Českému průmyslu se nedaří spořit energii, varuje NKÚ. Cesta k evropským dotacím je příliš trnitá

Čerpání evropských dotací na úspory energie je pomalé a proces schvalování žádostí o dotace je dlouhý. Úspory energie tak byly ke konci loňského roku minimální. Vyplývá to z prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), který zkoumal postup ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) a Agentury pro podnikání a inovace při rozdělování dotací. Podle ministerstva energetické úspory razantně stoupnou až v následujících letech, jak budou postupně končit i víceleté projekty.

Kontrolní úřad se zaměřil na poskytování a čerpání evropských peněz z operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK), které mají pomoci dosáhnout trvalých úspor energií v průmyslovém sektoru. Evropská unie připravila pro ČR na úspory energie v rámci tohoto programu v období 2014 až 2020 přibližně 22 miliard korun.

„Na konci roku 2017 byla vyčerpána pouze tři procenta z těchto peněz, tedy přibližně 600 milionů korun,“ zjistil NKÚ.

Ministerstvo oponuje, že celková alokace programu je 19,4 miliardy korun. „Aktuálně je z programu cca 740 milionů Kč proplaceno, 662 projektů má vydáno rozhodnutí o poskytnutí dotace, což v souhrnné výši dotace představuje cca čtyři miliardy Kč,“ uvedla v reakci pro ČTK mluvčí ministerstva Štěpánka Filipová. V procesu hodnocení žádostí, schvalování výběrovou komisí a přípravou k vydání rozhodnutí je aktuálně cca 1500 žádostí v celkové výši dotace 6,9 miliardy korun, dodala.

Pro zrychlení čerpání peněz MPO loni vytvořilo „Úvěrový fond EX 2017“, který mohli zájemci o peníze na energetické úspory využívat. Z tohoto fondu však podle kontrolorů nebyl poskytnut ani jeden úvěr.

Dalším důvodem, který se negativně podepsal na nízkých energetických úsporách, byl i dlouhý proces schvalování žádostí o dotaci. Přestože se průměrná délka schvalování zkracuje, loni trvalo posouzení projektové žádosti v průměru „dlouhých 404 dnů“, uvedl NKÚ.

Ministerstvo se podle mluvčí snaží schvalovací proces zkracovat a u kontinuálních výzev maximální množství projektů vyhodnocovat do pěti měsíců od podání žádosti. Připravilo také návrh opatření s cílem podpořit zájem podnikatelů a zjednodušilo podmínky výzvy.

Evropská komise letos dotační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost Česku pozastavila. Učinila tak kvůli vysokému počtu pochybení.