Číňané ztrácejí důvěru ve vlastní měnu a ve velkém přesouvají peníze do zahraničí

2 minuty
Jak vypadá šmoulení po čínsku
Zdroj: ČT24

Jak čínská ekonomika zpomaluje, jednotlivci a firmy ve velkém přesouvají peníze do zahraničí. Využívají k tomu různé cesty - někdy i na hraně zákona. Bohatství odtéká z Číny přes obchodníky s měnou v Hongkongu i jinde. Jen v uplynulém roce takto ze země uniklo kolem jednoho bilionu amerických dolarů.

„Pokud se podíváte na současnou čínskou ekonomiku, je to velmi riskantní. Mnoho kapitálu, čínského kapitálu, nejen zahraničního, míří pryč,“ vysvětluje Sü S' ťien, politolog z tchajwanského Institutu politických věd.

Uniklé dokumenty z panamské firmy Mossack Fonseca ukázaly, jak ukrývají peníze rodiny funkcionářů. Trend je ale daleko větší. Bohatí vyvážejí úspory v obavách, že měna půjde dolů.

Je celkem běžné, že jednotlivci požádají členy rodiny a přátele, aby do zahraničí převedli nebo přímo fyzicky vyvezli 50 tisíc dolarů. To je povolený roční limit na osobu. Stočlenná skupina tak dostane ven 5 miliónů dolarů.

Říká se tomu šmoulení. Je součástí odlivu kapitálu, který zpochybňuje ekonomické vyhlídky. Loni firmy a jednotlivci z Číny přesunuli bilion dolarů.
Barbora Šámalová
zpravodajka ČT
Čínský jüan
Zdroj: Jianan Yu/Reuters

Trendy v chování bohatých Číňanů sleduje redakce časopisu Hurun Report. „Čínská ekonomika zpomaluje, mnoho lidí je trochu nervózních kvůli protikorupční kampani. Snaží se zahnízdit v cizině. V zásadě hledají způsob, jak se vyhnout riziku,“ tvrdí šéfredaktor magazínu Rupert Hoogewerf.

Některé odlivy peněz jsou legální - např. investice do nemovitostí v zahraničí - loni za ně Číňané utratili 52 miliard dolarů. Šmoulení je pochybnější. Nedávno úřady zadržely na hranicích ženu, která pašovala čtvrt milionu dolarů pod svými šaty.

Přitom od října bude čínský jüan součástí koše hlavních světových měn. Už loni v listopadu o tom rozhodnul Mezinárodní měnový fond (MMF). Šéfka fondu Christine Lagardeová při té příležitosti prohlásila, že jde o mezník v integraci Číny do světového finančního systému.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

ÚOHS: Ministerstvo zaplatí pokutu za pochybení v digitalizaci stavebního řízení

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) musí zaplatit pokutu 200 tisíc korun za to, že tři smlouvy na vytvoření národního geoportálu územního plánování zadalo v jednacím řízení bez uveřejnění, rozhodl pravomocně předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna. Resort nezákonně nevyčkal na dokončení správního řízení, v němž si neúspěšný uchazeč stěžoval na řízení zahájené v téže problematice formou soutěžního dialogu.
před 1 hhodinou

Návrh evropského rozpočtu vzbuzuje na české politické scéně otázky

Evropská komise představila návrh, jak vybrat a rozdělit peníze v rozpočtovém období mezi lety 2028 a 2034. Zásadní navýšení prostředků plánuje v oblasti obrany, dekarbonizace nebo digitalizace. Členské státy chtějí, aby se Brusel zapojil do posilování obrany nebo konkurenceschopnosti. Česká politická scéna reaguje různě. Někteří oslovení politici oceňují závazek posilovat obranyschopnost, další hovoří o nutnosti hledat úspory.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Musíme zůstat nekompromisní, říká o sankcích proti Rusku Lipavský

„Osmnáctý sankční balík potřebujeme. Je potřeba odblokovat slovenský postoj,“ komentoval vývoj kolem schvalování dalšího unijního balíku protiruských sankcí, které blokuje Bratislava, v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.). Zároveň podotkl, že věří tomu, že Evropská komise bude schopna domluvit se Spojenými státy výhodnou obchodní dohodu.
před 15 hhodinami

Čínské firmy pomáhají Rusku vyrábět útočné drony, ukazují dle Bloombergu dokumenty

Čínští dodavatelé hrají zásadní roli v ruské válce proti Ukrajině. Podle agentury Bloomberg to potvrzují interní zprávy jednoho z ruských dodavatelů dronů pro tamní armádu, jehož stroje plné čínských komponentů útočí na Ukrajinu. Dokumenty podle Bloombergu ukazují, jak se citlivé technologie dostávají z Číny do Ruska, i když vláda v Pekingu tvrdí, že je nedodává ani jedné straně, a jak dochází k obcházení sankcí.
před 20 hhodinami

Kupka a Kolovratník debatovali o budoucnosti vysokorychlostní železnice

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) a místopředseda hospodářského výboru Martin Kolovratník (ANO) diskutovali v pořadu Události, komentáře o budoucnosti vysokorychlostní železnice. Shodli se na jejím strategickém významu, lišili se však v pohledu na způsob financování. Kupka prosazuje větší ambice, zapojení soukromých investic a evropské podpory. Kolovratník naopak varoval před růstem státního dluhu.
před 23 hhodinami

Investory už nechávají Trumpovy hrozby cly chladnými

Americké i evropské akcie posilují. Děje se tak navzdory zprávám o clech pro EU a další státy, které přicházejí ze Spojených států. V dubnu, kdy začal prezident USA Donald Trump plošná cla zavádět, přitom trhy reagovaly prudkými ztrátami. Podle analytiků to vypadá, že si investoři na Trumpovy výroky zvykli a počítají s tím, že se jeho rozhodnutí ještě změní. Investiční bankéř Ondřej Jonáš míní, že současná situace může ovlivnit jednotlivé akcie vybraných firem – záleží ale na jejich velikosti, obratu i oboru, ve kterém se pohybují.
včera v 06:00

Platebních terminálů v Česku přibývá

V Česku přibývá platebních terminálů, za poslední tři roky se jejich počet zvýšil zhruba o desetinu. Na tisíc obyvatel jich připadá třicet. Evropský průměr je přitom dvaatřicet, nejlépe jsou vybavené země na jihu kontinentu, především kvůli turistickému ruchu. Češi mají o bezhotovostní platby zájem, oblíbené jsou především mezi mladou generací. Obchodníci nevyužívají jen klasické terminály, roste i počet těch v mobilu a přibývá i plateb přes QR kód. Bezhotovostní platby tvoří v tuzemsku skoro tři pětiny všech transakcí.
15. 7. 2025Aktualizováno15. 7. 2025

Objem hypoték v červnu stoupl

Banky a stavební spořitelny v tuzemsku poskytly v červnu hypotéky za 37,5 miliardy korun, což je proti květnu nárůst o devět procent. Nové úvěry bez refinancování vzrostly o sedm procent na 29,4 miliardy. Úrokové sazby nových úvěrů v červnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,6 na 4,56 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
15. 7. 2025Aktualizováno15. 7. 2025
Načítání...