Nově značená piva? Zbytečné komplikace s etiketami i v soutěžích, kritizují minipivovary

Ministerstvo zemědělství od prosince mění značení piv. Největší potíž bude výměna etiket, shodují se minipivovary. Podle některých pivovarníků jsou úpravy nelogické a podnikům mohou přinést ztráty. Komplikace mohou nastat i při soutěžích.

Největším problémem bude pro malé pivovary nové označení speciálů s vyšší stupňovitostí. Ty se budou nově nazývat silná piva. Sládci je vaří po menších várkách, a to jen několikrát do roka. Štítky na ně ale často objednávají po tisících kusech. „Máme natištěnou zásobu etiket,“ vysvětluje Hana Mayerová, majitelka pivovaru Berounský medvěd. „Pokud nám zbydou, bude to pro nás znamenat ztráty,“ dodává.

Nové štítky sice bude muset na lahve začít lepit až od prosince 2019, ale už teď tuší, že jí roční lhůta na upotřebení těch stávajících nebude stačit. Stejně jsou na tom třeba i v Měšťanském pivovaru v Poličce nebo v rodinném pivovaru v Chodové Plané. „Budeme muset být opatrní,“ říká prezident společnosti Jiří Plevka.

  • Nealkoholické pivo, které má do 0,5 procenta objemu etanolu, bude nadále nealkoholickým. 
  • Pivo se sníženým obsahem alkoholu, tedy mezi 0,5 až 1,2 procenta objemu alkoholu, bude nově nazývané nízkoalkoholické pivo.
  • Stolní pivo se stupňovitostí do 6 své označení nemění.
  • Výčepní pivo se stupňovitostí mezi 7 a 10 své značení nemění.
  • Ležákem se stupňovitostí 11 až 12 budou nadále jen piva spodně kvašená.
  • Nově vzniká kategorie plných piv, která mají také stupňovitost 11 až 12, ale jsou svrchně kvašená.
  • Speciální pivo se stupňovitostí od 13 výše se přejmenuje na silné pivo.
  • Atypickým pivním nápojem se bude označovat nápoj na bázi piva s modifikovaným podílem sladu nebo modifikovaným způsobem kvašení.

Kromě toho, že pivovarníci označují opatření za nákladné, je podle nich také nelogické. „Nemá to smysl, přijde mi to hloupé,“ komentuje nová pravidla ředitel poličského pivovaru Karel Witz. „Nerozumím, proč se zavádí nová značení,“ říká zase spolumajitel unětického pivovaru Štěpán Tkadlec.

„Myslím, že to žádný význam nemá,“ přidává se i Plevka. „Ke sladění názvu s okolními státy, kterým se často argumentuje, stejně nedojde,“ tvrdí. „Například z pohledu bavorských pivovarů znamená silné pivo 16 stupňů a víc, u nás se teď tak budou značit piva už od 13 stupňů,“ vysvětluje. Některé pivovary se dokonce bojí úbytku zákazníků. „Slovo silný podle mě vzbuzuje spíše obavy a nedobrý pocit,“ říká Witz s tím, že je možné, že teď bude o speciály menší zájem.

Zmatek na pivních soutěžích?

Komplikace ale můžou nastat i při různých pivních soutěžích, které jsou pro minipivovary často klíčové. „Změní se kategorie, budou se muset třeba rozdělovat,“ říká sládek Patrik Godovský z Pivovaru Kunratice. „Může to být matoucí, někteří majitelé například nebudou vědět, kam se hlásit,“ domnívá se. On sám ale změnu vítá: „Dobře je především to, že se svrchně kvašená piva už nebudou jmenovat ležák.“

Z marketingového hlediska s ním ale Karel Witz nesouhlasí: „Lidi nebudou nové názvy chápat“. „Je to čistě profesní záležitost,“ přidává se k němu Plevka. „Myslím, že nás jako sládky může to, že dáváme na štítky nepřesné označení, iritovat. Ale zákazník se k tomu nikdy nedočetl,“ uzavírá.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Objem hypoték v dubnu klesl meziměsíčně o dvě procenta

Banky a stavební spořitelny poskytly v dubnu hypotéky za 32,2 miliardy korun, což je proti březnu pokles o téměř dvě procenta. Nové úvěry bez refinancování klesly o čtyři procenta na 26 miliard korun. Úrokové sazby v březnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,68 procenta na 4,65 procenta, vyplývá ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
včeraAktualizovánovčera v 10:45

Bydlení v EU za dekádu zdražilo o desítky procent. Nejvíce si připlatí Maďaři

Ceny nemovitostí se v Evropské unii mezi lety 2015 a 2024 zvýšily v průměru o 53 procent, píše server Euronews s odvoláním na data Eurostatu a Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Server podotýká, že nárůst nebyl ve všech zemích jednotný. Největší skok pozorovali obyvatelé Maďarska, kterým vlastní bydlení zdražilo oproti roku 2015 zhruba trojnásobně. V Česku se náklady během necelých deseti let přibližně zdvojnásobily, uvádí Euronews.
15. 5. 2025

Auta je nesmí prorazit. V Liberty se opět rozjela výroba svodidel

Výroba svodidel se v huti Liberty po delší pauze znovu rozjela jako jedna z prvních. Svodidla je nutné nejprve vyválcovat, poté vytvarovat a nakonec pozinkovat. Pracovníci přitom nevyrábějí jen je samotná, ale vytvářejí také matematické modely, které jim pomáhají zjistit dopady srážky vozidel s těmito ochrannými prvky na silnicích. Vozidlo totiž nesmí prorazit žádný podélný prvek ani se dostat za svodidlo, vysvětlil konstruktér Radim Žídek, který jako jeden z mála v huti zůstal pracovat.
15. 5. 2025

Na den reaktorovým fyzikem. Vysoké školy se v dětech snaží vzbudit zájem o jádro

Zejména kvůli plánované výstavbě jaderných bloků v Dukovanech a vývoji malých modulárních reaktorů bude Česko potřebovat další odborníky v jaderné energetice, kterých je už nyní nedostatek. Na situaci se snaží reagovat vysoké technické školy a nabízejí například nové studijní obory. Umožňují také středoškolákům vyzkoušet si v předstihu, zda by je práce v tomto sektoru zajímala.
14. 5. 2025

Evropská banka pro obnovu a rozvoj zhoršila výhled růstu české ekonomiky

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) opět zhoršila výhled růstu české ekonomiky, zdůvodňuje to zejména situací v Německu. Na letošní rok očekává růst hrubého domácího produktu (HDP) o 1,6 procenta, zatímco v únorovém výhledu počítala s růstem o 1,9 procenta, uvedla banka v aktualizovaném výhledu. Na příští rok počítá s růstem české ekonomiky o 2,2 procenta, což je o dvě desetiny procentního bodu méně, než čekala v únoru.
13. 5. 2025Aktualizováno13. 5. 2025

Čína a USA omezí výběr cel

Spojené státy a Čína se dohodly na výrazném snížení cel a na 90 dnů přeruší výběr většiny z nich. Po víkendovém jednání v Ženevě to v pondělí oznámil americký ministr financí Scott Bessent. Dohoda, která dle Bílého domu začne platit nejpozději 14. května, předpokládá, že základní clo bude činit deset procent. Američané ale ponechají v platnosti i dvacetiprocentní clo zavedené kvůli fentanylu. Čína by tak podle agentury Reuters měla u dovozu z USA vybírat desetiprocentní clo, zatímco USA u dovozu z Číny třicetiprocentní.
12. 5. 2025Aktualizováno12. 5. 2025

EK podle dopisu žádá Česko o odklad podpisu smlouvy na Dukovany

Evropská komise (EK) žádá Česko o odložení podpisu smlouvy o stavbě dvou nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany. Vyplývá to z dopisu, který českému ministrovi průmyslu a obchodu Lukáši Vlčkovi (STAN) poslal místopředseda Komise Stéphane Séjourné. Premiér Petr Fiala (ODS) nicméně kontroval, že dopis není stanoviskem EK. Podle ministra Vlčka jde pouze o zdvořilostní dopis. Český eurokomisař Jozef Síkela (STAN) situaci okomentuje po úterním jednání se Séjourném.
12. 5. 2025Aktualizováno12. 5. 2025

Kondice důchodového systému se oproti loňsku lepší

Systém penzí byl další měsíc v lepší kondici než loni. V březnu skončil ve zhruba dvanáctimiliardovém mínusu, což je proti loňsku poloviční deficit. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) by příjmy a výdaje důchodového účtu mohly být vyrovnané už příští rok.
12. 5. 2025
Načítání...