Spustí víc peněz pro učitele lavinu? Část vlády i odbory chtějí přidat i jinde

Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) i někteří ministři žádají, aby se zářijový růst platů mezi státními zaměstnanci netýkal jenom učitelů. Kabinet se bude platům ve školství věnovat ve středu, ministr financí Andrej Babiš už nyní avizuje, že s miliardami na dřívější zvýšení platů u jiných než školských pracovníků nepočítá.

Podle dohody mezi ministrem financí Andrejem Babišem (ANO) a ministryní školství Kateřinou Valachovou (ČSSD) se mají platy učitelů i nepedagogických pracovníků o osm prcent zvednout už od začátku školního roku (jak to požadovaly školské odbory), a nikoliv od 1. ledna, kdy čeká ostatní státní zaměstnance pětiprocentní růst.

Pro státní rozpočet peníze pro 224 tisíc zaměstnanců tuzemského školství znamenají více než dvoumiliardový výdaj: 1,85 miliardy připadne na platy učitelů, 260 milionů navíc získají nepedagogičtí pracovníci a stejná částka poputuje i k vysokým školám.

V praxi se průměrný měsíční příjem učitelů v mateřských školách zvedne zhruba o dva tisíce korun, učitelé na základních školách by si měli polepšit o 2300 korun a na středních školách o 2400 korun. 

Chovanec:  Přidat si zaslouží i policisté

Podle předsedy největší odborové centrály Josefa Středuly se ovšem nejde spokojit s tím, že se dřívější nárůst dotkne jen školních tříd: „Máme zájem o tom, aby došlo k tomu, že vyšší výplata nebude od 1. ledna, ale aby byla vyplacená přibližně od září. Možné je hovořit také o říjnu letošního roku.“

Odborářský požadavek má podporu i u části vlády včetně předsedy vlády Bohuslava Sobotky. „Učitelé si peníze bezesporu zaslouží, ale stejně tak si je zaslouží i policisté. A pokud by je (učitelé) měli dostat už od září, budu dělat všechno pro to, aby to bylo stejné pro všechny zaměstnance,“ dodal ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

8 minut
Reportáž: ČMKOS a část vlády chtějí přidávat i mimo školství
Zdroj: ČT24

Babiš: Odboráři o tomto požadavku nikdy nemluvili

Případné dřívější navýšení platů u všech státních zaměstnanců (víc než 437 tisíc lidí) by ale pro státní rozpočet podle ministerstva financí znamenalo bezmála čtyřmiliardovou zátěž – a šéf resortu Andrej Babiš se už nechal slyšet, že s takovou možností nepočítá. „Neuvažuje se o tom a ani to nebylo předmětem jednání. Ani odboráři o tom za stolem nemluvili,“ prohlásil.

Zároveň odmítl, že by vyšší platy učitelům od 1. září byly především politickou přípravou na hlasování o složení třetiny Senátu a krajských zastupitelstev, které Česko čeká o měsíc později.  „S volbami to nemá nic společného, ministerstvo financí šetří na obsluze státního dluhu, a tak jsme peníze našli. Učitelé na začátku budování tržní ekonomiky startovali se stejnými platy jako lékaři a nyní je ten rozdíl flagrantní. Proto dala naše vláda prioritu učitelům.“

Státní zaměstnanci
Zdroj: ČT

Lidovcům záleží na vysokých školách

Na rozšiřování štědrých výplatních pásek i mimo české školství netrvají ani lidovci. „Všechno je jenom otázka možností státního rozpočtu. Pro nás je důležité, aby nezůstali stranou vysokoškolští učitelé,“ podotkl předseda strany Pavel Bělobrádek.

Markéta Adamová z opoziční TOP 09 by ještě vedle školství ráda viděla vyšší platy u kulturních pracovníků, místopředseda KSČM Jiří Dolejš pak drží obdobnou linii jako odbory: „Ekonomika je v hospodářském růstu, není důvod, proč by z toho lidé také něco neměli mít.“

Česká vláda bude o zářijovém zvýšení platů učitelů a dalších pracovníků ve školství rozhodovat už příští středu. O případném růstu mezd dalších státních zaměstnanců by měla koalice rozhodnout během léta.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Evropská protiopatření by Američany určitě bolela, míní Horská

„Je to zhruba jedna pětina celkového exportu zboží do Ameriky. (...) Není to malá částka a je to něco, co by určitě američtí spotřebitelé pocítili a bolelo by je to,“ řekla v Interview ČT24 s moderátorem Danielem Takáčem poradkyně premiéra Petra Fialy (ODS) a hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská v souvislosti s předschváleným protiopatřením na americké zboží v hodnotě 93 miliard eur (2,3 bilionu korun). Opatření vejdou v platnost v případě, že se USA a EU nedohodnou, jednání s americkou administrativou ale dosud neskončila.
před 6 hhodinami

Deště dál komplikují žně. Regenerativní pole zkouší vyzrát na klima

Časté přeháňky i vytrvalejší deště v posledních dnech komplikují farmářům sklizeň obilí a řepky. Na jižní Moravě je zatím sklizena jen zhruba třetina ploch. Každý další déšť navíc snižuje kvalitu obilí. V celém Česku zemědělci zatím sklidili necelých třináct procent jimi osetých polí, zlomek proti loňsku. Farmáři na Královéhradecku se na klimatickou změnu snaží vyzrát. Regenerativní pole se zaměřují na obnovu a oživení půdy.
před 6 hhodinami

Vyrovnejte obchodní deficit, můžeme omezit dovoz, pohrozila v Pekingu šéfka EK

Unijní představitelé během čtvrtečního summitu s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem vyzvali k vyváženějším obchodním vztahům. Jestliže Peking situaci nevyváží, tak Evropská unie může snížit svou míru otevřenosti vůči čínskému dovozu, naznačila šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. K zachování spolupráce a otevřenosti vyzval také čínský prezident Si Ťin-pching. Evropská delegace jednala i s čínským premiérem Li Čchiangem.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Pražská burza poprvé ve své historii zavřela nad hranicí 2200 bodů

Pražská burza ve čtvrtek poprvé ve své historii zavřela nad hranicí 2200 bodů. Index PX posílil o 0,46 procenta na 2202,81 bodu a zhruba o deset bodů tak vylepšil své dosavadní maximum z 21. května letošního roku. K růstu mu pomohly především akcie Erste Bank, které přidaly více než tři procenta. Vyplývá to z údajů burzovního webu.
před 7 hhodinami

KHNP představila firmám podmínky pro zapojení do dostavby Dukovan

Přípravy stavby nových jaderných bloků v Dukovanech pokračují podle plánu, nadále platí i závazek šedesátiprocentního postupného zapojení českých firem do projektu, uvedl na semináři korejské společnosti KHNP v Praze ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN). Korejci při semináři představili zástupcům téměř stovky tuzemských firem podmínky pro zapojení do výstavby. České firmy zajistí práce na geologickém průzkumu, který v Dukovanech začne v příštím týdnu.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Bez dohody uvalí EU na USA cla ve výši 93 miliard eur, schválily unijní státy

Zástupci členských států EU podpořili protiopatření na americké zboží v hodnotě 93 miliard eur (2,3 bilionu korun). Odvetná cla by mohla být uvalena, jestliže se Unii nepodaří dosáhnout obchodní dohody s USA. Jednání s americkou administrativou dosud neskončila, v případě jejich neúspěchu zavedou Spojené státy od 1. srpna třicetiprocentní cla na zboží z EU. Protiopatření ze strany Unie by pak měla začít platit zčásti od 7. srpna, zčásti o měsíc později.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Vyšší mýto dle Mátla zaplatí dva kilometry nové dálnice. Pocítí to zákazníci, varují dopravci

Vláda schválila zvýšení mýtných poplatků pro nákladní auta od začátku příštího roku. Náklady se promítnou do cen, varoval v Událostech, komentářích prezident Sdružení automobilových dopravců Česmad Bohemia Josef Melzer. Šéf Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl řekl, že jde o určité navýšení rozpočtu, ale už nyní se podle něj staví dálnice rychleji než v přechozích letech.
před 14 hhodinami

Bílý dům zveřejnil akční plán pro AI. Chce dosáhnout „globální dominance“

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa zveřejnila plán politiky v oblasti umělé inteligence (AI), který definuje priority USA k dosažení „globální dominance“ v tomto odvětví. Plán počítá například s exportem americké technologie AI do zahraničí a s tvrdým postupem proti státním zákonům, které jsou považovány za příliš restriktivní a brání jejímu rozvoji.
23. 7. 2025
Načítání...