Jak řešit migraci nebo klimatické změny? Státy OSN o tom mluví v Praze

8 minut
Stropnický a Mohammedová na úvod jednání Hospodářské a sociální rady OSN
Zdroj: ČT24

V Praze začalo jednání Hospodářské a sociální rady OSN (ECOSOC) o plnění rozvojových cílů světové organizace. Schůzky v Černínském paláci se účastní zástupci 67 zemí světa.

Zástupkyně generálního tajemníka OSN Amina Mohammedová před začátkem schůzky novinářům řekla, že účastníci pondělního jednání budou hledat způsob řešení nadnárodních problémů, jako jsou klimatická změna, konflikty nebo migrace.

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) v zahajovacím projevu zdůraznil odpovědnost všech států za řešení těchto problémů.

„Musíme všichni společně řešit tyto problémy nejen v rámci vlastních hranic, ale také jako globální společnost. Mezi tyto problémy patří klimatické změny, konflikty, v jejichž důsledku trpí spousta lidí, a migrace,“ řekla Mohammedová.

Pražská schůzka se věnuje rozvojovým cílům OSN někdy zvaným Agenda 2030. „Tato agenda vznikala čtyři roky a snaží se řešit největší výzvy, kterým čelíme jako globální společnost, a věříme, že během těchto dvou dnů se nám podaří najít spoustu řešení těchto palčivých problémů,“ řekla Mohammedová. 

Předseda Valného shromáždění OSN Miroslav Lajčák při zasedání ECOSOC podotkl, že se státy všeobecně shodují na potřebě naplnit rozvojové cíle. „Je ale třeba propojit tyto cíle a finanční zdroje. K jejich realizaci chybí asi pět až sedm bilionů dolarů (103 až 144 bilionů korun),“ upozornil. Zdůraznil také, že světové problémy nemůže řešit každý stát za sebe, ale je třeba spolupráce na celosvětové úrovni.

Babiš na plénu dodal, že existence OSN velmi pravděpodobně zabránila další světové válce. Globální společnost však musí čelit dalším hrozbám, například terorismu. Zdůraznil, že v boji proti aktuálním problémům se musí všechny státy snažit dělat více.

Česko má podle Babiše zkušenost s tím, že zapojení občanské společnosti do rozhodování a do rozvoje posiluje důvěru uvnitř společnosti a zkvalitňuje i politiku. I kvůli tomu si Česko zvolilo posilování společnosti prostřednictvím občanské angažovanosti jako svou prioritu mezi rozvojovými cíli OSN při svém předsednictví v ECOSOC.

7 minut
Babiš na úvod jednání Hospodářské a sociální rady OSN
Zdroj: ČT24

Šéf české diplomacie Martin Stropnický (ANO) upozornil, že naplnění rozvojových cílů bude vyžadovat spolupráci všech zemí světa. „Čelíme největším výzvám, jakým kdy lidstvo čelilo. Zároveň ale máme také možnosti a znalosti, které lidstvo nikdy nemělo, abychom se s těmito výzvami vypořádali,“ řekl Stropnický.

Dodal, že agenda 2030 přináší způsob, jak se vyhnout budoucím krizím. „Žádná země nemůže spoléhat sama na sebe. Pokud chceme dosáhnout té budoucnosti, jakou si přejeme, musíme spolupracovat,“ doplnil.

Schůzka se koná v Praze díky tomu, že Česko radě v letošním roce předsedá. Stropnický to před začátkem jednání označil za velkou poctu a upozornil, že ECOSOC je třetí nejvýznamnější institucí OSN. Rada má vliv na financování 70 procent programů OSN, disponuje tak ročně 1,9 miliardy dolarů (39 miliard korun).

Podle Stropnického programy ECOSOC cílí na vzdělávání, urbanismus, zdravotní péči nebo rozvoj občanské společnosti. Právě občanská společnost a její přínos k rozvoji jsou přitom hlavním tématem českého předsednictví. „Je naší ambicí, aby byla zesílena v rámci všech členských zemí,“ řekl novinářům před jednáním. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Program pro sedmnáctileté řidiče pod dohledem se osvědčil

Řidičský průkaz už získalo víc než pětatřicet tisíc sedmnáctiletých. Jedenáct tisíc z nich od začátku roku a zájem podle ministerstva dopravy narůstá. Program, který umožňuje nezletilým řídit pod dohledem mentora, se osvědčil i podle policie, nehodu letos zavinilo jen osm takto mladých šoférů. Žadatele neodrazují ani ceny – nejvíce zaplatí v Praze, průměrná cena kurzu zde činí 25 400 korun. Naopak nejnižší jsou v Plzeňském kraji.
před 9 hhodinami

USA uvalí na zboží z EU třicetiprocentní clo, oznámil Trump

Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy od 1. srpna uvalí na zboží z Evropské unie plošná cla ve výši třicet procent, uvedla agentura Reuters. Vyplývá to z dopisu, který šéf Bílého domu adresoval předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové a zveřejnil ho na své sociální síti Truth Social.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Stát si od letiště vezme dividendu dvě miliardy korun

Stát si vezme od Letiště Praha dvě miliardy korun jako dividendu z loňského zisku letiště. Jde zhruba o osmdesát procent, zbylých 471,4 milionu korun zůstane letišti. Rozhodlo o tom ministerstvo financí, které zastupuje stát jako hlavního akcionáře firmy.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Nejde o ekonomické cíle, míní o amerických clech Rusnok. Je to chaos, říká Hnát

Z některých příkladů je vidět, že nejde o obchod ani o americký schodek, řekl v pořadu 90’ ČT24 bývalý guvernér ČNB Jiří Rusnok v souvislosti s některými oznámenými cly ze strany prezidenta USA Donalda Trumpa. S tím souhlasil i prorektor VŠE v Praze Pavel Hnát, který zmínil, že současný chaos ukazuje na to, že ve věci žádné ekonomické propočty nejsou. Člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) Petr Zahradník pak zmínil, že silnou kartou Evropy je zpracovatelský průmysl.
11. 7. 2025

Kanada bude čelit clu ve výši 35 procent, EU brzy dostane dopis, oznámil Trump

Kanada bude od 1. srpna čelit clu ve výši 35 procent na dovoz zboží do Spojených států, sdělil v noci na pátek americký prezident Donald Trump. Podle tiskových agentur se tak vyjádřil v dopise kanadskému premiérovi Marku Carneymu, který chce do uvedeného data s Washingtonem ještě jednat. Zbývajícím obchodním partnerům, kteří dosud podobný dopis neobdrželi nebo nedosáhli rámcových dohod, budou USA účtovat plošnou celní sazbu ve výši patnáct nebo dvacet procent, řekl šéf Bílého domu stanici NBC News. Evropská unie podle něj dopis dostane brzy.
11. 7. 2025Aktualizováno11. 7. 2025

Nástupní platy jsou nízké, nelze sehnat lidi do veřejné správy, zní z odborů

Zástupci vlády a odborů se nedohodli na tom, jak by v příštím roce měly růst platy ve veřejném sektoru. Zajedno jsou ale v otázce postupného zrušení první platové tabulky. Podle předsedy Odborového svazu státních orgánů a organizací Pavla Bednáře nelze do samospráv či státní správy kvůli nízkým platům nabrat nové zaměstnance. Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj říká, že platy by měly kopírovat růst v soukromém sektoru. Česko podle něj zůstává zemí nízkých nákladů.
11. 7. 2025

Ekonomy znepokojuje situace na realitním trhu

Červnová inflace zrychlila v meziročním srovnání téměř ke třem procentům z květnových 2,4 procenta. To je nejvyšší hodnota od loňského prosince. Ekonomka a bývalá zástupkyně České republiky ve Světové bance Jana Matesová se obává situace na realitním trhu, ekonom Jan Švejnar zase v případě zvyšování cen volá po navýšení dovozu. Řekli to v 90' ČT24 moderované Jakubem Musilem.
11. 7. 2025

Bitcoin pokračuje v růstu na další rekordy, překonal hranici 118 tisíc dolarů

Cena bitcoinu v pátek pokračuje v prudkém růstu. Kolem 8:30 SELČ se vyšplhala na další rekord, za posledních 24 hodin posílila zhruba o sedm procent a dostala se nad 118 tisíc dolarů (2,49 milionu korun), vyplývá z údajů kryptoměnové burzy CoinDesk. Výrazně zpevňují i další kryptoměny.
11. 7. 2025Aktualizováno11. 7. 2025
Načítání...