Thomas Cook v nesnázích. Jedna z největších cestovních kanceláří žádá o pomoc britskou vládu

Zadlužená britská cestovní kancelář Thomas Cook, která patří k největším na světě, požádala o pomoc vládu v Londýně. Píše to list Financial Times a server BBC. Společnost k tomuto kroku přistoupila poté, co jí věřitelské banky nařídily, aby si zajistila dalších 200 milionů liber (téměř 5,9 miliardy korun) jako rezervu pro zimní měsíce. Pokud peníze nesežene, hrozí cestovní kanceláři už tento víkend převedení pod nucenou správu.

Podle Financial Times o dodatečných 200 milionech liber společnost jedná s vícero potenciálními investory, včetně vlády. „O finanční situaci firem nespekulujeme,“ uvedlo podle BBC v prohlášení britské ministerstvo dopravy.

Kvůli kolapsu firmy by se mohly dostat do potíží klienti. V současnosti je s cestovní kanceláří Thomas Cook na dovolené asi 600 tisíc lidí.

Pomoc od Číňanů

Thomas Cook si už minulý měsíc dohodl finanční injekci 900 milionů liber. Dohoda předpokládá, že společnost získá 450 milionů liber od čínské firmy Fosun Tourism, která se díky tomu stane většinovým vlastníkem britského podniku.

Dalších 450 milionů liber by podle dohody měli poskytnout držitelé dluhopisů a věřitelské banky. Požadavek věřitelů zajistit si dodatečných 200 milionů liber ale dohodu o finanční injekci ohrožuje.

Společnost Thomas Cook byla založena v roce 1841 a patří mezi nejstarší cestovní kanceláře na světě. Zaměstnává asi 21 tisíc lidí v různých částech světa. Jejích služeb využívá asi 19 milionů klientů ročně.