Polsko už ve střední Evropě tolik netáhne, Česko ho předběhlo

Polsko ztrácí atraktivitu pro zahraniční investory. Ukázal to průzkum mezi německými společnostmi, které jsou tradičně největšími z nich. Ve srovnání s dalšími zeměmi ve střední Evropě tak kleslo Polsko poprvé po čtyřech letech na druhou příčku, první je nyní Česká republika. Může za to kontroverzní politika nové vlády premiérky Beaty Szydlové, poznamenal ekonomický list The Wall Street Journal (WSJ).

Amazon v polské Vratislavi
Zdroj: ČTK Autor: Martin Štěrba

Polsko bylo oblíbenou destinací pro zahraniční investice dlouho. Nové daně a politická nejistota však nutí zahraniční firmy znovu si rozmyslet své plány. Vláda, která zemi vede od loňského října, schválila nebo navrhla několik sporných opatření, jako je daň pro banky a pojišťovny, regulace obnovitelných zdrojů energie, povinná konverze hypoték ve švýcarských francích na zloté či daň pro velké maloobchodní řetězce. To vše vyvolává mezi investory obezřetnost.

„Taková situace přináší velkou nejistotu pro ekonomiku, což má vliv na soukromé podnikání a přímé zahraniční investice v Polsku,“ uvedl generální ředitel polské divize Deutsche Bank Krzysztof Kalicki. Projekty, které byly dohodnuty do letošního roku, podle něj pokračují, avšak o nových investicích už se vedou dlouhé diskuse.

Vládní úředníci ale tvrdí, že obavy nejsou na místě, podle nich jde jen o to, aby si investoři zvykli na nové lídry země a jejich program. „Je to otázkou obou stran, aby poznaly jeden druhého,“ řekl prezident Polské agentury pro informace a zahraniční investice Bartlomiej Pawlak. Podle něj zahraniční investoři stále považují Polsko za stabilní trh s dobrými vyhlídkami.

Německý Daimler dále investuje, další vyčkávají 

Některé velké společnosti v Polsku dál investují – polská ekonomika totiž roste a má konkurenceschopné platy. Například německý Daimler v květnu oznámil, že investuje půl miliardy eur (13,5 miliardy korun) do závodu na výrobu motorů pro vozy Mercedes-Benz. U jiných firem se naopak zdá, že jsou opatrnější.

Video Studio ČT24
video

Analytička Moravcová:Horší pohled na Polsko souvisí s novou vládou

 

„Horší pohled na Polsko ze strany investorů souvisí s novou vládou, která začala vládnout v loňském roce po parlamentních volbách, je to konzervativní strana. A právě tato nová vláda schválila několik kontroverzních zákonů a z nich pramení ta nejistota investorů, zda investovat vlastně v Polsku nebo jinde,“ konstatuje analytička společnosti Bossa Michala Moravcová.

Každoroční průzkum německo-polské průmyslové a obchodní komory mezi německými investory v regionu ukázal, že vedoucí pracovníci jsou znepokojeni. Respondenti byli mnohem optimističtější než vloni v oblasti polských dodavatelů, infrastruktury a pracovních zkušeností. Jejich hodnocení politické stability a předvídatelnosti hospodářské politiky se ale prudce zhoršilo.

Novou bankovní daň v Polsku v lednu kritizovala rovněž Evropská centrální banka (ECB). Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service pak v květnu snížila výhled ratingu Polska na negativní ze stabilního. Zdůvodnila to fiskálními riziky plynoucími z vyšších výdajů a zhoršením investičního klimatu kvůli posunu směrem k více nepředvídatelné politice a legislativě.