Podnikatelská aktivita v eurozóně v závěru roku výrazně rostla

Podnikatelská aktivita v eurozóně v prosinci rostla nejrychlejším tempem za pět a půl roku. Poptávku po zboží i službách totiž podpořil slabší kurz eura. Vyplývá to z výsledků průzkumu společnosti IHS Markit mezi nákupními manažery.

Index aktivity stoupl na 54,4 bodu z listopadových 53,9 bodu. Dostal se tak na nejvyšší úroveň od května 2011. Pokud se index nachází nad padesátibodovou hranicí, signalizuje růst aktivity, napsala agentura Reuters.

„Výrobci a v menší míře i sektor služeb těží ze slabšího eura, které podporuje export zboží a povzbuzuje zahraniční poptávku po službách, například v oblasti cestovního ruchu,“ uvedl ekonom společnosti IHS Market Chris Williamson.

Ekonomika eurozóny v závěru loňského roku zrychlila. To co naznačovaly dílčí ukazatele z jednotlivých států, se potvrdilo i na úrovni eurozóny jako celku. Index PMI měřící aktivity v sektoru průmyslu a služeb zaznamenal v prosinci nejvyšší hodnotu za posledních pět a půl roku, přípomíná hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek.

Poptávka rostla i navzdory tomu, že firmy v eurozóně podle průzkumu zvyšovaly ceny nejprudším tempem od července 2011. Údaje jsou příznivou zprávou pro Evropskou centrální banku (ECB), která se snaží podporovat hospodářský růst a inflaci v eurozóně pomocí mimořádně nízkých úrokových sazeb a rozsáhlých nákupů dluhopisů. ECB sice prodloužila program kvantitativního uvolňování za březen letošního roku, nicméně průměrný měsíční objem nakoupených dluhopisů se snížil o 20 miliard eur měsíčně. „A my dokonce očekáváme, že se v průběhu roku tato částka bude snižovat,“ dodává Vejmělek.

Zrychlení hospodářského růstu v eurozóně a vyšší inflační tlaky v zahraničí kvituje i Česká národní banka. „Takovýto vývoj totiž znamená dovoz vyšších inflačních tlaků. Blížící se dosažení inflačního cíle jenom podpoří spekulace na brzké ukončení režimu kurzového závazku. My ho očekáváme v průběhu druhého čtvrtletí,“ konstatuje Vejmělek.