Průmyslová výroba v Německu klesla nejvíce od ledna 2009. Teď čelí ještě koronaviru

Průmyslová výroba v Německu v prosinci vykázala největší pokles od ledna 2009, ve srovnání s předchozím měsícem se snížila o 3,5 procenta, oznámil spolkový statistický úřad. Statistici také uvedli, že se v prosinci v meziročním srovnání snížil přebytek zahraničního obchodu.

Ilustrační foto
Zdroj: Reuters Autor: Matthias Rietschel

Co se týče průmyslové výroby, analytici očekávali za prosinec pokles jen o 0,2 procenta. V listopadu naopak výroba vzrostla o 1,2 procenta, což byl nejvýraznější růst za rok a půl.

Němečtí výrobci, kteří se zaměřují na export, se potýkají se stagnací poptávky ze zahraničí, nejistotou kvůli obchodním sporům a také s odchodem Británie z Evropské unie. Odvětví služeb je v lepší kondici. Hospodářský institut Ifo ve čtvrtek uvedl, že růst německé ekonomiky by mohl ovlivnit i nový koronavirus, který se šíří z Číny.

„Německé automobilky zasáhl dopad koronaviru, který komplikuje dodávky některých klíčových automobilových součástek,“ uvedl Andrew Kenningham ze společnosti Capital Economics. „Nesnadná situace pro německé hospodářství zkrátka ještě nezmizela,“ dodal.

Propad objemu zakázek

Aktuální statistika rovněž ukázala, že vývoz v prosinci meziměsíčně vzrostl o 0,1 procenta, zatímco hodnota zboží a služeb dovezených do Německa se snížila o 0,7 procenta. Přebytek bilance zahraničního obchodu se zvýšil na 19,2 miliardy eur (480,5 miliardy korun) z listopadových 18,5 miliardy eur.

Ve čtvrtek zveřejnil spolkový statistický úřad údaje, podle nichž se v Německu v prosinci nečekaně snížil objem zakázek v průmyslu o 2,1 procenta. Přispěl k tomu zejména pokles objednávek ze zemí eurozóny, a to o 13,9 procenta.

Růst německé ekonomiky loni výrazně zpomalil. Hrubý domácí produkt (HDP) se zvýšil o 0,6 procenta, což je nejpomalejší tempo od roku 2013. Předloni růst činil 1,5 procenta. Na konci ledna německá vláda zlepšila odhad letošního růstu ekonomiky na 1,1 procenta, do té doby počítala s růstem o jedno procento. Německo je největší ekonomikou v Evropě a největším obchodním partnerem České republiky.