Lidé si i letos přijdou na více peněz. Tempo růstu mezd ale zpomalí

2 minuty
Lidé si i letos příjdou na více peněz
Zdroj: ČT24

Češi by si měli znovu vydělat víc než o rok dřív. Podle odhadů ministerstva financí mzdy a platy porostou v průměru téměř o osm procent; a to napříč všemi sektory. Zaměstnavatele nutí k přidávání nedostatek lidí na pracovním trhu. Vyšší odměnou si chtějí stávající zaměstnance udržet nebo nalákat nové od konkurence, a to bude zřejmě platit i v následujících měsících, možná letech. Tempo růstu mezd už ale bude zřejmě pomalejší.

Jakub Straka je webový analytik a ve firmě FG Forrest pracuje necelý rok. „Moje role je taková spojka mezi odděleními, klientem, vývojem, marketingem,“ vysvětluje. Odborníci jako Jakub Straka patří teď na trhu práce mezi ty nejvíc žádané. Je jich ale málo. Platy jim proto rostly už loni a pokračovat v tom budou i letos.

Prognóza vývoje mezd a platů
Zdroj: ČT24

Firma, u které pracuje, přidává letos zaměstnancům v průměru o 15 procent. Specialistů na informační technologie má zhruba padesát.

„V České republice máme opravdu velký počet neobsazených rolí v informačních technologiích a ty počty se nám neustále zvyšují,“ souhlasí ředitel personálně poradenské společnosti Hays Ladislav Kučera.

Jak vyplývá z mezinárodního průzkumu této společnosti, firmám odborníci natolik chybí, že se stále více rozhlížejí i v zahraničí a v případě kritického nedostatku jsou schopny navýšit mzdy až o dvacet procent. Dobré uplatnění tak nacházejí i studenti nebo čerství absolventi.

Obory, kde je málo lidí
Zdroj: ˇČT24

Vedle IT specialistů se ale nedaří řadu měsíců obsadit i další místa, například řidičů, skladníků a pracovníků ve výrobě. Personál chybí rovněž nemocnicím nebo v pohostinství. I tito zaměstnanci si tak v mnoha případech přijdou letos na víc peněz.

Restaurace
Zdroj: ČT24

Například restaurace Králík v rádiu plánuje přidat zaměstnancům zhruba o deset procent. Odměny ve výši několik tisíc korun měsíčně tak třeba nyní dostává i zdejší šéfkuchař Ladislav Novotný. „Peníze jsou důležité, když člověk musí platit nájem a tak, ale polepšil jsem si i náplní práce, kreativitou a časovou flexibilitou, která není vůbec běžná v mém oboru,“ konstatuje Novotný. V podniku pracuje od července.

Kromě peněz tak stále větší roli hrají při rozhodování o změně pracovního místa i jiné faktory. Jak vyplývá z průzkumu společnosti Hays, třeba jaký je na místě tým nebo jaký je přístup nadřízeného.

V řadě firem činí nedostatek zaměstnanců velký problém. Vidíme, že se například prodlužuje doba dokončování zakázek.
Petr Dufek
analytik ČSOB

Dvě pětiny malých a středních podniků a živnostníků se už dostaly do situace, kdy kvůli nedostatku zaměstnanců nemohly vzít další zakázku. Více než desetinu zakázek muselo odmítnout 14 procent firem, tři procenta firem dokonce musela odmítnout každou třetí nabízenou zakázku, vyplývá z pravidelného průzkumu ČSOB.

Poptávka po nových pracovnících proto nabývá na síle. V sektoru malých a středních podnikatelů plánuje letos nabírat nové zaměstnance téměř třetina firem.

obrázek
Zdroj: ČT24

Mzdy rostou, produktivita práce ne

Omezený počet pracovních sil tak letos zůstává hlavním problémem české ekonomiky. Zvyšování mezd navíc ukrajuje podnikatelům marže a peníze na investice. Produktivita práce ale nestoupá.

„V současnosti dynamika mezd převyšuje dynamiku produktivity práce a zaměstnavatelé musí snižovat svou ziskovou marži, aby si své zaměstnance udrželi. Zatím k tomu mají prostor, ale ten jim časem dojde a růst mezd se bude muset přizpůsobit zvyšování produktivity,“ upozornil již před měsícem ekonom Komerční banky Viktor Zeisel.

Domnívá se, stejně jako hlavní ekonom společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda, že takto vysoký nárůst mezd není dlouhodobě udržitelný.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Čína dává miliardy do vývoje AI, aby dostihla USA

Čína investuje miliardy dolarů, aby se stala supervelmocí v umělé inteligenci. Jejím cílem je zúžit technologickou propast a vyrovnat se společnostem ve Spojených státech. Firmy DeepSeek a Alibaba už patří ke světovým špičkám a kromě toho vzniká řada start-upů. Pekingu ve vývoji pomáhá i přístup k obrovskému množství dat uživatelů internetu.
před 5 hhodinami

Náhlé zdražení benzinu uštědřilo Československu tržní lekci

Před třiceti pěti lety zažili obyvatelé tehdejšího Československa jednu z prvních lekcí, jak funguje tržní ekonomika. Ze dne na den vzrostla cena benzinu o polovinu. Federální vláda reagovala na omezení dodávek ropy ze Sovětského svazu a problémy s výrobou. Později dokonce musela zavést přídělový systém, který ale fungoval jen do konce října 1990. Od listopadu ale benzín znovu podražil o dalších padesát procent. Litr tak stál při tehdejším průměrném platu 3300 korun už zhruba polovinu toho, co v současnosti.
před 5 hhodinami

Stát podpoří brigády v zemědělství

Stát chce podpořit pěstitele ovoce a zeleniny. Od příštího roku budou proto sezonní pracovníci odvádět méně na pojistném. To by mělo těmto zaměstnancům navýšit mzdy a pěstitele tak udělat konkurenceschopnějšími především vůči zahraničí. „Je to výrazně méně, než vidíme u kolegů v Polsku, Německu nebo Belgii, ale jsme rádi, že jsme se touto cestou vydali, abychom podmínky srovnali, když jsme na jednotném trhu Evropské unie“ uvedl předseda Ovocnářské unie a viceprezident Agrární komory Martin Ludvík.
před 18 hhodinami

Je důležité, že EU balík schválila, říká Hulicius. Rusko sankce bolí, míní Matesová

Osmnáctý sankční balík proti Rusku byl schválen, slovenský premiér Robert Fico stáhl po jednání s Evropskou komisí veto. „Pozitivní je, že se Evropská shoda nalezla,“ řekl v 90’ ČT24 moderované Nikolou Reindlovou náměstek ministra zahraničí Eduard Hulicius. Ekonomka Jana Matesová uvedla, že pravidla pro zacházení s podezřelým ruským kapitálem na území EU jsou stanovena, ale v Česku zatím nedomestikována.
19. 7. 2025

Plat premiéra a šéfů parlamentu by mohl poprvé přesáhnout 300 tisíc

Platy vrcholných politiků by mohly příští rok vzrůst o zhruba pět procent. Předsedové vlády a šéfové parlamentních komor by vůbec poprvé pobírali více než tři sta tisíc korun hrubého měsíčně. Plat řadového poslance by vzrostl o 5500 na 115 tisíc korun. Prezident by dostával 383 200 korun, o 18 200 víc než letos. Vyplývá to z výpočtu ČTK z platného znění platového zákona.
19. 7. 2025

Stát zaplatí KHNP za dostavbu Dukovan a jaderné palivo 422 miliard

Za stavbu dvou bloků Jaderné elektrárny Dukovany zaplatí stát korejské firmě KHNP 407 miliard korun a za dodávky jaderného paliva dalších patnáct miliard korun. Smlouvu na dostavbu elektrárny zveřejnila společnost Elektrárna Dukovany II majoritně vlastněná českým státem. Uvedl to v pátek server e15.cz s poukazem na to, že značná část smluv na stavbu a dodávky paliva je začerněná a podléhá obchodnímu tajemství.
18. 7. 2025Aktualizováno18. 7. 2025

Státní dluh v pololetí vzrostl na 3,504 bilionu

Český státní dluh v pololetí dosáhl rekordních 3,504 bilionu korun. Od začátku roku se zvýšil o 139 miliard korun, uvedlo v pátek ve čtvrtletní zprávě o řízení státního dluhu ministerstvo financí. Na každého Čecha tak teoreticky připadá dluh 322 170 korun. Ve druhém čtvrtletí se státní dluh zvýšil o 94 miliard korun. Míra zadlužení od konce roku 2024 vzrostla z 41,8 procenta hrubého domácího produktu (HDP) na 42,5 procenta HDP.
18. 7. 2025Aktualizováno18. 7. 2025

Není možné, aby Korejci „couvali“, říká Havlíček. Se Skopečkem řešili Dukovany

Panují dohady, jaké bude zapojení tuzemských firem do dostavby jaderných bloků v Dukovanech. Dosud uzavřené kontrakty zajišťují českým firmám zhruba třicetiprocentní podíl. Podle místopředsedy sněmovny Karla Havlíčka (ANO) to může být méně. Korejci ze zapojení zdejších firem podle něj „nemohou couvat“. Podle dalšího místopředsedy sněmovny Jana Skopečka (ODS) je i na samotných českých firmách, aby dokázaly v tendrech uspět.
18. 7. 2025
Načítání...