ČSÚ zlepšil údaje o růstu ekonomiky, loni HDP stoupl o 4,5 procenta

Česká ekonomika vzrostla loni meziročně o 4,5 procenta a předloni o 2,7 procenta. Vyplývá to z revize ročních národních účtů, kterou ve čtvrtek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Údaje o růstu ekonomiky tak úřad zlepšil o několik desetin procentního bodu. Podle předchozích údajů rostl HDP loni o 4,2 procenta a předloni o 2,0 procenta.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK/XINHUA Autor: Ting-i

ČSÚ prováděl revizi národních účtů za roky 2011 až 2015 v souvislosti se změnami ve vymezení sektoru vládních institucí. Tato změna měla podle úřadu na tempo růstu HDP v minulých letech jen minimální vliv. Přispěla třeba ke zmírnění poklesu v roce 2012 z 0,9 na 0,8 procenta a čísla za roky 2011 a 2013 se nezměnila. Zlepšení údajů za poslední dva roky bylo důsledkem standardního zpřesnění ročních účtů.

Důvodem revize národních účtů byly změny v notifikaci deficitu a dluhu vládních institucí, které provedl ČSÚ loni v září. V souvislosti s revizí úřad ještě zveřejní 1. července nové čtvrtletní účty za období od prvního čtvrtletí 2011 do prvního čtvrtletí 2016. Následně plánuje příští rok zveřejnit také novou časovou řadu za období 1993 až 2010.

 

Podle hlavního analytika Raiffeisenbank Michala Brožka, jsou údaje velmi čerstvé. „Už jen rychlým pohledem na strukturu vidím podstanou strukturu ve výdajích domácností a zrychlení růstu investic,“ řekl. Revize minulého výkonu ekonomiky jsou podle Brožka poměrně časté, někdy i docela velké. „Ale přeci jen tentokrát je to poměrně významná změna,“ popsal Brožek.