Ke stávce v České poště se přidal jen zlomek lidí v třídírnách v Praze a Brně

K výstražné stávce na České poště se připojilo jen zhruba sto lidí z 30 tisíc zaměstnanců. Protest pak podpořilo ještě kolem 150 sympatizantů z řad pošťáků, ale i aktivistů mimo poštu. Před pražskou třídírnou v Malešicích se sešla asi stovka lidí, před brněnským uzlem zhruba 50. V ostatních sběrných uzlech a na pobočkách, včetně hlavní pošty v Praze, se zřejmě nestávkovalo. Vyplývá to ze zjištění zpravodajů ČTK a informací České pošty. Původně se mělo stávkovat i v Ústí nad Labem a Olomouci.

Video Události
video

Události ČT: V České poště se stávkovalo. Zapojilo se méně lidí, než odbory čekaly

Stávku za zvýšení mezd o 2500 korun vyhlásily tři z devíti odborových organizací na poště. Podle vedení České pošty se aktivně zapojilo 91 zaměstnanců a dalších 150 je podpořilo.

Výstražný dvouhodinový protest začal v 17:00. Před vchodem do centrální třídírny v pražských Malešicích se postupně sešlo asi sto lidí s transparentem „stávka“. 

Podle místopředsedy stávkového výboru Petra Pohla v brněnské třídírně podepsalo 135 lidí ze 450 zaměstnanců, že se stávky zúčastní či ji podporují. Po 17:00 před třídírnou stávkovalo podle Pohla asi pět desítek lidí. „Doufám, že někteří, kteří ještě přijdou do práce na šestou hodinu, se připojí. Zatím z toho celkového počtu nejsem zrovna nadšený,“ uvedl Pohl.

Doplnil, že jde o výstražnou stávku, která v žádném případě neovlivnila chod přepravního uzlu. Brněnská třídírna funguje pro celou jižní Moravu. V plném provozu denně zpracuje až milion dopisů. Za hodinu zvládnou dva listovní třídiče asi 90 tisíc zásilek.

„Zaměstnancům je na pracovištích vyhrožováno, pokud do stávky půjdou, odejmutím části odměn, dokonce i okamžitým zrušením pracovního poměru.“

Petr Pohl

předseda Nezávislého odborového sdružení pracovníků České pošty SOS-21

Původně odboráři oznámili, že očekávají zhruba šest tisíc stávkujících, tedy pětinu zaměstnanců pošty. „Šest tisíc byl náš odhad, dokud zaměstnavatel nezačal dost masivní kampaň, z našeho pohledu i protiprávní, kdy je zaměstnancům na pracovištích vyhrožováno, pokud do stávky půjdou, odejmutím části odměn, dokonce i okamžitým zrušením pracovního poměru,“ přiblížil Pohl.

Předseda koordinačního stávkového výboru Evžen Dvorský během shromáždění uvedl, že odbory obdržely více než čtyři sta stížností. „Vyšel materiál, který obešel všechny vedoucí pracovníky. Tam je napsaný postup, jak mají konkrétně zaměstnance zastrašovat,“ dodal Dvorský.

Na vedení se obrátili i dopisem. „Byli upozorněni na šikanu, která se děje na pracovištích, a že hodláme podat trestní oznámení na neznámé osoby. Podle našeho názoru to může být několik paragrafů trestního řádu,“ prohlásil Pohl.

Mluvčí pošty Matyáš Vitík ale zastrašování odmítá. „Nic takového není pravda. Vedení České pošty žádný nátlak na své zaměstnance nevyvíjí,“ uvedl.

Pošta chce vyhodnotit škody. Odbory podle ní odrazovaly zákazníky

Česká pošta nahradila podle Vitíka stávkující pracovníky jinými zaměstnanci a brigádníky. „V následujících dnech bude vedení České pošty vyhodnocovat škody způsobené jak samotnou stávkou, tak její přehnanou medializací ze strany menšinových odborů, které svým jednáním odrazovaly zákazníky od využívání služeb České pošty. Po tomto vyhodnocení se vedení České pošty rozhodne o dalších právních krocích,“ dodal.

Stávkující si vybrali pro protest nejexponovanější část roku. Před Vánocemi se počet doručovaných balíkových zásilek více než zdvojnásobuje.

Generální ředitel pošty Martin Elkán také v pondělí odboráře opět vyzval, aby mu předložili seznam stávkujících. Kvůli absenci seznamů minulý týden označil stávku za nezákonnou. 

Právě kvůli tlaku a vyhrožování, kterému ale podle Pohla zaměstnanci pošty čelí, jmenný seznam nechtějí předat. „Neobdrželi jsme od soudu jediné předběžné opatření, abychom stávku ukončili,“ dodal.

Video Studio ČT24
video

Pohl: Neobdrželi jsme od soudu jediné předběžné opatření, abychom stávku ukončili

Pohl: Neobdrželi jsme od soudu jediné předběžné opatření, abychom stávku ukončili

V České poště část zaměstnanců stávkuje

Velké odbory na poště, které v listopadu podepsaly dohodu o růstu platů o 2,6 procenta od dubna příštího roku, se k protestu nepřipojily.

Organizátory od stávky neodvrátil ani slib představitelů vlády rozdělit zaměstnancům třetinu z 1,4 miliardy korun z kompenzace univerzální služby, což by znamenalo odměnu zhruba 1200 až 1400 korun na zaměstnance měsíčně. 

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), pod jehož úřad Česká pošta spadá, navýšení platů v pondělí potvrdil, v tiskové zprávě zaslané ČTK navíc poděkoval všem zaměstnancům pošty, kteří přišli do práce. „Vážím si toho a uvědomuji si, že jejich práce vyžaduje maximální nasazení nejen v období Vánoc, ale během celého roku,“ uvedl ministr.

Průměrná mzda v podniku se pohybuje kolem 22 700 korun a na konci roku má být zhruba 23 tisíc korun měsíčně, tedy více než čtyři tisíce korun pod celostátním průměrem. Pošta loni zvýšila konsolidovaný zisk před zdaněním o čtvrtinu na 302 milionů korun.