ČOI udělila obchodníkům pokuty za padělky za více než pět milionů korun

Za porušení předpisů při prodeji zboží ve slevě nebo za akční ceny udělila Česká obchodní inspekce (ČOI) ve 2. čtvrtletí pokuty za 5,4 milionu korun. Nedostatky zjistila u 43 procent kontrolovaných obchodníků. Nejčastějším prohřeškem bylo špatné účtování cen a rozdíl mezi avizovanými a účtovanými cenami, informoval mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Video Události
video

Události: Tresty za padělky

Inspektoři od dubna do června zkontrolovali dodržování akčních cen a slev ve 1433 prodejnách, z toho v 615 zjistili porušení právních předpisů, a to zejména zákona o ochraně spotřebitele. Obchodníci podle inspekce porušovali především nařízení, že ceny na letácích, v regálech i v konečném účtování u pokladny musí být shodné, a povinnost informovat spotřebitele o ceně jejím zřetelným vyznačením na výrobku.

Nejvyšší pokuty za zjištěné nedostatky podle mluvčího udělila inspekce ve sledovaném období společnosti Penny Market, a to dva miliony korun. Obchodní řetězec Tesco dostal od inspektorů pokutu 650 tisíc korun a Ahold 270 tisíc korun.

Vedle udělených pokut kontroloři zakázali prodej několika stovek párů obuvi, která nesplňovala požadavky právních předpisů. Hodnota zakázaného zboží činila 735 967 korun.