Miliardář Valenta převede majetek do svěřenského fondu, uvedl iRozhlas.cz

Senátor a miliardář Ivo Valenta (Soukromníci) převede svůj rozsáhlý loterijní a mediální majetek do svěřenského fondu. Stane se tak nejpozději začátkem příštího roku. Důvodem je to, že ho zajímá hlavně politika. Napsal to v pátek server iRozhlas.cz.

Ivo Valenta
Zdroj: ČTK Autor: Dalibor Glück

„Budu své podnikání převádět do svěřenských fondů,“ řekl serveru Valenta. „Dnes se podnikání věnují hlavně bratr a management. Já mám jenom makro čísla,“ dodal s tím, že je pro něj nyní hlavní politika.

Valentovi patří mimo jiné loterijní společnost Synot Tip či většinový podíl ve společnosti Our Media, do které spadá například regionální televize Praha TV a Brno TV1, portál Parlamentní Listy či slovenský deník Pravda a jeho web Pravda.sk.

„Jak jsem se sem (na Slovácko) před dvěma roky přestěhoval, tak mě ten region znova vtáhl dovnitř. Baví mě to a chtěl bych tomu pomoct,“ podotkl. Valenta je senátorem za Uherské Hradiště.

Podíl v Our Media Valenta neprodá

Valenta také popřel spekulace, že plánuje prodat svůj podíl ve společnosti Our Media. Nadále tak platí, že je vlastníkem 70 procent, zbylých 30 procent ve firmě patří Michalu Voráčkovi.

Valenta patří k nejmovitějším zákonodárcům. V roce 2016 si podle majetkového přiznání člena horní komory přivydělal zhruba 2,55 miliardy korun, a to zejména prodejem cenných papírů.

Do svěřenských fondů převedl svůj miliardový majetek také premiér Andrej Babiš (ANO). Musel tak učinit, aby dodržel zákon, protože členové vlády a další politici nesmějí vlastnit média.

Zákon také zakazuje firmám spoluvlastněným členy vlády ucházet se o nenárokové dotace, veřejné zakázky a investiční pobídky. Podle organizace Transparency International (TI) ale Babiš svůj holding Agrofert nadále ovládá. TI se kvůli tomu obrátila k Evropské komisi. Babiš to popírá.