Za obyčejný dopis lidé zaplatí 19 korun. Před deseti lety stál polovinu

Česká pošta od února zvýšila cenu známky na obyčejný dopis do 50 gramů o tři koruny na 19 korun. Ještě před deseti lety stálo zaslání dopisu deset korun. Dražší teď bude i doporučené psaní, vychází už na 44 korun. Pošta zdražení odůvodňuje snahou o zajištění kvality a dostupnosti poštovních služeb.

Množství dopisů v posledních letech klesá, přesto v celkovém objemu stále dominují. Ročně jich lidé odešlou stovky milionů. Jen v roce 2016 se ale snížil počet doručených obyčejných psaní o 11 procent.

Česká pošta nyní ceny nejlehčích obyčejných a doporučených psaní zvedla. O tři koruny podražily i obyčejné zásilky s vyšší hmotností. Například poslání dopisu do 100 gramů vyjde na 23 korun a půlkilová zásilka na 27 korun. Podobně například doporučené psaní o hmotnosti jeden kilogram bude stát 60 korun.

Dražší jsou i některé balíky

Růstu cen se nyní sice vyhnula nejlehčí kategorie balíků o hmotnosti do dvou kilogramů, u těžších zásilek si ale lidé také připlatí.

U balíků Do ruky a Na poštu zůstaly stejné ceny v nejnižší kategorii do dvou kg, pro těžší zásilky se sníží počet hmotnostních kategorií. Zatímco do zhruba deseti kg po tomto kroku zásilky mírně zlevnily, balíky o vyšší hmotnosti podražily. Například poslání desetikilového balíku Do ruky vyjde nyní nově na 163 korun, což je o sedm korun méně než dříve, balík o hmotnosti 20 kg naopak podražil o 39 Kč na 247 korun.

Pošta naposled zvyšovala cenu známky pro vnitrostátní doručování v roce 2016.