Obchodů na venkově ubývá. Další ranou pro ně bude zvýšení minimální mzdy

3 minuty
Události: Konec malých obchodů?
Zdroj: ČT24

Počty ztrátových prodejen v menších obcích v Česku rostou. Jen Svaz českých a moravských spotřebních družstev (Skupina COOP) provozuje kolem tisíce obchodů v červených číslech, tedy zhruba třetinu. Zvyšuje se ale i počet obcí, které prodejny dotují. Odborníci tvrdí, že důvodem je to, že místní občané nemají tolik peněz, aby se provozovny uživily.

Příkladem malé prodejny je obchod se smíšeným zbožím v Loděnici u Berouna. Funguje už bezmála 20 let. S většinou zákazníků se tam znají důvěrně. 

„Jsou tu vstřícní, objednají, když potřebuji. Není problém se s nimi domluvit,“ říká Marcela Šuchmanová, která do obchodu jezdí nakupovat už několik let.

V regálech zákazníci najdou domácí potřeby, drogerii, ale také třeba štětce, košťata anebo hračky pro děti. „Máme tady věci do školy, což je úplně super, protože ráno, když si děti vzpomenou, že potřebují něco rychle do školy, tak ten sortiment tady je. Spolupracujeme i se školou. Učitelky nám i volají, co bude potřeba,“ popisuje prodavačka Blažena Patejdlová. 

Ještě před pár lety měl tento obchod devět zaměstnanců. Teď pracují ve třech. Funguje už jen jedna pokladna. Navíc zákazníků chodí za posledních pět let ani ne polovina. 

Podobný problém jako tento obchod má v malých obcích i síť maloobchodních prodejen COOP. Letos museli kvůli malému zájmu zákazníků zavřít desítky z nich. 

Provozovat prodejny v obcích do 500 obyvatel není podnikání, ale jedná se opravdu o veřejnou službu, kdy nemůžete mluvit o zisku, ale provozujete to jako službu pro občany.
Lukáš Němčík
mluvčí COOP

Prezidentka Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR) Marta Nováková uznává, že kupní síla je v těchto místech špatná, „na druhé straně obchodníci tam musejí být schopní“. To podle ní znamená nabídnout obyvatelům, kteří na venkově jsou, to, co očekávají. 

Podle SOCR by i ty nejmenší obchody měly investovat do nákupu nových technologií a nebo prodejny modernizovat. Samotní obchodníci by spíš uvítali pomoc státu.

Dopad minimální mzdy

Asociace českého tradičního obchodu (AČTO), která v červenci vystoupila ze SOCR, protože se stále více lišila v názorech na řešení situace maloobchodu, v září upozornila na negativní dopad zvýšení minimální mzdy. Ta od ledna 2018 stoupne na 12 200 korun a podle AČTO může mít negativní vliv na existenci malých prodejen na vesnících. 

Opakované navyšování minimální mzdy bez dalších ekonomických změn je podle asociace nezodpovědné vůči zaměstnancům i zaměstnavatelům. Situace totiž může paradoxně vést k tomu, že ti, kteří pobírají minimální mzdu, o pracovní místo nakonec přijdou.

„Není to jen o navyšování mzdy, ale zejména o zvyšování odvodů za zaměstnance a obecně vysoké ceně práce. Téměř polovinu z toho, co si zaměstnanec vydělá, se totiž odvede státu. Pokud tedy má být zvyšována minimální mzda, musí to být ruku v ruce se snižováním odvodů zaměstnavatelů,“ uvedl podle agentury ČTK člen představenstva asociace a předseda Družstva Eso market Jiří Štorch.

Řešení viděla asociace ve snížení odvodů zaměstnavatelů a v tom, aby se minimální mzda lišila podle regionů a oborů. 

Vláda v červnu schválila plány na podporu obslužnosti venkova, pomoci by mohl prodej potravin v partnerských pobočkách pošty nebo lepší internet. Prodej potravin v malých obcích by se pak mohl podle návrhu ministerstva zemědělství označit za veřejnou službu, která by měla nárok na veřejnou podporu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Nejen vojáci či hasiči. Platy by letos mohly růst i celníkům a dozorcům

Výdělky bezpečnostních sborů by mohly vzrůst ještě v tomto roce. V případě, že by se vláda na zvýšení platů vojáků, policistů a hasičů dohodla, obdobně by měla zvednout i výplaty vězeňských dozorců a celníků, sdělili ČT ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a ředitel celní správy Marek Šimandl. Právě na celníky se přitom v současných rozpravách o platech bezpečnostních složek podle něj trochu zapomíná.
před 27 mminutami

Systém financování zdravotnictví se musí změnit, vyzývají ekonomové

Financování českého zdravotnictví je podle Hospodářské komory do budoucna neudržitelné. Odhaduje, že náklady veřejného zdravotního pojištění v roce 2040 přesáhnou bilion korun. Příjmy přitom porostou výrazně pomaleji. Důvodem je stárnutí populace. Ekonomové vyzývají politiky ke změnám.
před 58 mminutami

Zůstatky na obecních účtech dál rostou. Investujte víc, nabádají vysocí politici

Obce a města dál navyšují zůstatky na účtech. Ke konci čtvrtletí tam měly spolu s kraji uloženo rekordních více než 550 miliard korun. Suma přitom podle ministerstva financí dál poroste. Řada celostátních politiků proto své kolegy na komunální úrovni vyzývá k větším investicím. Pomoci jim v tom má i spolupráce v rámci společenství obcí. Institut funguje od loňského ledna.
před 23 hhodinami

Růst tržeb obchodníků meziročně zrychlil

Tržby v českém maloobchodě bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel v březnu mírně zrychlily meziroční růst na 3,4 procenta po únorovém revidovaném zvýšení o 3,2 procenta. V meziměsíčním srovnání stouply o 0,6 procenta, informoval Český statistický úřad (ČSÚ). K meziročnímu růstu podle statistiků stejně jako o měsíc dřív nejvíc přispěl internetový prodej a prodej pohonných hmot. Tržby za služby se oproti stejnému období loni zvýšily o tři procenta.
9. 5. 2025Aktualizováno9. 5. 2025

USA a Velká Británie dosáhly klíčové obchodní dohody

USA a Spojené království oznámily komplexní obchodní dohodu. Washington s okamžitou platností ruší cla na britskou ocel a hliník a snižuje dovozní sazbu na automobily na deset procent, píše ve čtvrtek odpoledne zpravodajský server BBC News. Podle britského premiéra Keira Starmera dohoda podpoří vzájemný obchod i tvorbu pracovních míst v obou zemích.
8. 5. 2025Aktualizováno8. 5. 2025

Europoslanci schválili změny emisních norem, automobilky získají více času

Europoslanci ve čtvrtek schválili změny emisních norem oxidu uhličitého pro nové osobní automobily a dodávky, které automobilkám poskytnou více času na splnění emisních cílů. Nově by automobilky měly vykazovat plnění cílů za tříleté období, nikoli za každý rok. Výrobci automobilů se tak podle Evropské komise vyhnou placení pokut za nesplnění emisních cílů už letos.
8. 5. 2025Aktualizováno8. 5. 2025

České firmy nepůjde při dostavbě Dukovan obejít, řekl Vlček

Korejská společnost KHNP podepsala první závazné smlouvy o budoucí spolupráci s českými firmami na výstavbě nových bloků v Dukovanech. Měly by mít na starosti až šedesát procent obří zakázky. Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) v Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem ujistil, že samotný kontrakt obsahuje záruky, aby tuzemské firmy nebylo možné obcházet.
8. 5. 2025

Energetický regulační úřad letos udělil rekordní pokuty

Energetický regulační úřad letos udělil rekordní sankce za praktiky proti spotřebitelům. Historicky nejvyšší šestimilionovou pokutu dostala společnost ELGAS Energy, spotřebitelé na ni poslali tisíce stížností. Skoro 1,5 milionu korun udělil úřad Lidové energii. Regulátor rozdal pokuty za víc než devět milionů korun. Nejčastěji si lidé stěžují na špatné vyúčtování.
7. 5. 2025
Načítání...