Americká ekonomika se ve druhém čtvrtletí zřítila o 32,9 procenta

Americká ekonomika ve druhém čtvrtletí zaznamenala kvůli dopadům šíření nového koronaviru nejhlubší propad ve sledované historii. Americké ministerstvo obchodu ve čtvrtek oznámilo, že hrubý domácí produkt (HDP) se v přepočtu na celý rok snížil o 32,9 procenta.

Pandemie koronaviru těžce zasáhla ekonomiku USA
Zdroj: ČTK/AP Autor: Lynne Sladky

Výsledek je přesto nepatrně lepší, než čekali analytici. Ti v průměru předpokládali, že hospodářský propad dosáhne zhruba 34 procent. Propad je i tak nejhlubší minimálně od roku 1947, kdy se tyto údaje začaly v nynější podobě sledovat.

„(HDP) je blízko odhadům, ale je to samozřejmě historický propad,“ řekl k číslům hlavní analytik makléřské společnosti Spartan Capital Securities v New Yorku Peter Cardillo. „Samozřejmě, že jsou to staré zprávy, ale co to znamená do budoucna? Ta čísla jsou tak špatná, že i když teď procházíme zotavením, dopad nových případů nákazy koronavirem by ten proces zotavování mohl zastavit,“ citovala ho agentura Reuters.

Video Události
video

Události: Propad americké ekonomiky

Kvůli rychlému šíření koronaviru se americká vláda na konci března rozhodla citelně utlumit ekonomickou aktivitu. Zavřít musela řada firem, což se dotklo například hotelů, restaurací, barů a dalších služeb. Desítky milionů lidí se tak ocitly bez práce – právě služby se totiž na tvorbě HDP ve Spojených státech podílejí nejvíce.

Kvůli koronaviru se zastavilo například i cestování, včetně letecké dopravy osob. Firmy přestaly investovat, výrazný útlum zaznamenala výstavba obytných domů a méně utrácela také vláda. Té chyběly daňové příjmy, neboť mnoho firem bylo nuceno propouštět a část aktivit přerušit.

Až dosud zaznamenaly Spojené státy nejhlubší hospodářský propad ve své poválečné historii v roce 1958, kdy byl prezidentem Dwight Eisenhower. Ekonomika tehdy ve čtvrtletí spadla o deset procent, uvedla agentura AP. Server CNBC upozornil, že srovnatelný propad jako teď měly Spojené státy naposledy v polovině roku 1921, tedy před téměř 100 lety.

V prvním čtvrtletí americká ekonomika klesala ročním tempem pěti procent. V té době také vstoupila do recese, která se definuje jako dvě čtvrtletí hospodářského poklesu po sobě.

Skončila tak rekordně dlouhá konjunktura, která trvala 11 let.

Akciové trhy v reakci na statistiku oslabily. Dow Jonesův index krátce po zahájení odepisoval přibližně 1,1 procenta na 26 254 bodů.

Po čtvrté hodině odpolední ztrácel Dow Jones již zhruba 1,8 procenta, celé obchodování ukončil slabší o 0,85 procenta. Širší index S&P 500 odpoledne klesal o 1,4 procenta, nakonec ztratil 0,38 procenta. Technologický Nasdaq  se z odpolední ztráty kolem jednoho procenta přehoupl do závěrečného zisku 0,43 procenta.