Dovozce potravin čekají přísnější pravidla

Praha - Vláda schválila přísnější pravidla pro dovozce potravin živočišného původu a vybraných produktů rostlinného původu. Nově budou muset nejméně dva dny před tím, než půjde produkt do prodeje, informovat kontrolní úřady. Podle ministra zemědělství má zpřísnění předpisů zabránit možnému zavalení českého trhu potravinami za dumpingové ceny v důsledku ruského embarga na jejich dovoz.

V hlášení budou muset dovozci navíc uvádět také předpokládanou prodejní jednotkovou cenu zboží, jak vychází ze dvou schválených nařízení, které předložil ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Cenové hlášení je novinkou. Dovozci rostlinných potravin dosud své dovozy hlásit nemuseli dopředu vůbec. Jenže podle prezidentky Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Marty Novákové se jedná o citlivou informaci, kterou nikdo z obchodníků zveřejňovat nechce.

Uvedení údajů o ceně má podle jeho resortu pomoci kontrolním úřadům zacílit na problematické zboží. „Řada těchto levnějších dovozů by mohla signalizovat potenciální riziko snížení úrovně kvalitativních a hygienických požadavků, které jsou na potraviny právními předpisy kladeny,“ uvedlo ministerstvo ve svém návrhu.

Přitom u potravin živočišného původu nahlašovací povinnost dovozců platí už od května 2011. Až dosud museli o příchozích zásilkách informovat Státní veterinární správu alespoň 24 hodin dopředu. Podle dnes přijatého návrhu se však jeden den ukázal jako krátká doba, bylo proto lhůtu potřeba zdvojnásobit. 

Marian Jurečka, ministr zemědělství 

„Získáme tak pro naše dozorové orgány dostatek času, aby se mohly připravit a dovezené živočišné potraviny a vybrané rostlinné produkty řádně zkontrolovat,“ uvedl ministr. „Lhůta 48 hodin předem ohlášeného dovozu povede k větší efektivitě kontrol, a tím i k posílení ochrany našich spotřebitelů.“

I tak je celé opatření problematické jednak pro obchodníky, ale i zpracovatele, tzn. výrobce především masných výrobků. Obchodníci dělají objednávky daleko flexibilněji, a to v rozmezí hodin, míní Nováková.

Příjemci potravin živočišného původu budou informovat Státní veterinární správu, importéři rostlinných produktů zase Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci (SZPI). Hlášení budou podávána elektronicky pomocí zvláštních formulářů na webech kontrolních institucí. Podle mluvčího Státní veterinární správy Josefa Dubna by úřad neměl v důsledku přísnějších kontrol navyšovat počet zaměstnanců nebo nějak zásadně měnit své fungování.

Reakce na ruské sankce

Nařízení jsou reakcí na situaci poté, co Rusko zakázalo dovoz řady potravin a zemědělských komodit ze Západu. Na unijním trhu vzniká v jeho důsledku přetlak a ceny komodit jdou dolů. Výkupní ceny jablek a zeleniny byly začátkem září meziročně až o polovinu nižší.

Pokud ministerstvo zjistí, že ceny některých dovážených potravin nebo zemědělských komodit jsou opravdu dumpingové, tak podle Jurečky zasáhne. "Budeme muset použít bezprecedentní krok, který se na jednotném trhu EU ještě nikdy nepoužil, že budeme asi nuceni pro některé komodity náš trh zavřít. Je to až ten nejzazší krok a byl bych nerad, kdybychom k němu došli," upozornil Jurečka. Pravidla Unie podobná omezení v případě dumpingového dovozu připouští, procedura prokázání podnákladových cen je ale podle Jurečky značně složitá a zdlouhavá.

Ministerstvo zemědělství odhaduje, že tuzemští vývozci zemědělských a potravinářských produktů přijdou přímo na tržbách o 250 až 300 milionů korun. Propad cen v důsledku přetlaku zboží na unijním trhu jim může podle Potravinářské komory způsobit miliardové škody.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Evropská protiopatření by Američany určitě bolela, míní Horská

„Je to zhruba jedna pětina celkového exportu zboží do Ameriky. (...) Není to malá částka a je to něco, co by určitě američtí spotřebitelé pocítili a bolelo by je to,“ řekla v Interview ČT24 s moderátorem Danielem Takáčem poradkyně premiéra Petra Fialy (ODS) a hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská v souvislosti s předschváleným protiopatřením na americké zboží v hodnotě 93 miliard eur (2,3 bilionu korun). Opatření vejdou v platnost v případě, že se USA a EU nedohodnou, jednání s americkou administrativou ale dosud neskončila.
před 8 hhodinami

Deště dál komplikují žně. Regenerativní pole zkouší vyzrát na klima

Časté přeháňky i vytrvalejší deště v posledních dnech komplikují farmářům sklizeň obilí a řepky. Na jižní Moravě je zatím sklizena jen zhruba třetina ploch. Každý další déšť navíc snižuje kvalitu obilí. V celém Česku zemědělci zatím sklidili necelých třináct procent jimi osetých polí, zlomek proti loňsku. Farmáři na Královéhradecku se na klimatickou změnu snaží vyzrát. Regenerativní pole se zaměřují na obnovu a oživení půdy.
před 8 hhodinami

Vyrovnejte obchodní deficit, můžeme omezit dovoz, pohrozila v Pekingu šéfka EK

Unijní představitelé během čtvrtečního summitu s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem vyzvali k vyváženějším obchodním vztahům. Jestliže Peking situaci nevyváží, tak Evropská unie může snížit svou míru otevřenosti vůči čínskému dovozu, naznačila šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. K zachování spolupráce a otevřenosti vyzval také čínský prezident Si Ťin-pching. Evropská delegace jednala i s čínským premiérem Li Čchiangem.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Pražská burza poprvé ve své historii zavřela nad hranicí 2200 bodů

Pražská burza ve čtvrtek poprvé ve své historii zavřela nad hranicí 2200 bodů. Index PX posílil o 0,46 procenta na 2202,81 bodu a zhruba o deset bodů tak vylepšil své dosavadní maximum z 21. května letošního roku. K růstu mu pomohly především akcie Erste Bank, které přidaly více než tři procenta. Vyplývá to z údajů burzovního webu.
před 9 hhodinami

KHNP představila firmám podmínky pro zapojení do dostavby Dukovan

Přípravy stavby nových jaderných bloků v Dukovanech pokračují podle plánu, nadále platí i závazek šedesátiprocentního postupného zapojení českých firem do projektu, uvedl na semináři korejské společnosti KHNP v Praze ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN). Korejci při semináři představili zástupcům téměř stovky tuzemských firem podmínky pro zapojení do výstavby. České firmy zajistí práce na geologickém průzkumu, který v Dukovanech začne v příštím týdnu.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Bez dohody uvalí EU na USA cla ve výši 93 miliard eur, schválily unijní státy

Zástupci členských států EU podpořili protiopatření na americké zboží v hodnotě 93 miliard eur (2,3 bilionu korun). Odvetná cla by mohla být uvalena, jestliže se Unii nepodaří dosáhnout obchodní dohody s USA. Jednání s americkou administrativou dosud neskončila, v případě jejich neúspěchu zavedou Spojené státy od 1. srpna třicetiprocentní cla na zboží z EU. Protiopatření ze strany Unie by pak měla začít platit zčásti od 7. srpna, zčásti o měsíc později.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Vyšší mýto dle Mátla zaplatí dva kilometry nové dálnice. Pocítí to zákazníci, varují dopravci

Vláda schválila zvýšení mýtných poplatků pro nákladní auta od začátku příštího roku. Náklady se promítnou do cen, varoval v Událostech, komentářích prezident Sdružení automobilových dopravců Česmad Bohemia Josef Melzer. Šéf Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl řekl, že jde o určité navýšení rozpočtu, ale už nyní se podle něj staví dálnice rychleji než v přechozích letech.
před 16 hhodinami

Bílý dům zveřejnil akční plán pro AI. Chce dosáhnout „globální dominance“

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa zveřejnila plán politiky v oblasti umělé inteligence (AI), který definuje priority USA k dosažení „globální dominance“ v tomto odvětví. Plán počítá například s exportem americké technologie AI do zahraničí a s tvrdým postupem proti státním zákonům, které jsou považovány za příliš restriktivní a brání jejímu rozvoji.
23. 7. 2025
Načítání...