Mladé matky a ženy nad padesát let mají stále problém najít práci. Bojují s předsudky firem

2 minuty
Události: Ženy nad 50 let a matky hledají práci jen s obtížemi
Zdroj: ČT24

Ženy jsou stále na pracovním trhu diskriminované. Mezi ohrožené skupiny patří zejména ty po návratu z mateřské dovolené nebo v předdůchodovém věku. Více než pětina zaměstnanců pak zažila diskriminaci kvůli věku nebo pohlaví.

Problém je patrný už při pohledu na dvě stě padesát největších českých firem. Z více než 1300  vrcholných a statutárních představitelů je jen 168 žen, tedy zhruba 12,5 procenta.

Situace se ale postupně zlepšuje. „Zejména velcí zaměstnavatelé pro své lidi vytvářejí takové prostředí, kde mohou slaďovat rodinný a soukromý život. Trošku nám pokulhává stát, zákony,“ říká předsedkyně platformy Byznys pro společnost Pavlína Kalousová.

Zaměstnávání matek do 6 let dítěte
Zdroj: Byznys pro společnost

Změny ale postupují pomalu. Mezi nejčastější předsudky stále patří nemožnost skloubení profese s mateřstvím. Podíl pracujících žen s dětmi je v Česku nadále nejmenší z celé Evropy. Do 6 let potomka má problém najít si práci 70 procent matek.

„To, že veřejná politika nemyslí na možnosti matek s dětmi mezi 2 až 3 lety, je důvodem relativně velké chudoby samoživitelek a rodin s více dětmi. Nějakých 60 procent samoživitelek si nemůže dovolit ani výdaj 10 tisíc korun,“ upozornil sociolog a analytik společnosti Median Daniel Prokop.

Zaměstnanost starší generace
Zdroj: průzkum institutu CERGE-EI

Podceňovaní předsenioři

Naopak u starší generace se zase podceňuje jejich pracovní síla. Zaměstnanost v předdůchodovém věku tak padá pod 50 procent.

„Je pořád zakořeněné, že muž 50+ ne, ale žena 50+ je odepsaná důchodkyně. A má s tím problémy. Když je zaměstnaná nebo má šanci pracovat, tak je finančně podhodnocena,“ říká z vlastní zkušenosti profesionální chůva Marcela Kučerová.

I proto podepsaly další dvě velké společnosti v Česku Chartu diverzity, tedy dobrovolný závazek vytvářet pracovní podmínky pro každého nezávisle na pohlaví, zdraví, věku nebo barvě pleti. V celé Evropské unii chartu podepsalo přes 7000 zaměstnavatelů. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Trumpova cla dopadnou na české skláře či technologické firmy

Syntetické krystaly či sklo. České firmy, pro které je americký trh velkým odbytištěm, se obávají v důsledku ohlášených cel prezidenta USA Donalda Trumpa ztráty příjmů. Oproti tomu se ulevilo třeba tuzemským výrobcům léčiv – ta jsou z tarifů vyňata. Podle Svazu průmyslu a dopravy je nyní hlavně potřeba jednat o snížení tarifů tak, aby se předešlo dramatickému dopadu na celou ekonomiku.
před 3 hhodinami

Akciové burzy druhým dnem zažily jízdu z kopce

Evropské akciové burzy prožily i v pátek prudký pokles. Investoři tak reagovali na dopad nových amerických cel, která prezident Donald Trump oznámil ve středu večer. Panevropský index Stoxx 600 uzavřel se ztrátou 5,1 procenta. Britský FTSE 100 i německý DAX odepsaly necelých pět procent, francouzský CAC pak přes čtyři procenta. Propad zažily trhy i ve čtvrtek. Ve výrazném minusu zakončily týden též americké akcie. Situaci vyostřila i páteční razantní odpověď Číny.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Cla jsou mimořádně radikální, odpověď bude adekvátní, řekl Šefčovič

Nová cla oznámená prezidentem USA Donaldem Trumpem jsou mimořádné radikální a pozice EU a Washingtonu zůstávají přes intenzivní kontakty velmi rozdílné. V rozhovoru se zpravodajem ČT Petrem Obrovským to uvedl eurokomisař pro obchod Maroš Šefčovič. Evropská unie podle něj chystá „bezprecedentní“ odpověď.
před 12 hhodinami

Tržby obchodníků v únoru vzrostly o bezmála čtyři procenta

Tržby v tuzemském maloobchodě bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel v únoru mírně zrychlily meziroční růst na 3,8 procenta. V lednu stouply podle revidovaných údajů o 3,2 procenta. V meziměsíčním srovnání se tržby obchodníků zvýšily o čtyři desetiny procenta, oznámil Český statistický úřad (ČSÚ). K meziročnímu růstu podle statistiků nejvíc přispěl prodej na internetu a pohonných hmot.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Čína vrací USA úder. Zatíží americký dovoz dodatečným clem 34 procent

Čína od 10. dubna uvalí dodatečná cla ve výši 34 procent na veškerý dovoz z USA. S odvoláním na čínské ministerstvo financí o tom informují tiskové agentury. Jde o reakci na krok amerického prezidenta Donalda Trumpa, který ve středu oznámil novou sadu cel na dovoz z většiny zemí světa. Na dovoz z Číny bude platit čtyřiatřicetiprocentní poplatek, celkové clo na dovoz z Číny do USA se tím zvýší na 54 procent.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Ochranářská cla ještě nikdy žádné průmyslové mocnosti nepomohla, říká historik

Německý ministr hospodářství Robert Habeck v reakci na nová americká cla prohlásil, že jde o nejničivější zvýšení tarifů za poslední devadesát let. Tak vysoká cla totiž USA zavedly naposledy ve třicátých letech dvacátého století v období velké hospodářské krize. „Jistě tady analogie jsou, ale musíme si uvědomit, že na počátku třicátých let přece jen nebyl svět tak globalizovaný, jako je teď,“ řekl v pořadu Události, komentáře historik Jan Rychlík.
včera v 10:25

Zbrojovky hlásí rekordní zisky

České zbrojovky zaznamenávají rekordní výsledky. Holding Czechoslovak Group loni meziročně ztrojnásobil čistý zisk, vydělal přes třináct miliard korun. Daří se i dalším firmám v odvětví. Společnosti navíc předpokládají, že letos ještě porostou.
včera v 05:30

Svět chystá obranu proti americkým clům

Americká cla jsou velkou ranou světové ekonomice, důsledky postihnou miliony lidí, uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v reakci na rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa. Evropané jsou připraveni vyjednávat se Spojenými státy a současně jsou připraveni odpovědět protiopatřeními, pokud hovory selžou. Trump představil rozsáhlý balík cel, která nazývá recipročními. Na zboží z Evropské unie budou činit dvacet procent. Trump později také naznačil možnost dalšího jednání.
3. 4. 2025Aktualizováno3. 4. 2025
Načítání...