Jak řešit migraci nebo klimatické změny? Státy OSN o tom mluví v Praze

V Praze začalo jednání Hospodářské a sociální rady OSN (ECOSOC) o plnění rozvojových cílů světové organizace. Schůzky v Černínském paláci se účastní zástupci 67 zemí světa.

Video osn
video

Stropnický a Mohammedová na úvod jednání Hospodářské a sociální rady OSN

Zástupkyně generálního tajemníka OSN Amina Mohammedová před začátkem schůzky novinářům řekla, že účastníci pondělního jednání budou hledat způsob řešení nadnárodních problémů, jako jsou klimatická změna, konflikty nebo migrace.

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) v zahajovacím projevu zdůraznil odpovědnost všech států za řešení těchto problémů.

„Musíme všichni společně řešit tyto problémy nejen v rámci vlastních hranic, ale také jako globální společnost. Mezi tyto problémy patří klimatické změny, konflikty, v jejichž důsledku trpí spousta lidí, a migrace,“ řekla Mohammedová.

Pražská schůzka se věnuje rozvojovým cílům OSN někdy zvaným Agenda 2030. „Tato agenda vznikala čtyři roky a snaží se řešit největší výzvy, kterým čelíme jako globální společnost, a věříme, že během těchto dvou dnů se nám podaří najít spoustu řešení těchto palčivých problémů,“ řekla Mohammedová. 

Předseda Valného shromáždění OSN Miroslav Lajčák při zasedání ECOSOC podotkl, že se státy všeobecně shodují na potřebě naplnit rozvojové cíle. „Je ale třeba propojit tyto cíle a finanční zdroje. K jejich realizaci chybí asi pět až sedm bilionů dolarů (103 až 144 bilionů korun),“ upozornil. Zdůraznil také, že světové problémy nemůže řešit každý stát za sebe, ale je třeba spolupráce na celosvětové úrovni.

Babiš na plénu dodal, že existence OSN velmi pravděpodobně zabránila další světové válce. Globální společnost však musí čelit dalším hrozbám, například terorismu. Zdůraznil, že v boji proti aktuálním problémům se musí všechny státy snažit dělat více.

Česko má podle Babiše zkušenost s tím, že zapojení občanské společnosti do rozhodování a do rozvoje posiluje důvěru uvnitř společnosti a zkvalitňuje i politiku. I kvůli tomu si Česko zvolilo posilování společnosti prostřednictvím občanské angažovanosti jako svou prioritu mezi rozvojovými cíli OSN při svém předsednictví v ECOSOC.

Video Studio 6
video

Babiš na úvod jednání Hospodářské a sociální rady OSN

Šéf české diplomacie Martin Stropnický (ANO) upozornil, že naplnění rozvojových cílů bude vyžadovat spolupráci všech zemí světa. „Čelíme největším výzvám, jakým kdy lidstvo čelilo. Zároveň ale máme také možnosti a znalosti, které lidstvo nikdy nemělo, abychom se s těmito výzvami vypořádali,“ řekl Stropnický.

Dodal, že agenda 2030 přináší způsob, jak se vyhnout budoucím krizím. „Žádná země nemůže spoléhat sama na sebe. Pokud chceme dosáhnout té budoucnosti, jakou si přejeme, musíme spolupracovat,“ doplnil.

Schůzka se koná v Praze díky tomu, že Česko radě v letošním roce předsedá. Stropnický to před začátkem jednání označil za velkou poctu a upozornil, že ECOSOC je třetí nejvýznamnější institucí OSN. Rada má vliv na financování 70 procent programů OSN, disponuje tak ročně 1,9 miliardy dolarů (39 miliard korun).

Podle Stropnického programy ECOSOC cílí na vzdělávání, urbanismus, zdravotní péči nebo rozvoj občanské společnosti. Právě občanská společnost a její přínos k rozvoji jsou přitom hlavním tématem českého předsednictví. „Je naší ambicí, aby byla zesílena v rámci všech členských zemí,“ řekl novinářům před jednáním.