Státní podniky si přehodily pětinový podíl v ČSA

Státní společnost Český Aeroholding prodala svých zbývajících zhruba 20 procent v Českých aeroliniích (ČSA) jinému státnímu podniku Prisko. O uskutečněné transakci, kterou před časem schválil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), informoval deník E15.cz. Hodnotu transakce společnosti neoznámily.

„Cenu nelze sdělit, neboť se jedná o neveřejnou informaci,“ řekl deníku mluvčí ministerstva Jakub Vintrlík. Šéf holdingu Václav Řehoř ale už v květnu naznačil, že půjde o výrazně vyšší částku, než za kolik své akcie kupovaly Korean Air a Travel Service. Korejci zaplatili za svých 44 procent v ČSA před třemi lety 68 milionů korun. Vstupovali ovšem do ztrátové firmy, dnes ČSA vydělávají, uvedl server.

Návrh na schválení změn podaly antimonopolnímu úřadu Prisko a Travel Service, který má v ČSA podíl 34 procent. Změny podle úřadu nevzbuzují obavy z podstatného narušení hospodářské soutěže.

ÚOHS posuzoval leteckou přepravu osob a zboží. Převod podílu v leteckém dopravci je podle dřívějšího vyjádření ministerstva financí v souladu s akcionářskou smlouvou a spolumajitelé Korean Air a Travel Service jsou s ním srozuměni.  

Prisko je společností vlastněnou ministerstvem financí. Původně ji založil Fond národního majetku. Od začátku 90. let měl na starosti vyrovnání závazků a pohledávek mladoboleslavské Škody, v současnosti se má firma mimo jiné podílet na poskytnutí půjčky pro těžební společnost OKD.

V ČSA drží téměř 20 procent akcií stát, většinu mají korejská společnost Korean Air (44 procent) a Travel Service (34 procent). Zbylých 2,26 procenta drží Česká pojišťovna.

České aerolinie hospodařily v 1. pololetí se ziskem 72,4 milionu korun. Je to meziroční nárůst téměř o 60 milionů korun a nejlepší pololetní hospodářský výsledek za deset let. Provozní zisk dosáhl v prvních šesti měsících roku 47,3 milionu korun, loni ve stejném období skončily ČSA v provozní ztrátě 154,1 milionu korun.

V prvním pololetí firma přepravila na svých linkách 1,01 milionu cestujících, meziročně je to zlepšení o 12 procent. Dalších více než 200 tisíc pasažérů letos ČSA přepravily na letech pro jiné aerolinie, kterým pronajímaly svá letadla. Průměrná obsazenost zůstala na 70 procentech. V letní sezoně vypravují ČSA pravidelné spoje do 47 destinací ve 24 zemích. Letos zahájily provoz na 11 nových linkách – do Helsinek, Birminghamu, Pisy, Záhřebu, Skopje, Oděsy, Kazaně, Ufy, ale také na Maltu, do Bejrútu a Rijádu.

Předseda představenstva Českého Aeroholdingu Václav Řehoř uvedl, že po prodeji akcií ČSA se holding sloučí s Letištěm Praha, které je nyní nejvýznamnější z jeho dceřiných společností. Český Aeroholding, jež zaměstnává 4500 zaměstnanců, je tvořen právě pražským letištěm, leteckými mechaniky ze společnosti Czech Airlines Technics a zaměstnanci odbavení z Czech Airlines Handling.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

USA a Velká Británie dosáhly klíčové obchodní dohody

USA a Spojené království oznámily komplexní obchodní dohodu. Washington s okamžitou platností ruší cla na britskou ocel a hliník a snižuje dovozní sazbu na automobily na deset procent, píše ve čtvrtek odpoledne zpravodajský server BBC News. Podle britského premiéra Keira Starmera dohoda podpoří vzájemný obchod i tvorbu pracovních míst v obou zemích.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Europoslanci schválili změny emisních norem, automobilky získají více času

Europoslanci ve čtvrtek schválili změny emisních norem oxidu uhličitého pro nové osobní automobily a dodávky, které automobilkám poskytnou více času na splnění emisních cílů. Nově by automobilky měly vykazovat plnění cílů za tříleté období, nikoli za každý rok. Výrobci automobilů se tak podle Evropské komise vyhnou placení pokut za nesplnění emisních cílů už letos.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

České firmy nepůjde při dostavbě Dukovan obejít, řekl Vlček

Korejská společnost KHNP podepsala první závazné smlouvy o budoucí spolupráci s českými firmami na výstavbě nových bloků v Dukovanech. Měly by mít na starosti až šedesát procent obří zakázky. Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) v Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem ujistil, že samotný kontrakt obsahuje záruky, aby tuzemské firmy nebylo možné obcházet.
včera v 06:00

Energetický regulační úřad letos udělil rekordní pokuty

Energetický regulační úřad letos udělil rekordní sankce za praktiky proti spotřebitelům. Historicky nejvyšší šestimilionovou pokutu dostala společnost ELGAS Energy, spotřebitelé na ni poslali tisíce stížností. Skoro 1,5 milionu korun udělil úřad Lidové energii. Regulátor rozdal pokuty za víc než devět milionů korun. Nejčastěji si lidé stěžují na špatné vyúčtování.
7. 5. 2025

Vláda schválila připravovaný podpis dohody o Dukovanech s KHNP

Korejský ministr průmyslu, obchodu a energetiky An Tuk-kun věří, že Česko a Korea mohou překonat překážky, které vyvstaly při schvalování tendru na dostavbu dukovanské jaderné elektrárny. Po slavnostním podpisu smluv o budoucí spolupráci jednal s premiérem Petrem Fialou (ODS). Vláda zároveň schválila připravovaný podpis finální dohody s KHNP dopředu pro případ, až podpis kontraktu bude možný.
7. 5. 2025Aktualizováno7. 5. 2025

ČNB snížila úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu

Bankovní rada České národní banky (ČNB) snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 3,5 procenta. Dostala se tak na nejnižší úroveň od začátku prosince 2021. Podle analytiků vývoj ekonomiky dával argumenty pro snížení sazby i pro její ponechání na 3,75 procenta. Guvernér ČNB Aleš Michl řekl, že prostor pro další snižování sazeb je omezený a tento krok je podmíněný tím, že v české ekonomice budou slábnout proinflační rizika.
7. 5. 2025Aktualizováno7. 5. 2025

Průmysl v březnu meziročně rostl lehce, stavebnictví výrazně

Stavební výroba v tuzemsku v březnu meziročně vzrostla o 12,1 procenta, dvouciferným tempem posílila produkce v pozemním i v inženýrském stavitelství, informoval Český statistický úřad (ČSÚ). Podle něj k růstu zčásti přispělo teplejší počasí a nízká srovnávací základna. Meziročně v březnu reálně stoupla i průmyslová výroba – o 1,4 procenta, tedy podobně jako v únoru, kdy vzrostla o 1,5 procenta. V porovnání s loňským březnem vzrostly i zakázky v sektoru, uvedli statistici.
7. 5. 2025

Evropská komise plánuje zákaz uzavírání nových smluv na ruský plyn

Evropská komise (EK) navrhne zákaz uzavírání nových smluv s dodavateli ruského plynu, stávající spotové smlouvy budou zastaveny do konce roku 2025. Oznámil to eurokomisař pro energetiku Dan Jörgensen, který ve Štrasburku představil plán, jak ukončit veškerý dovoz ruských fosilních paliv do Evropské unie (EU).
6. 5. 2025Aktualizováno6. 5. 2025
Načítání...