříznivému vývoji epidemie opět platí přísnější opatření. Tuzemské hotely a penziony mohou ubytovat jen klienty na služebních cestách, nikoliv zájemce o rekreaci. 

Tržby ve službách klesly ve třetím čtvrtletí o dvanáct procent

Tržby poskytovatelů služeb v Česku se ve třetím čtvrtletí meziročně snížily reálně o 12 procent. Nejvýrazněji klesly v odvětvích spojených s cestovním ruchem, informoval na webu ČSÚ. Bez očištění o kalendářní vlivy se tržby ve službách propadly meziročně o 12,4 procenta. Mezičtvrtletně byly sezonně očištěné tržby vyšší o 8,3 procenta.

„Meziroční pokles tržeb zaznamenala většina sledovaných činností. Nejvýrazněji se snížily tržby v odvětvích spojených s cestovním ruchem, jako jsou cestovní kanceláře, ubytovací služby nebo letecká doprava. Vyšší tržby než v loňském roce vykázaly pouze poštovní služby, telekomunikační a informační činnosti, televizní a rozhlasové vysílání a právní a účetní služby,“ uvedla ředitelka odboru statistiky služeb ČSÚ Marie Boušková.

Tržby ve vybraných službách (čtvrtletně, meziročně v %)
Zdroj: ING/ČSÚ

Více než třetinové snížení tržeb proti stejnému loňskému období zaznamenali statistici v administrativních a podpůrných činnostech. Nejvíce se tento pokles podle nich projevil u cestovních kanceláří a agentur, které meziročně utržily o 82,4 procenta méně. Pracovním agenturám klesly tržby o pětinu.

Dalšími klesajícími odvětvími byly například činnosti související se stavbami a úpravou krajiny nebo činnosti v pronájmu a operativním leasingu. Nejméně, o zhruba pět procent, klesly v této oblasti tržby bezpečnostních a pátracích agentur.

Ubytování si pohoršilo více než stravování

Od předchozího čtvrtletí, kdy tržby služeb negativně ovlivnila opatření proti šíření koronaviru, pokračoval pokles také v ubytování, stravování a pohostinství. Tržby se v této oblasti ve třetím čtvrtletí snížily o 24,3 procenta. O něco hůře na tom bylo ubytování než samotné stravování. V ubytování byly tržby meziročně nižší o 45,5 procenta, zatímco ve stravování a pohostinství o 14,8 procenta.

V oblasti dopravy a skladování tržby spadly o 14,8 procenta, přičemž nejvíce, o 73,5 procenta, v letecké dopravě a o 39,7 procenta ve vodní dopravě. Meziročně nižší tržby zaznamenaly také skladování nebo vedlejší činnosti v dopravě. Celkový vývoj zmírnil jen nárůst tržeb za poštovní a kurýrní činnosti o 9,1 procenta.

V profesních, vědeckých a technických činnostech tržby klesly o 6,1 procenta, přičemž největší propad, o téměř 14 procent, vykázaly architektonické a inženýrské činnosti.

Tržby informačních a komunikačních činností se ve sledovaném období meziročně snížily o 0,9 procenta a v oblasti nemovitostí o 0,6 procenta.

Tržby ve vybraných službách (meziročně, v %)
Zdroj: ING/ČSÚ

Podle ředitele státní agentury CzechTourism Jana Hergeta za poklesem tržeb v ubytování stojí především výrazný propad počtu přenocování v Praze. Podle ČSÚ nocí, které lidé strávili v pražských ubytovacích zařízeních, meziročně ubylo o 70 procent na 1,63 milionu. Počet hostů klesl o víc než dvě třetiny na 746 290. Cizinců ubylo o 78,5 procenta, naopak návštěvníků z Česka přibylo o pět procent.

„Největší ztráty ve spotřebě cestovního ruchu tak budou kromě Prahy ještě v Karlovarském a Jihomoravském kraji, které mají hned po Praze největší procento přenocování zahraničních turistů,“ upozornil Herget.

Zlepšení v dalších měsících analytici nečekají

Situaci v cestovním ruchu aktuálně dále negativně ovlivňuje další vlna šíření nemoci covid-19 a nové restrikce, včetně opětovného uzavření mnohých obchodů, služeb či ubytovacích zařízení pro rekreační účely. Analytici tak zlepšení v nejbližších měsících nečekají. A například některé hotely podle nich i skončí.

Klíčová bude jak podpora a protikoronavirová opatření, tak i předvánoční sezona. „Nejde však jen o to, jestli budou jednotlivé služby otevřené, ale hlavně o to, jak moc budou Češi ochotni utrácet,“ uvedl ředitel portálu Slevomat Ladislava Veselého.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Na den reaktorovým fyzikem. Vysoké školy se v dětech snaží vzbudit zájem o jádro

Zejména kvůli plánované výstavbě jaderných bloků v Dukovanech a vývoji malých modulárních reaktorů bude Česko potřebovat další odborníky v jaderné energetice, kterých je už nyní nedostatek. Na situaci se snaží reagovat vysoké technické školy a nabízejí například nové studijní obory. Umožňují také středoškolákům vyzkoušet si v předstihu, zda by je práce v tomto sektoru zajímala.
před 15 hhodinami

Evropská banka pro obnovu a rozvoj zhoršila výhled růstu české ekonomiky

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) opět zhoršila výhled růstu české ekonomiky, zdůvodňuje to zejména situací v Německu. Na letošní rok očekává růst hrubého domácího produktu (HDP) o 1,6 procenta, zatímco v únorovém výhledu počítala s růstem o 1,9 procenta, uvedla banka v aktualizovaném výhledu. Na příští rok počítá s růstem české ekonomiky o 2,2 procenta, což je o dvě desetiny procentního bodu méně, než čekala v únoru.
včeraAktualizovánovčera v 11:09

Čína a USA omezí výběr cel

Spojené státy a Čína se dohodly na výrazném snížení cel a na 90 dnů přeruší výběr většiny z nich. Po víkendovém jednání v Ženevě to v pondělí oznámil americký ministr financí Scott Bessent. Dohoda, která dle Bílého domu začne platit nejpozději 14. května, předpokládá, že základní clo bude činit deset procent. Američané ale ponechají v platnosti i dvacetiprocentní clo zavedené kvůli fentanylu. Čína by tak podle agentury Reuters měla u dovozu z USA vybírat desetiprocentní clo, zatímco USA u dovozu z Číny třicetiprocentní.
12. 5. 2025Aktualizováno12. 5. 2025

EK podle dopisu žádá Česko o odklad podpisu smlouvy na Dukovany

Evropská komise (EK) žádá Česko o odložení podpisu smlouvy o stavbě dvou nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany. Vyplývá to z dopisu, který českému ministrovi průmyslu a obchodu Lukáši Vlčkovi (STAN) poslal místopředseda Komise Stéphane Séjourné. Premiér Petr Fiala (ODS) nicméně kontroval, že dopis není stanoviskem EK. Podle ministra Vlčka jde pouze o zdvořilostní dopis. Český eurokomisař Jozef Síkela (STAN) situaci okomentuje po úterním jednání se Séjourném.
12. 5. 2025Aktualizováno12. 5. 2025

Kondice důchodového systému se oproti loňsku lepší

Systém penzí byl další měsíc v lepší kondici než loni. V březnu skončil ve zhruba dvanáctimiliardovém mínusu, což je proti loňsku poloviční deficit. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) by příjmy a výdaje důchodového účtu mohly být vyrovnané už příští rok.
12. 5. 2025

Nájemné v obecních bytech roste, přesto se o ty volné hlásí i dvacet zájemců

V obecních bytech se zvyšují nájmy. Rostou hlavně kvůli inflaci, dražší jsou ale i opravy a údržba. Zájem o nájemní bydlení ale stoupá a městské jednotky patří k nejlevnějším variantám.
12. 5. 2025

Nejen vojáci či hasiči. Platy by letos mohly růst i celníkům a dozorcům

Výdělky bezpečnostních sborů by mohly vzrůst ještě v tomto roce. V případě, že by se vláda na zvýšení platů vojáků, policistů a hasičů dohodla, obdobně by měla zvednout i výplaty vězeňských dozorců a celníků, sdělili ČT ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a ředitel celní správy Marek Šimandl. Právě na celníky se přitom v současných rozpravách o platech bezpečnostních složek podle něj trochu zapomíná.
11. 5. 2025

Systém financování zdravotnictví se musí změnit, vyzývají ekonomové

Financování českého zdravotnictví je podle Hospodářské komory do budoucna neudržitelné. Odhaduje, že náklady veřejného zdravotního pojištění v roce 2040 přesáhnou bilion korun. Příjmy přitom porostou výrazně pomaleji. Důvodem je stárnutí populace. Ekonomové vyzývají politiky ke změnám.
11. 5. 2025
Načítání...