Letos vyplácí 13. plat víc než polovina firem. Průměrná odměna přesáhne 30 tisíc

Třinácté platy nebo podobné finanční bonusy letos vyplácí přes 50 procent firem, což je víc než loni. Vyplývá to z šetření Hospodářské komory. Nejčastěji na své zaměstnance myslí velké společnosti, což jsou firmy s více než 250 lidmi. Tam vyplácí třináctý plat 74 % společností.  Celkově se odměny nejčastěji pohybují mezi 15 až 35 tisíci korun.

Video Události
video

Nejčastěji se budou odměny pohybovat v rozmezí od 15 do 35 tisíc

Zatímco loni poskytlo svým zaměstnancům 13. plat 47 procent a předloni 39 procent zaměstnavatelů, letos plánuje vyplatit odměny 56 procent společností. Odměny se tak dočká šest z deseti zaměstnanců soukromého sektoru.

Část zaměstnanců už odměnu dostala v prosincové výplatě, zbytek se dočká zkraje příštího roku. Záleží i na tom, v jakém odvětví firma působí.

Obecně pak platí, že čím větší firma, tím spíše zaměstnancům bonus vyplatí. Ze šetření totiž vyplývá, že 13. plat plánují na přelomu roku vyplatit tři čtvrtiny (74 procent) velkých firem, tedy firem s více než 250 zaměstnanci. V loňském roce to bylo 71 procent a předloni 70 procent. Odměnu ve formě 13. platu však letos poskytne i téměř každá druhá firma do deseti zaměstnanců (47 procent), zatímco loni to byla necelá třetina a předloni pouhá pětina.

Nejčastěji budou odměny ve stavebnictví 

Hospodářská komora odhaduje, že odměny v průměru přesáhnou 30 tisíc korun, nejčastěji se budou pohybovat v podobném pásmu jako loni, tj. mezi 15 až 35 tisíci. Nejčastěji budou vyplácet odměny ve výši jednoho platu firmy ve stavebnictví, které v letošním roce zažívá výrazné oživení. Na druhém místě je zpracovatelský průmysl, hlavní tahoun českého byznysu s největším podílem zaměstnanců.

Hospodářská komora nedávno uvedla, že firmy budou muset v roce 2019 čelit tomu, jak se vyrovnat s rychlým růstem mezd. Poprvé po třech letech to totiž zaměstnavatelé označují za větší překážku jejich rozvoje než nedostatek pracovní síly. Zaměstnavatelé přitom reálně postrádají 440 tisíc lidí, firmám bude už v červnu příštího roku podle Hospodářské komory chybět půl milionu pracovníků.

Problémem přitom ale je, že více než polovina zaměstnavatelů mzdy svým zaměstnancům zvyšuje hlavně proto, aby současní zaměstnanci neodcházeli k jiným zaměstnavatelům, či proto, že mají snahu získat nové pracovníky.

Komora proto zaměstnavatelům i v souvislosti s kolektivním vyjednáváním s odbory doporučila, aby kvůli mzdám potřebné investice do efektivnější výroby neodkládali. Firmám, které nebudou investovat, hrozí, že ztratí svou konkurenceschopnost.