Po útocích ve Španělsku spadly akcie aerolinek a cestovních kanceláří

Akcie evropských leteckých společností a cestovních kanceláří v reakci na teroristické úroky ve Španělsku oslabovaly. Jejich souhrnný index v závěru odepisoval zhruba 1,5 procenta. Akcie aerolinek měly ale ztráty mnohem vyšší. Easyjet, Ryanair, vlastník British Airways IAG a Lufthansa, stejně jako španělská AENA, odepisovaly 0,8 až dvě procenta.

Výprodej akcií firem z odvětví cestovního ruchu se pak rozšířil i do dalších oblastí, takže panevropský index STOXX 600 ještě klesl o 0,7 procenta. V červeném byly všechny evropské sektory.

„Jak jsme v posledních letech v Evropě viděli, tato zvěrstva ovlivňují cestovní ruch a dopadají na příjmy leteckých společností,“ zhodnotil analytik společnosti ETX Capital Neil Wilson čtvrteční útok v centru Barcelony. Sedmnáctiletý Maročan tam dodávkou vjel do lidí na rušné pěší zóně, která je oblíbeným turistickým místem.

Ztráty akcií španělských společností přesahovaly jedno procento a více než dvě procenta odepisovaly akcie cestovní kanceláře Thomas Cook. Ztrátám ale neunikly ani akcie hotelových řetězců Accor, InterContinental a Melia Hotels.

Teroristický útok v Barceloně vzhledem k časovému posunu stačil už ve čtvrtek ovlivnit obchodování na americkém kontinentě. Oslabovaly tak akcie leteckých společností jako je JetBlue nebo Delta Air Lines, a stejně tak i hotelových řetězců.