Lidé si i letos přijdou na více peněz. Tempo růstu mezd ale zpomalí

Češi by si měli znovu vydělat víc než o rok dřív. Podle odhadů ministerstva financí mzdy a platy porostou v průměru téměř o osm procent; a to napříč všemi sektory. Zaměstnavatele nutí k přidávání nedostatek lidí na pracovním trhu. Vyšší odměnou si chtějí stávající zaměstnance udržet nebo nalákat nové od konkurence, a to bude zřejmě platit i v následujících měsících, možná letech. Tempo růstu mezd už ale bude zřejmě pomalejší.

Video Události
video

Lidé si i letos příjdou na více peněz

Jakub Straka je webový analytik a ve firmě FG Forrest pracuje necelý rok. „Moje role je taková spojka mezi odděleními, klientem, vývojem, marketingem,“ vysvětluje. Odborníci jako Jakub Straka patří teď na trhu práce mezi ty nejvíc žádané. Je jich ale málo. Platy jim proto rostly už loni a pokračovat v tom budou i letos.

Firma, u které pracuje, přidává letos zaměstnancům v průměru o 15 procent. Specialistů na informační technologie má zhruba padesát.

„V České republice máme opravdu velký počet neobsazených rolí v informačních technologiích a ty počty se nám neustále zvyšují,“ souhlasí ředitel personálně poradenské společnosti Hays Ladislav Kučera.

Jak vyplývá z mezinárodního průzkumu této společnosti, firmám odborníci natolik chybí, že se stále více rozhlížejí i v zahraničí a v případě kritického nedostatku jsou schopny navýšit mzdy až o dvacet procent. Dobré uplatnění tak nacházejí i studenti nebo čerství absolventi.

Vedle IT specialistů se ale nedaří řadu měsíců obsadit i další místa, například řidičů, skladníků a pracovníků ve výrobě. Personál chybí rovněž nemocnicím nebo v pohostinství. I tito zaměstnanci si tak v mnoha případech přijdou letos na víc peněz.

Například restaurace Králík v rádiu plánuje přidat zaměstnancům zhruba o deset procent. Odměny ve výši několik tisíc korun měsíčně tak třeba nyní dostává i zdejší šéfkuchař Ladislav Novotný. „Peníze jsou důležité, když člověk musí platit nájem a tak, ale polepšil jsem si i náplní práce, kreativitou a časovou flexibilitou, která není vůbec běžná v mém oboru,“ konstatuje Novotný. V podniku pracuje od července.

Kromě peněz tak stále větší roli hrají při rozhodování o změně pracovního místa i jiné faktory. Jak vyplývá z průzkumu společnosti Hays, třeba jaký je na místě tým nebo jaký je přístup nadřízeného.

„V řadě firem činí nedostatek zaměstnanců velký problém. Vidíme, že se například prodlužuje doba dokončování zakázek.“ 

Petr Dufek

analytik ČSOB

Dvě pětiny malých a středních podniků a živnostníků se už dostaly do situace, kdy kvůli nedostatku zaměstnanců nemohly vzít další zakázku. Více než desetinu zakázek muselo odmítnout 14 procent firem, tři procenta firem dokonce musela odmítnout každou třetí nabízenou zakázku, vyplývá z pravidelného průzkumu ČSOB.

Poptávka po nových pracovnících proto nabývá na síle. V sektoru malých a středních podnikatelů plánuje letos nabírat nové zaměstnance téměř třetina firem.

Mzdy rostou, produktivita práce ne

Omezený počet pracovních sil tak letos zůstává hlavním problémem české ekonomiky. Zvyšování mezd navíc ukrajuje podnikatelům marže a peníze na investice. Produktivita práce ale nestoupá.

„V současnosti dynamika mezd převyšuje dynamiku produktivity práce a zaměstnavatelé musí snižovat svou ziskovou marži, aby si své zaměstnance udrželi. Zatím k tomu mají prostor, ale ten jim časem dojde a růst mezd se bude muset přizpůsobit zvyšování produktivity,“ upozornil již před měsícem ekonom Komerční banky Viktor Zeisel.

Domnívá se, stejně jako hlavní ekonom společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda, že takto vysoký nárůst mezd není dlouhodobě udržitelný.